Wypaleni menedżerowie to niezaangażowany zespół. Jak wspierać liderów

multilife
Fot. mat. pras.
Menedżerowie są kluczowym ogniwem każdej organizacji, źródłem zaangażowania i efektywności pracowników. Aby mogli osiągać wyznaczone cele, muszą być w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Jeżeli nie postawią na własne dobre samopoczucie, odbije się to na całej organizacji. Co mogą zrobić dla siebie, dając przy tym dobry przykład pracownikom?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Niewielki odsetek zaangażowanych pracowników i niedostatek kompetentnych specjalistów to poważne problemy, z którymi mierzą się dzisiaj firmy w Polsce. Aż 72 proc. organizacji ma kłopot z obsadzeniem stanowisk osobami o pożądanych kwalifikacjach (raport ManpowerGroup „Niedobór talentów”). Zaledwie 14 proc. pracowników w Polsce angażuje się w pracę – to z kolei dane z raportu Instytutu Gallupa, który przeprowadził globalne badanie osób zatrudnionych. Polska nie jest wyjątkiem w skali Europy – na starym kontynencie 72 proc. pracowników pożegnało zawodowe ambicje i zgodnie z trendem quiet quitting, czyli cichej rezygnacji, za biurkiem wykonuje tylko niezbędne minimum.

Nie ma już wątpliwości, że sposobem na rozwiązanie tych problemów jest krytyczne przyjrzenie się modelom zarządzania i większe wsparcie liderów w organizacjach. W ostatnich trzech latach sam Gallup zapewnił 14 tys. menedżerów trening coachingowy. Po 18 miesiącach od ukończenia go, ich zaangażowanie jest o 10 do 22 proc. wyższe, a w zarządzanych przez nich zespołach – o 8 do 18 proc. Co ciekawe, to właśnie tzw. quiet quitterzy, którzy są dzisiaj dominującą grupą pracowników na całym świecie (59 proc.), są też nadzieją w ogromie organizacyjnych kryzysów. Z badań Instytutu Gallupa płyną wnioski, że choć cicho rezygnujący to osoby, które częściej doświadczają silnego stresu i czują się wypalone, to na ogół czekają na rozmowę z liderem, zachętę do rozwoju, inspirację. Wystarczy czasem kilka zmian w zarządzaniu ich pracą, żeby zaangażowanie zrezygnowanych rozbudziło się na nowo.

W trosce o dobrostan

Ważna jest jednak nie tylko weryfikacja modeli zarządzania, gdy mówimy o tak złożonych problemach, jak wypalenie zawodowe i brak zaangażowania w wykonywane obowiązki. Nie mniej istotny jest wellbeing, czyli szeroko rozumiany dobrostan menedżerów i pracowników. Jedno z drugim jest ściśle powiązane, bo kiedy liderzy źle się czują i tracą morale, nie są w stanie budować dobrej i produktywnej atmosfery w swoim zespole. Na liderach spoczywa odpowiedzialność rozpoznania unikatowych potrzeb, talentów i motywacji pracowników, ale także zachęcania ich do dbania o dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Menedżerowie, którzy mają złe nawyki, poniekąd „przenoszą” je na swoich podwładnych, pośrednio mogą więc przyczyniać się do spadku formy i samopoczucia pracowników.

Dlatego potrzeba wprowadzania w organizacjach programów rozwojowych, które skupiają się na wellbeingu, jest coraz bardziej paląca.

Zdrowsi, czyli bardziej produktywni

Dane nie pozostawiają złudzeń: inwestowanie w zdrowie fizyczne i psychiczne menedżerów skutkuje wieloma pozytywnymi efektami zarówno dla nich samych, jak i zarządzanych przez nich zespołów i całej organizacji. Badanie Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) wykazało, że pracownicy korzystający z programów wspierających ich dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, częściej deklarują lepsze samopoczucie i zdrowie, wyższy poziom satysfakcji z pracy oraz mniejszy poziom stresu związanego z wykonywanymi obowiązkami. Ponadto, według danych APA, firmy, które oferują nowoczesne programy wsparcia pracowników, zyskały zwrot od 1,44 do 7,09 dol. z każdego włożonego w tę inwestycję dolara.

Z kolei badanie przeprowadzone przez Harvard Business Review dowiodło, że firmy, których pracownicy są zaangażowani i zdrowi, osiągają wyraźnie wyższą produktywność, rentowność i poziom zadowolenia klientów.

Kompleksowe narzędzie

Jakie dobre praktyki mogą wdrożyć liderzy, żeby zwiększyć swój wellbeing? To regularna aktywność fizyczna, dbanie o zdrowy sen, zbilansowana dieta, wykorzystywanie technik radzenia sobie ze stresem, a także pielęgnowanie relacji z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi i kolegami z pracy. Niezwykle ważne jest, żeby menedżerowie zachęcali swoje zespoły do dobrych praktyk związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Wzmacniając siebie, dając dobry przykład i otwarcie mówiąc o tym, co sami robią dla własnego dobrostanu, mogą istotnie pomóc pracownikom i obniżyć ryzyko ich wypalenia.

Jednym z rozwiązań, które kompleksowo wspiera wellbeing pracowników, w tym menedżerów, jest platforma MultiLife od Benefit Systems. Oferuje ona pakiet usług w czterech kluczowych obszarach: psychologia, zdrowie, odżywianie, rozwój. Wszystkie usługi są zawsze pod ręką, siedem dni w tygodniu, 24 godz. na dobę. Poprzez MultiLife można umawiać konsultacje z wieloma ekspertami – psychologami, dietetykami czy trenerami personalnymi – którzy pomogą zmienić styl życia na bardziej harmonijny, dostarczający więcej satysfakcji. Dostęp do aplikacji do medytacji, redukcji stresu i relaksu, kursów jogi, kursów rozwojowych, językowych, bibliotek pełnych ebooków i audiobooków, pozwala jednocześnie gruntownie zadbać o swój rozwój i dobre samopoczucie.

Platforma MultiLife pomaga menedżerom w utrzymaniu codziennej równowagi, długofalowym dbaniu o siebie, rozwijaniu wiedzy i umiejętności, a także wzmacnianiu odporności psychicznej. To świetne narzędzie pierwszej pomocy dla liderów, którzy czują się przeciążeni, a także droga do zyskania świadomości tego, co naprawdę im służy. W pełni wykorzystując potencjał MultiLife, będą mogli zarazem w wartościowy sposób wesprzeć swoje zespoły, wytyczać cele, a także rozwijać potencjał pracowników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ