Upskilling i reskilling – daj szansę talentom!

Upskilling i reskilling – daj szansę talentom!
Pracownicy chcą się rozwijać – podnosić i zdobywać nowe kwalifikacje. Dla firm to wyzwanie, ale jednocześnie szansa. Dobry program rozwojowy i możliwości szkoleń przyciągają talenty.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 11/2023 (98)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Najnowszy raport „Reskilling oczami Polaków”, zrealizowany przez Future Collars, którego partnerem strategicznym jest Amazon, pokazuje, że ponad połowa pracowników w wieku 30-59 lat myśli o zmianie branży. 

– To sygnał dla firm, że trzeba dostosowywać się do potrzeb i aspiracji pracowników, oferując im możliwości rozwoju i szkolenia, zwłaszcza w sektorach dynamicznie się rozwijających jak IT – uważa Marta Dworowska, dyrektorka ds. HR w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Amazon. Jak dodaje, już od 2014 r. firma prowadzi program „Postaw na Swój Rozwój”, w ramach którego pokrywa 95 proc. opłat za wybrane kursy czy studia niezależnie od tego, czy są one związane ze stanowiskiem zajmowanym przez pracownika. Globalnie skorzystało z niego już ponad 150 tys. osób.

– Upskilling i reskilling to klucz do sukcesu, zwłaszcza w dziedzinach dynamicznie rozwijających się jak IT. Nasz najnowszy raport „Reskilling oczami Polaków”, stworzony we współpracy z Amazon, pokazuje, że coraz więcej pracowników myśli o zmianie branży. To wyzwanie, ale także ogromna szansa. Świat staje w obliczu kolejnej rewolucji cyfrowej, która przyspiesza zmiany na rynku pracy. AI odgrywa kluczową rolę w tej przemianie, czego dowodem jest, że 90 proc. firm ogłosiło strategie digitalizacji. Dlatego oferowanie możliwości rozwoju i szkoleń to inwestycja w jakość zespołów i dostosowanie się do potrzeb pracowników. Kobiety coraz aktywniej uczestniczą na rynku pracy, a AI zmienia go i kształtuje nowe wymagania kompetencyjne – komentuje Joanna Pruszyńska-Witkowska, współzałożycielka Future Collars – szkoły kompetencji cyfrowych.

Z przytoczonego raportu wynika, że już co druga osoba myśląca o zmianie branży chciałaby zdobyć umiejętności związane z IT oraz jest przekonana, że by zrealizować swoje zawodowe marzenie i aspiracje, potrzebne są im kursy i szkolenia (68 proc.). O konieczności i gotowości do ich podjęcia bardziej przekonane są kobiety (71 proc.) niż mężczyźni (64 proc.). Ponadto jak pokazują wyniki 47. edycji Monitora Rynku Pracy Randstad, aż 60 proc. badanych uważa, że to pracodawca powinien zadbać o rozwój umiejętności kadry. 

Na to oczekiwanie odpowiada Amazon – również w kwestii rozwoju kompetencji IT. W ramach współpracy z Future Collars pracownicy Amazon otrzymują możliwość skorzystania z kursów online z zakresu Software Developer, Software Tester, Web Developer, Data Analyst, UI/UX Design. Bootcampy odbywają się na żywo. Kursanci oprócz wiedzy teoretycznej zdobywają przydatne umiejętności, które pomogą im rozwinąć się na ścieżce przyszłej kariery. Do tej pory skorzystało już z nich 500 pracowników. 

Firma angażuje się także we wspieranie kompetencji technologicznych obecnych, jak i potencjalnych, niezwiązanych z Amazon pracowników branży IT. W ramach Programu AWS Training and Certification zapewnia uczniom i organizacjom w ponad 200 krajach i terytoriach zasoby edukacyjne do budowania i walidacji pożądanych umiejętności dotyczących przetwarzania w chmurze. 

To szczególnie ważne w kontekście sytuacji kadrowej w sektorze. Jak wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, specjaliści IT stanowią w Polsce ok. 3,5 proc. zatrudnionych – do unijnej średniej brakuje nam blisko 150 tys. takich osób. Nadzieja na sprostanie temu wyzwaniu leży w reskillingu osób już obecnych na rynku pracy, ale i na odpowiedniej ofercie dla tych, który rynek ten dopiero zasilą, a wcześniej o karierze w IT nie myśleli.

Taką propozycją jest program Girls Do Engineering realizowany przez Amazon Development Center Poland i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. Inicjatywa ma na celu zachęcenie uczennic szkół średnich z Trójmiasta do wyboru ścieżki zawodowej w branży IT.

– Uczestniczki programu nabywają kompetencje miękkie i twarde, wzmacniają poczucie własnej wartości, poznają podstawy projektowania, a to wszystko pod okiem doświadczonych inżynierów i inżynierek. Przede wszystkim zaś przekonują, że świat technologii stoi przed nimi otworem – mówi Marta Dworowska z Amazon.

Co szczególnie istotne w sytuacji, gdy reprezentacja kobiet w IT w Polsce kształtuje się na poziomie ok. 15,5 proc. Jednak jak pokazują badania Amazon i Future Collars, niedługo ta proporcja może ulec zmianie.

My Company Polska wydanie 11/2023 (98)

Więcej możesz przeczytać w 11/2023 (98) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ