Wiele kawałków tortu. Najlepsze polskie startupy SaaS

startupy SaaS
Najlepsze polskie startupy SaaS / Fot. Materiały prasowe
Polskie SaaS-y mają potencjał większy od amerykańskich. – Po 20 latach polskiej historii SaaS-owej mamy już talenty, które mogą robić ekspansję zagraniczną z Polski i vice versa. Częściej już mówi się o ekspansji do nas i sprzedaży do polskich firm zachodnich rozwiązań – mówi Ross Knapp, doświadczony menedżer z branży, obecnie związany z Thulium.

SaaS jest kompletną zmianą podejścia do sprzedaży oprogramowania. Zamiast licencji i programu gotowego do zainstalowania na komputerze klient wykupuje jedynie dostęp do funkcjonalności interesującego go oprogramowania. Korzyści płynące z takiego rozwiązania są oczywiste – począwszy od zaoszczędzonych funduszy, na większej mobilności skończywszy. W SaaS zakochały się przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, zwłaszcza te o rozproszonych strukturach.

Tego typu spółki to najczęściej podmioty, które, jeśli odniosą rynkowy sukces, są w stanie wielokrotnie zwiększyć swoją kapitalizację. To zapewne jeden z powodów determinujących fakt, iż firm oferujących usługi „as a service” powstaje coraz więcej – BetterCloud wskazuje, że spośród kilkunastu tysięcy przedsiębiorstw na świecie wypuszczających oprogramowanie w formie dostępu do platformy SaaS zdecydowana większość powstała w ostatnich latach.

Jak szacują eksperci BetterCloud, już ponad 70 proc. firm korzysta wyłącznie z oprogramowania SaaS, w skład którego wchodzą różne narzędzia: systematyzujące komunikację wewnątrz organizacji, ułatwiające sprzedaż czy umożliwiające znaczące zwiększenie obecności marki w internecie. Ten tort ma jeszcze mnóstwo kawałków, a po część z nich chcą sięgnąć również rodzime startupy.

Mizzox

Jak tłumaczą przedstawiciele startupu, Mizzox jest odpowiedzią na problemy chaosu organizacyjnego w przedsiębiorstwach. – Problem jest prosty – przedsiębiorcy tracą za dużo czasu na zadania operacyjne i administrację, zamiast rozwijać swój biznes. Widzieliśmy to najpierw w naszym software house, a później u naszych klientów. Ten sam wzorzec powtarzał się wszędzie – właściciele firm tonęli w papierach, płatnościach i zadaniach administracyjnych – wyjaśnia Przemysław Kot, CEO spółki.

Mizzox jest platformą, która automatyzuje i porządkuje codzienne operacje biznesowe, finansowe i komunikację w firmie. Łączy w sobie zarządzanie dokumentami, automatyzację płatności i organizację zadań zespołu. - Przedsiębiorca nie musi być ekspertem IT, żeby zacząć z niej korzystać. Mamy obecnie 26 tys. użytkowników, co potwierdza, że nasz model biznesowy sprawdził się – dodaje Kot.

Startup ma jasną wizję rozwoju, w której priorytetem jest rozwój usług finansowych. – Przedsiębiorcy potrzebują nie tylko narzędzi do zarządzania, ale też dostępu do finansowania, dlatego planujemy wprowadzenie zaawansowanych usług płatniczych i unikalnych rozwiązań finansowych. Drugim kluczowym kierunkiem jest ekspansja międzynarodowa. Rynki irlandzki, amerykański i brytyjski to naturalne kierunki rozwoju – podsumowuje CEO Mizzox.

Coraz Zdrowiej

Długie kolejki do specjalistów i krótki czas na wywiad lekarski to codzienność polskich pacjentów. Startup Coraz Zdrowiej chce odzyskać dla lekarzy nawet dwie godziny dziennie, dzięki zdjęciu z ich barków obowiązków, które mogą przejąć maszyny. Tworzony przez firmę system CORA, ma na celu usprawnienie pracy lekarzy poprzez automatyzację dokumentacji medycznej. Firma właśnie zgarnęła 10,5 mln zł finansowania.

...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 12/2024 (111)

Więcej możesz przeczytać w 12/2024 (111) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ