Wschód biznesu

Polska Wschodnia
Polska Wschodnia / Fot. Shutterstock
Trwają konkursy dla przedsiębiorców w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027. Warto zapoznać się z dostępną ofertą, która jest szansą na dalszy rozwój i utrwalenie potencjału całego regionu.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 12/2023 (99)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polska Wschodnia to wciąż najsłabiej rozwinięte obszary naszego kraju. Mimo że za sprawą rządowych i unijnych programów wiele zmienia się na lepsze, to jednym z kluczowych wyzwań pozostaje stosunkowo niski poziom przedsiębiorczości oraz innowacyjności makroregionu. Z pomocą przychodzą dotacje, z jakich mogą skorzystać rodzimi przedsiębiorcy.

Miliardy dla Polski Wschodniej

Zapewnienie wsparcia MSP, pomoc w adaptacji miast do zmian klimatu, rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej czy dostępności drogowej oraz promowanie zrównoważonej turystyki – to kluczowe cele Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej (FEPW). Dzięki najróżniejszym inicjatywom ta część naszego kraju staje się coraz atrakcyjniejsza zarówno dla biznesu, jak i ogółu społeczeństwa. Budżet programu wynosi 2,65 mld euro, z czego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozdysponuje ponad 1,39 mld euro. 

Misją, jaka przyświeca PARP, jest utrzymanie warunków sprzyjających konkurencyjności regionu oraz zapewnienie wyższej jakości życia w tej części kraju. O finansowe wsparcie, w ramach FEPW dla projektów realizujących założone cele, będą mogli się ubiegać przedsiębiorcy, a także jednostki samorządu terytorialnego z województwa lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz części Mazowsza (bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów).

Konkursy dla przedsiębiorców i samorządów - wsparcie zielonych inwestycji

PARP już teraz prowadzi kilka konkursów finansowanych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027. „Zrównoważona mobilność miejska – nabór konkurencyjny" (dla miast z 50–100 tys. mieszkańców) i „Zrównoważona mobilność miejska – nabór niekonkurencyjny” (dla miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców, wraz z ich obszarami podmiejskimi) to nabory skierowane do miast wojewódzkich oraz miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze – finansowanie wesprze realizację kompleksowych projektów związanych z rozwojem systemów mobilności miejskiej. – Rozwój innowacji w tym zakresie zwiększy efektywność przemieszczania się w miastach i ich obszarach funkcjonalnych, a także przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i hałasu – wskazuje Maciej Berliński, dyrektor Departamentu Projektów Infrastrukturalnych w PARP. 

Z kolei konkurs „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MSP” ma za zadanie wesprzeć mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa w realizacji kompleksowych projektów na rzecz wdrożenia modelu biznesowego GOZ-transformacji. 

– W kontekście GOZ dążymy do stworzenia ekosystemu, w którym każdy element ma potencjał stać się ponownie użytecznym składnikiem, co przyczynia się do zrównoważonego i efektywnego gospodarowania zasobami – podkreśla Izabela Fiszer, zastępca dyrektora Departamentu Internacjonalizacji Przedsiębiorstw w PARP. 

To nie koniec

PARP zapowiedziała start kolejnych naborów w 2024 r. O dofinansowanie będą mogły się starać m.in. startupy, które pomyślnie ukończyły program inkubacji nowego pomysłu biznesowego, firmy reprezentujące Przemysł 4.0, a także podmioty chcące uzyskać wsparcie w stworzeniu strategii wzorniczej. 

Szczegółowe informacje na stronie: parp.gov.pl.

My Company Polska wydanie 12/2023 (99)

Więcej możesz przeczytać w 12/2023 (99) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ