WhatsApp obniża minimalny wiek użytkowania w Europie

WhatsApp obniża minimalny wiek użytkowania w Europie
Meta obniżyła minimalny wiek wymagany do korzystania z WhatsAppa w Europie z 16 do 13 lat. Wywołało to krytykę ze strony obrońców praw dzieci.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nowe ograniczenie wiekowe weszło w życie w czwartek w Unii Europejskiej. Minimalny wiek 13 lat został również ogłoszony dla użytkowników w Wielkiej Brytanii w lutym br.

Aplikacja komunikacyjna, którą Meta przejęła dziesięć lat temu, informuje na swojej stronie internetowej, że zmiany zapewniają "jednolity minimalny wiek wymagany do korzystania z WhatsAppa na całym świecie".

Jednak obniżony limit wiekowy spotkał się z krytyką ze strony obrońców praw dzieci w Wielkiej Brytanii, którzy argumentują, że dodatkowo naraża to młodych ludzi na szereg dobrze udokumentowanych szkód w internecie.

W oświadczeniu wydanym w czwartek brytyjska grupa kampanii Smartphone Free Childhood wezwała WhatsAppa do wycofania nowej polityki. "WhatsApp stawia zyski akcjonariuszy na pierwszym miejscu, a bezpieczeństwo dzieci na drugim" — powiedziała Daisy Greenwell, współzałożycielka grupy.

WhatsApp obniża wiek do 13 lat

Obniżenie limitu wieku jest "zupełnie nietaktowne", powiedziała ekspertka, a także "ignoruje coraz głośniejsze dzwonki alarmowe bijące przez naukowców, lekarzy, nauczycieli, ekspertów ds. bezpieczeństwa dzieci, rodziców i ekspertów zdrowia psychicznego" dotyczące szkód spowodowanych przez korzystanie z mediów społecznościowych przez dzieci.

Rzecznik WhatsAppa powiedział w piątek: "Dajemy wszystkim użytkownikom możliwość kontrolowania, kto może ich dodawać do grup, a wraz z pierwszym razem, gdy otrzymasz wiadomość od nieznanego numeru, dajemy ci możliwość zablokowania i zgłoszenia konta".

Meta była surowo krytykowana w przeszłości za dążenie do obniżenia ograniczeń wiekowych na swoich platformach w Stanach Zjednoczonych.

W zeszłym roku firma oświadczyła, że planuje obniżyć minimalny wiek dla swojej aplikacji rzeczywistości wirtualnej z 13 do 10 lat, pomimo nacisków ze strony amerykańskich ustawodawców, aby nie kierować takich usług do młodszych użytkowników.

Meta powiedziała też, że testuje funkcje chroniące młodych ludzi przed niebezpieczeństwami takimi jak "sextortion" i "nadużyciami intymnych obrazów". Firma ma nadzieję, że nowe funkcje utrudnią potencjalnym oszustom i przestępcom znajdowanie i interakcję z nastolatkami.

Przestępcy stosujący sextortion zwykle zwodzą młode ofiary, przekonując je, że rozmawiają z osobami w ich wieku. Następnie przekonują do wysłania zdjęć i filmów, a później grożą ujawnieniem tych obrazów, jeśli nie zostanie wysłana płatność.

ZOBACZ RÓWNIEŻ