TSUE żegna Brytyjczyków. Hard Brexit, czyli utrata praw obywateli UE

brexit
Fot. shutterstock.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie utraty statusu obywatela Unii przez brytyjskich obywateli po Brexicie. Sąd uważa skargi Brytyjczyków jako "niedopuszczalne".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według TSUE, utrata statusu obywatela Unii Europejskiej jest automatycznym skutkiem decyzji o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Niebieskiej Wspólnoty i nie jest wynikiem umowy o wystąpieniu czy decyzji Rady UE zatwierdzającej tę umowę.

Niedopuszczalne skargi Brytyjczyków

Jak przypomina portal Bankier.pl w 2016 roku, w wyniku referendum, większość brytyjskich obywateli opowiedziała się za wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z UE. Następnie, w styczniu 2020 roku, podpisano umowę o wystąpieniu, a Rada UE ją zatwierdziła. Jednakże, obywatele brytyjscy, którzy mieli miejsce zamieszkania w Zjednoczonym Królestwie oraz w innych państwach członkowskich, wnieśli skargi do Sądu Unii Europejskiej, kwestionując skutki umowy brexitowej i decyzji Rady. Twierdzili, że zostali pozbawieni praw, które posiadali jako obywatele UE. Sąd odrzucił te skargi jako "niedopuszczalne".

TSUE podtrzymał decyzję Sądu i stwierdził, że obywatele brytyjscy nie mają interesu prawnego w zaskarżeniu tych aktów. W konsekwencji, ich skargi zostały odrzucone jako niedopuszczalne. Trybunał uznał, że utrata statusu obywatela Unii i związanych z nim praw była automatycznym skutkiem decyzji o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa, podjętej suwerennie.

KNF o wyroku TSUE ws. frankowiczów: to jak darmowy kredyt dla pewnej grupy klientów

Koniec przywilejów i swobód związanych z obywatelstwem UE

Ten wyrok TSUE ma istotne znaczenie dla brytyjskich obywateli, którzy wyrażali obawy dotyczące utraty swoich praw po Brexicie. Decyzja Trybunału stanowi potwierdzenie, że utrata statusu obywatela Unii jest nieuchronną konsekwencją wystąpienia z Unii Europejskiej. Oznacza to, że brytyjscy obywatele nie będą już mogli korzystać z przywilejów i swobód wynikających z członkostwa w UE, takich jak swobodne przemieszczanie się czy prawo do pracy i zamieszkania w państwach członkowskich.

Wizy, pozwolenia na pracę i szereg utrudnień dla Brytyjczyków

W praktyce oznacza to, że obywatele brytyjscy będą musieli dostosować się do nowych warunków, które wynikają z brexitu. Będą musieli uzyskać odpowiednie wizy, pozwolenia na pracę i spełniać inne wymogi obowiązujące osoby spoza UE. Wiele praw, które były wcześniej automatycznie przysługujące brytyjskim obywatelom jako obywatelom UE, teraz podlega regulacjom krajowym państw członkowskich.

Wyrok TSUE w tej sprawie potwierdza, że proces brexitu ma istotne konsekwencje dla brytyjskich obywateli i wymaga od nich dostosowania się do nowej rzeczywistości. Jest to kolejny krok w procesie rozstania między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską, który ma wpływ nie tylko na obywateli, ale także na gospodarkę, politykę i relacje międzynarodowe.

Unitra wznawia produkcję w Warszawie: "Mamy na plecach oddech naszych fanów"

ZOBACZ RÓWNIEŻ