Weryfikacja numeru VAT UE i NIP z Unii Europejskiej za pomocą wyszukiwarki VIES

Weryfikacja numeru VAT UE i NIP z Unii Europejskiej za pomocą wyszukiwarki VIES
Przedsiębiorca rozpoczynający współpracę z firmami z Unii Europejskiej powinien najpierw sprawdzić numer identyfikacyjny kontrahenta w systemie VIES.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

System VIES to narzędzie umożliwiające sprawdzenie, czy dana firma jest zarejestrowana jako dokonująca transakcji wewnątrzwspólnotowych. VIES, czyli VAT Information and Exchange System, należy do Komisji Europejskiej i jest dostępny w 23 językach. Informacje w systemie pochodzą z krajowych baz danych państw członkowskich UE.

Jak działa wyszukiwarka VIES?

Wyszukiwarka VIES, dostępna w języku polskim pod adresem Taxation Customs. Jest prosta w obsłudze. Wymaga podania następujących danych:

  1. Wybór państwa członkowskiego, z którego pochodzi kontrahent
  2. Numer VAT kontrahenta (znany w Polsce jako VAT-UE)

Firmy spoza UE, które dokonały rejestracji podatkowej w Unii, nie są uwzględniane w systemie VIES. Dodatkowo można podać informacje o firmie dokonującej weryfikacji, ale nie jest to obowiązkowe.

Wyniki wyszukiwania w systemie VIES

Możliwe wyniki wyszukiwania w VIES to:

  • Numer VAT aktywny (można sprawdzić powiązanie z adresem, jeśli dane państwo to udostępnia)
  • Nieważny numer VAT dla transakcji wewnątrz UE

Negatywna odpowiedź może oznaczać, że podmiot:

  • Nigdy nie był zarejestrowany do VAT-UE
  • Jest w trakcie rejestracji
  • Został wykreślony z bazy podatników UE

Wykreślenie z listy podatników VAT-UE

Można sprawdzić również własną firmę, szczególnie jeśli przez dłuższy czas nie były dokonywane transakcje wewnątrzwspólnotowe. Jeśli firma nie jest zweryfikowana pozytywnie, warto potwierdzić to w urzędzie skarbowym. W przypadku wykreślenia z listy podatników VAT-UE konieczna będzie ponowna rejestracja.

Rejestracja do VAT-UE w Polsce

Przedsiębiorca zamierzający dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych musi zarejestrować się do VAT-UE poprzez wypełnienie formularza VAT-R w części C.3., wskazując powód rejestracji (np. dokonywanie dostaw wewnątrzwspólnotowych, nabywanie usług).

VIES a nieprawidłowe informacje

Jeśli dane w VIES są nieprawidłowe lub nieaktualne (np. adres), należy zgłosić to do urzędu skarbowego odpowiedzialnego za aktualizację danych w krajowej bazie podatników VAT-UE.

Dlaczego weryfikacja VAT UE jest ważna?

Przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych konieczne jest sprawdzenie, czy kontrahent jest zarejestrowany w VIES. Jest to warunek do zastosowania stawki VAT 0%. Potwierdzenie wywozu towarów do innego kraju UE i zarejestrowanie nabywcy jako podatnika VAT UE jest kluczowe. Niespełnienie tych warunków skutkuje opodatkowaniem sprzedaży krajową stawką VAT.

Weryfikacja kontrahenta w systemie VIES jest niezbędna dla prawidłowego rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowych i uniknięcia problemów podatkowych. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą zabezpieczyć swoje interesy i zapewnić zgodność z przepisami unijnymi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ