Europejski Bank Centralny chce zaprezentować prototyp cyfrowego euro

EBC stawia na cyfrowe euro / Fot. Markus Winkler,
EBC stawia na cyfrowe euro / Fot. Markus Winkler, Unsplash.com
Europejski Bank Centralny wybrał łącznie pięć firm, które pomogą mu opracować i wdrożyć prototyp cyfrowego euro. Wśród nich jest Amazon.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Amerykański gigant technologiczny Amazon jest jedną z pięciu firm, które Europejski Bank Centralny (EBC) wybrał do opracowania prototypu cyfrowego euro. 

Do Amazon dołączą jeszcze hiszpański CaixaBank, francuski Worldline SA, włoski Nexi, a także EPI, konsorcjum banków i zewnętrznych agentów rozliczeniowych. Każdy podmiot skoncentruje się na określonym cyfrowym wykorzystaniu waluty strefy euro. Dodajmy, że EBC wybrał właśnie te organizacje z puli 54 dostawców usług, którzy złożyli wnioski w kwietniu br. 

Sprawdź: Parytet

Plany zakładają następujący podział:

  • Płatności online peer-to-peer – CaixaBank
  • Płatności offline peer-to-peer – Worldline
  • Płatności w punkcie sprzedaży inicjowane przez płatnika – EPI
  • Płatności w punktach sprzedaży inicjowane przez odbiorcę – Nexi
  • Płatności e-commerce – Amazon

EBC podaje, że celem "ćwiczenia prototypowego jest sprawdzenie jak dobrze technologia stojąca za cyfrowym euro integruje się z prototypami opracowanymi przez firmy".

Inspiracje: Bruce Lee

Urzędnicy wskazują na środek tej dekady, jeśli chodzi o możliwe uruchomienie cyfrowego euro. Jednocześnie EBC zostanie prawdopodobnie jednym z pierwszych banków centralnych o zaawansowanej gospodarce, które wyemitują cyfrową formę swojej waluty. 

Obecnie cyfrowe euro jest w fazie "oceny", która potrwa dwa lata. Na razie bank centralny nie podjął jeszcze formalnej decyzji, że wprowadzi tego typu walutę na rynek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ