Wyjazdy zagraniczne na zwolnieniu lekarskim: Nowe zasady w "L4" od 2025 roku?
Wysyłanie maili podczas zwolnienia chorobowego ma być możliwe od przyszłego roku. Jednak wzbudza obawy o wykorzystywanie pracowników podczas "L4". / Fot. shutterstock.Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim nie może wykonywać pracy zarobkowej ani podejmować działań sprzecznych z celem zwolnienia. Projekt ustawy zmienia jednak te zasady, wprowadzając bardziej szczegółowe przepisy. Jak wynika z dokumentu dostępnego na stronie INFOR.pl, nowa definicja „pracy zarobkowej” wykluczy sytuacje incydentalne, wymagane istotnymi okolicznościami, takie jak podpisanie pilnych dokumentów czy odpowiedzenie na kluczowego e-maila.
Maile pisane w malignie. Czy nowe zwolnienie zobowiązuje do pracy w trakcie L4?
Ministerstwo tłumaczy, że dzięki tej zmianie pracownicy nie będą musieli obawiać się utraty zasiłku z powodu sporadycznych czynności związanych z pracą, które nie wpływają na ich rekonwalescencję - czytamy w materiale portalu Rynek Zdrowia. Jednak eksperci ostrzegają, że przepis ten może być nadużywany przez pracodawców, którzy będą mogli domagać się sporadycznego odbierania telefonów czy odpisywania na wiadomości, argumentując, że brak kontaktu może narażać firmę na straty
Tyle wynosi maksymalny okres przebywania na L4. ZUS nie pozwala na więcej dni
Zakupy, wizyta u lekarza czy spacer? Doprecyzowanie czynności dozwolonych podczas zwolnienia
Kolejną istotną zmianą jest szczegółowe określenie, które czynności są zgodne z celem zwolnienia lekarskiego. Obecnie interpretacja przepisów jest niejednolita – w orzecznictwie uznano, że „celem zwolnienia” jest powrót do zdrowia, a wszelkie działania mogące ten proces wydłużyć (np. remont mieszkania czy wyjazd na wakacje) mogą skutkować odebraniem świadczeń - informuje portal Interia.pl.
Projektowane przepisy pozwolą osobom na zwolnieniu wykonywać codzienne czynności, takie jak wyjście na zakupy, wizyta u lekarza czy spacer. To kroki, które mogą ułatwić rekonwalescencję, ale projekt wyklucza wszelkie działania potencjalnie wydłużające czas powrotu do zdrowia. Według INFOR.pl, nowe przepisy nie wprowadzą rewolucji, ale uporządkują to, co już istnieje w praktyce orzeczniczej.
Wyjazdy zagraniczne na zwolnieniu lekarskim – nowe możliwości
Projekt zakłada również zmiany dotyczące przebywania poza domem podczas zwolnienia. Obecnie pracownik musi zgłosić adres pobytu na czas zwolnienia, a jego zmiana wymaga zgłoszenia do ZUS i pracodawcy. Zgodnie z nowymi przepisami, pracownik będzie mógł przebywać w innym miejscu – także za granicą – pod warunkiem, że wyjazd jest uzasadniony zdrowotnie lub wynikający z istotnych okoliczności, jak np. konieczność opieki przez rodzinę - podaje
Warto zauważyć, że niejasność przepisów do dziś sprawia problemy zarówno osobom chorym, jak i kontrolującym pracowników przebywającym na zwolnieniach, urzędnikom ZUS. Pacjenci chorzy na depresję niejednokrotnie wygrali w sądach z ZUS-em a instytucja musiała zwrócić im odebrane świadczenia. Chodzi o wybrane przypadki osób chorych, które w ramach poratowania zdrowia psychicznego zdecydowały się opuścić dom np. udały się do egzotycznego kraju zimą, ze względu na istotną rolę słońca w naszym samopoczuciu.
Jak wyjaśnia portal INFOR.pl, nowelizacja zakłada, że ZUS będzie mógł przeprowadzać kontrole w krajach Unii Europejskiej, dzięki czemu pracownik będzie mógł przebywać w wybranym państwie członkowskim bez ryzyka utraty świadczeń, o ile pobyt ten zostanie wcześniej zgłoszony.
Czytaj dalej: Felieton Piotra Kuczyńskiego: Błogosławieństwo w przebraniu nieszczęścia [FELIETON]
Praca na L4 w drugiej firmie? Nowe rozwiązania dla wielozatrudnionych
Nowe przepisy otwierają również możliwość wykonywania pracy u innego pracodawcy podczas zwolnienia lekarskiego. Obecnie każda aktywność zarobkowa podczas L4 skutkuje utratą zasiłku chorobowego. W przypadku przyjęcia nowych przepisów, możliwe będzie wykonywanie pracy w ramach drugiego zatrudnienia, jeśli lekarz wskazał, że rodzaj tej pracy nie wpływa na zdrowie pacjenta. Przykładowo, chirurg ze złamanym palcem nie będzie mógł wykonywać operacji, ale jeśli jest zatrudniony także jako wykładowca, może prowadzić zajęcia - wskazuje Infor.pl.
Jak wygrać z ZUS-em gdy odbiera świadczenie chorobowe?
Jak podaje serwis Money.pl w całym pierwszym półroczu 2024 roku ZUS przeprowadził już 260,8 tysięcy kontroli, wydając 18,6 tysięcy decyzji o wstrzymaniu wypłat na łączną kwotę prawie 24 miliony złotych. Instytucja skupia się na weryfikacji prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz sposobie wykorzystywania zwolnień przez ubezpieczonych. Jednak wiele z takich decyzji zostało podważonych przez sądy - jedną z takich historii - Pana Kamila, przedsiębiorcy z Torunia opisuje Business Insider:
"Pan Kamil doznał urazu ramienia w lutym 2023 r. podczas pracy. Zgodnie z zaleceniami lekarza, po opuszczeniu szpitala kontynuował rehabilitację w domu, ćwicząc z piłką, taśmą oporową oraz na siłowni zewnętrznej. Jego lekarz wskazał na zwolnieniu, że "chory może chodzić". Pan Kamil stosował się do tych zaleceń, ćwicząc zarówno w domu, jak i na zewnątrz". Podczas ćwiczeń poza domem - kontrolerzy ZUS złożyli mu wizytę i postanowili odebrać świadczenie. Pan Kamil odwołał się od tej decyzji i wygrał w sądzie z ZUS-em. Dlatego warto odwoływać się od decyzji urzędników w takich przypadkach.
Proces legislacyjny i planowany termin wdrożenia przepisów
Projekt ustawy jest obecnie w fazie konsultacji publicznych, a przewidywany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 stycznia 2025 roku. Do tego czasu trwają konsultacje, w ramach których można zgłaszać uwagi do proponowanych zmian.
Jak przyszłość technologii sprowadza się do teraźniejszości?