Ulga plus

Polski Ład
Polski Ład, fot. Shutterstock
„Unikanie podatków jest jedynym zajęciem intelektualnym, które niesie ze sobą jakieś wynagrodzenie” – mawiał słynny angielski ekonomista baron John Maynard Keynes. Tak jest w istocie, a ostatnio przekonujemy się o tym coraz częściej. Spróbujmy zatem posłużyć się tą logiką, dokładnie przyglądając się rozwiązaniom Polskiego Ładu.

Dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczających się według ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych (PIT) – zarówno według skali podatkowej, jak i liniowo – pojawiło się kilka nowych ulg. Warto spróbować je wykorzystać w 2022 r. Jeśli od razu to się nie uda, to później, już po rozeznaniu sytuacji, można będzie podjąć racjonalne decyzje i dokonać optymalizacji podatkowej w kolejnym roku. Może dzięki temu da się zniwelować straty spowodowane wzrostem obciążeń fiskalnych.

Polski Ład ma jedną niewątpliwą zaletę – edukacyjną. Wiedza na temat podatków gwałtownie rośnie. Jeszcze nigdy Polacy nie byli tak autentycznie nimi zainteresowani. A w zasadzie tym, żeby zrobić wszystko, aby były one jak najmniejsze. Stopień zawiłości przepisów i wciąż wprowadzane zmiany zmuszają do ciągłego poszukiwania najlepszych rozwiązań. Cóż, w gruncie rzeczy tak było zawsze. Przecież Keynes pisał, że „ekonomia to nauka myślenia w kategoriach modeli połączona ze sztuką wyboru modeli odpowiadających współczesnemu światu”.

Ulga dla klasy średniej

Jej celem było zmniejszenie dolegliwości związanej ze zmianą sposobu rozliczania składki zdrowotnej. Ma ona zastosowanie także do osób prowadzących działalność gospodarczą, ale tylko rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Jeżeli stosujemy podatek liniowy, ryczałt od dochodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową, wówczas ulgi dla klasy średniej nie możemy wykorzystać. Ulga może być stosowana w trakcie roku – przy obliczaniu zaliczek na PIT. Warunek to miesięczny dochód powyżej 5701 zł. Natomiast ich suma uzyskana w roku podatkowym musi wynieść co najmniej 68 412 zł, ale nie przekroczyć 133 692 zł. W przypadku przedsiębiorców – co należy wyraźnie podkreślić – chodzi o przychody pomniejszone o koszty prowadzenia tej działalności, oczywiście jednak z wyłączeniem kosztów składek na ubezpieczenia społeczne, które stały się w praktyce odrębnym podatkiem. Ustawodawca tym samym podniósł na wyższy poziom „próg dochodowy dla klasy średniej”.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski jeszcze przecież niedawno tłumaczył, że: „patrząc na dominantę średnich zarobków, zaczyna się powyżej 4 tys. zł brutto. Już od tego poziomu sama osoba ma odczucie, że należy do klasy średniej”. Ulga dla klasy średniej w działalności gospodarczej może być zatem stosowana zarówno na etapie zaliczek na podatek, jak i dopiero w zeznaniu rocznym. Ustawodawca pozostawił tę decyzję przedsiębiorcy. Należy mieć jednak na uwadze, że rozliczając ulgę w zaliczkach na podatek, po przekroczeniu górnego limitu dochodu uprawniającego do skorzystania z ulgi podatnik ma obowiązek „zwrotu ulgi”, czyli zapłaty całej, niepomniejszonej wartości podatku dochodowego. Zapowiadana jest jednak zmiana tej regulacji i wprowadzenia sprawiedliwej zasady „złotówka za złotówkę”. To jeden z wielu przykładów na to, że przepisy cały czas będą się zmieniały i nikt nie może przewidzieć na jakich zasadach zostanie rozliczony rok...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 3/2022 (78)

Więcej możesz przeczytać w 3/2022 (78) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ