USA tnie granty na biotechnologię. To szansa dla biotechów z naszego regionu

biotech
W obliczu zmian Europa – a szczególnie Polska, ma szansę na wzmocnienie swojej pozycji. / fot. Shutterstock / Gorodenkoff
Stabilność finansowania firm biotechnologicznych jest ściśle powiązana z kondycją ekonomiczną danego kraju oraz polityką rządu wobec wdrażania innowacyjnych technologii w sektorze zdrowia. W USA kluczową rolę w finansowaniu badań odgrywają granty przyznawane przez National Institutes of Health (NIH). Jednak w 2025 roku instytucja ta została dotknięta istotnymi cięciami budżetowymi, co znacząco ogranicza możliwości rozwoju nowych technologii medycznych 
i farmaceutycznych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dla europejskich firm biotechnologicznych amerykański rynek od lat pozostawał kluczowym punktem odniesienia – zarówno pod względem dostępu do kapitału, jak i możliwości współpracy z globalnymi koncernami farmaceutycznymi. Jednak obecnie ten „Święty Graal” staje się mniej dostępny. Wpływa to na wydłużenie procesu zatwierdzania nowych terapii oraz utrudnia rozwój startupów biotechnologicznych w USA.

Nowa polityka w USA

W lutym 2025 roku NIH wprowadził nową politykę ograniczającą stawki zwrotu kosztów pośrednich do 15% dla wszystkich nowych i istniejących grantów. Wcześniej stawki wynosiły średnio około 30%, a w niektórych przypadkach sięgały nawet 50% wartości grantu. To ograniczenie może skutkować zmniejszeniem budżetów instytucji badawczych o ponad 4 miliardy dolarów, co wpłynie na możliwości prowadzenia badań naukowych. Dodatkowo, w styczniu 2025 roku prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, które wstrzymało proces zatwierdzania około 50 000 grantów NIH na terenie całego kraju.

Szansa dla Polski i innych krajów z CEE

W obliczu tych zmian Europa – a szczególnie Polska, wyróżniająca się dynamicznym wzrostem gospodarczym – ma szansę na wzmocnienie swojej pozycji na globalnej mapie biotechnologii i przyciągnięcie uwagi inwestorów. Według raportu Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) za 2024 rok, środki z funduszy venture capital w Polsce najczęściej trafiały do spółek zajmujących się innowacjami z obszaru zdrowia. Ten trend utrzymuje się już od pięciu lat. W 2024 roku firmy biotechnologiczne stanowiły 14,1% wszystkich przeprowadzonych transakcji.

– Obserwujemy poważne wyzwania na globalnym rynku biotechnologicznym, zwłaszcza w USA, które dotychczas były jego naturalnym liderem. Znaczący spadek inwestycji venture capital, konsolidacja rynku oraz przesunięcie zainteresowania inwestorów z sektora biotechnologicznego w stronę rozwiązań AI wymuszają na firmach większą efektywność i elastyczność. W takich warunkach firmy z Europy Środkowo-Wschodniej mają szansę zaprezentować swoją wartość. Nie tylko przez konkurencyjność kosztową, ale przede wszystkim dzięki jakości badań, dojrzałości zespołów naukowych i zdolności do budowania dynamicznie rozwijających się przedsięwzięć biznesowych – mówi Magdalena Kulczycka, prezes Związku Firm Biotechnologicznych BioForum.

19 mln zł dla Intelliseq. Polska bioinformatyka rusza na podbój USA

19 mln zł dla Intelliseq. Polska bioinformatyka rusza na podbój USA

Polska spółka bioinformatyczna Intelliseq, specjalizująca się w automatycznej analizie i interpretacji różnic w sekwencji genomu człowieka, pozyskała 19 milionów złotych w kolejnej rundzie finansowania. Inwestycji przewodził fundusz Vinci HiTech, zarządzany przez Vinci S.A., przy wsparciu Unfold.vc oraz grona inwestorów prywatnych, w tym Tadeusza Wesołowskiego, założyciela Prosper S.A.

ZOBACZ RÓWNIEŻ