Technologia a ludzkość w czasach ‘nowej normalności’

Technologia a ludzkość w czasach ‘nowej normalności’
W ciągu następnej dekady ludzkość będzie musiała zmierzyć się z niewyobrażalnymi zmianami. Cześć z nich wynika z rozpędzonego rozwoju technologii i tempa współczesnego życia, część to wynik bezprecedensowych zdarzeń jak wybuch pandemii COVID-19. Czy można się do takich zmian przygotować i na nie uodpornić? Tylko jeśli zdecydujemy się na aktywne uczestniczenie w transformacji cyfrowej oraz współtworzenie nowego świata ramię w ramię z technologią. Czy ta synergia jest możliwa? Odpowiedzi na powyższe pytania zostały przedstawione podczas tegorocznej edycji konferencji Masters&Robots.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

„Technology & Humanity in Never Normal World” to tytuł tegorocznej edycji konferencji Masters&Robots, podczas której uznani liderzy opinii dzielili się z uczestnikami najnowszą wiedzą, swoimi spostrzeżeniami, a także przedstawiali najnowsze osiągnięcia technologiczne, które już wspierają rozwój ludzkości na całym świcie. Gościem specjalnym wydarzenia był Yuval Noah Harari - profesor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, historyk, filozof, autor bestsellerów „Sapiens: krótka historia ludzkości”, „Homo Deus: Krótka historia jutra” i „21 lekcji na XXI wiek. 

Uczestnicy tegorocznego wydarzenia mogli uczestniczyć w 24 sesjach prowadzonych online przez światowych ekspertów, innowatorów, a także praktyków biznesu. W trakcie 8 bloków tematycznych poruszono między innymi tematy zw. z przyszłością społeczeństwa, biznesu i technologii, cyfrową rewolucją, długowiecznością, kreatywnością oraz innowacyjnością. Nie zabrakło również tematów związanych z przywództwem i nowoczesnym zarządzaniem oraz przyszłością transportu. Głównym obszarem zainteresowań prelegentów tegorocznej edycji było określenie wyzwań, które niesie za sobą bezprecedensowa sytuacja zw. z globalną epidemią koronawirusa oraz wywołanym nią dynamicznym postępem technologicznym. Wydarzenie poprowadzili Jowita Michalska - CEO i założycielka Digital University, które jest organizatorem Masters&Robots, oraz Richard Stephens – redaktor naczelny Poland Today.

Ludzkość w czasach digitalizacji

Pierwszy dzień konferencji poświęcony był przyszłości społeczeństwa, technologii i biznesu, a także kreatywności oraz innowacji. Rozpoczęła go Leesa Soulodre – pionierka deeptech oraz adiunkta na Singapore Management University- wykładem na temat sztucznej inteligencji oraz klimatu. Chociaż mówiła o skutkach COVID-19, podkreślała jak ważne jest uczenie się na podstawie doświadczeń z wcześniejszych epidemii. Ostrzegła również przed nadchodzącym kryzysem klimatycznym. Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji był największy myśliciel i filozof naszych czasów Yuval Noah Harari i jego wystąpienie na temat tożsamości człowieka i technologii w XXI wieku.

Następnie Nicholas Davis – wcześniej związany z World Economic Forum, Mikołaj Jan Piskorski – dziekan na IMD Business School oraz David Gram – współzałożyciel Diplomatic Rebels, wcześniej związany z Lego Group - opowiedzieli o wyzwaniach związanych z rewolucją cyfrową. Podkreślili, jak ważne jest przygotowanie odpowiedniej strategii wprowadzania zmian oraz duża wrażliwość na aspekty etyczne związane z wykorzystaniem technologii. Podzielili się przykładami case studies Nike oraz Lego oraz udzielili cennych i praktycznych wskazówek, jak krok po kroku efektywnie przeprowadzać transformacje w dojrzałych organizacjach. 

O przyszłości biznesu mówił Daniel Hulme - CEO Satalia, który zaznaczył, jak ważne jest prawidłowe zrozumienie pojęcia sztucznej inteligencji oraz rozróżnienie jej od uczenia maszynowego. Z kolei Oyku Isik z IMD podkreśliła rolę cyberbezpieczeństwa, że wraz z pandemią zagrożenie atakami hackerskimi nie zniknęło, a wręcz znacznie wzrosło. Dlatego Istotne staje się przygotowanie odpowiednich zabezpieczeń. Następnie Ornit Shinar - dyrektorka Venture Investing Israel – Citi podzieliła się z swoim doświadczeniem z zakresu fintech i innowacji.

Firechat z robotem

W drugiej części dnia odbyła się premiera 24. wersji Sophii the Robot, która była moderatorem dyskusji na temat etyki różnorodności i kreatywności w sztucznej inteligencji oraz robotyce. Warto podkreślić, że pierwsza publiczna prezentacja odbyła się jednocześnie w trakcie Masters&Robots oraz w Hong Kongu. W rozmowie uczestniczyli także David Hanson z Hanson Robotics oraz Rebecca Fiebrink - wykładowczyni na Creative Computing Institute, którzy zastanawiali się nad tym, jak można rozszerzyć zastosowanie nowoczesnych technologii i wykorzystać je w pracy twórczej. 

Następnie Zenia Tata z XPRIZE Foundation przechodząc do wątku innowacji, opowiedziała, jak ważna jest zmiana sposobu myślenia o przełomowych ideach i zachowaniach oraz korzystanie z ogólnodostępnych źródeł inspiracji. Tematykę nieoczywistego myślenia kontynuował Rohit Bhagrava założyciel Non-Obvious Company, który wskazał, dlaczego umiejętność rozumienia innych jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Z kolei Bernardine Brocke Wieder - prezeska i założycielka Vastari Group opowiedziała o możliwości generowania przychodów w odniesieniu do dzieł sztuki przy jednoczesnym wykorzystaniu sieci 3.0. Ostatnim prelegentem, który zakończył pierwszy dzień Masters&Robots był Richard Yonck- założyciel Intelligent Future Consulting oraz autor takich bestsellerów jak: „Heart of the Machine” oraz „Future Minds.”Richard Yonck udowodnił słuchaczom, że za kilka lat będzie możliwe zhackowanie ludzkiego umysłu. Wszelkie pomysły będą wynikiem działania sztucznej inteligencji, a co za tym idzie wejdziemy w świat całkowicie wirtualny. Według eksperta należy znaleźć rozwiązanie zanim technologia stanie się mądrzejsza od ludzi.

Stąd do (długo)wieczności

Drugi dzień Masters&Robots rozpoczął się od prelekcji dotyczących długowieczności oraz opieki zdrowotnej. Sergey Young- założyciel Longevity Vision Fund, Michael von Liechtenstein-współzałożyciel Longevity Center oraz Tina Woods- CEO Longevity InternationalUK opowiedzieli o tym, jak zastosowanie sztucznej inteligencji i robotyki może przyspieszyć skuteczną diagnostykę chorób nowotworowych, a także w jaki sposób już dziś możemy zadbać o długie i zdrowe życie. 

Następnie Carlo van de Weijer przedstawił uczestnikom konferencji temat dotyczący przyszłości transportu. W swoim wystąpieniu mówił o roli inteligentnych rozwiązań i connected cars, a także autonomicznych pojazdów samojezdnych. Zastanawiał się również jakie prawa powinny być przyznane maszynom zanim staną się dużo inteligentniejsze od człowieka i co powinno pozostać domeną ludzi.

Organizatorzy wydarzenia zaprosili do przygotowania modułu dotyczącego przywództwa firmę strategiczno- doradczą - Russel Reynolds Associates (RRA). W ramach Masters&Robots uczestnicy warsztatu spotkali się ze Stephenem Langtonem - Partnerem RRA, który na co dzień współpracuje z Radami Nadzorczymi firm na całym świecie. Podzielił się on swoimi spostrzeżeniami na temat nowych wzorców przywództwa, które determinują gotowość organizacji do zmian takich jak cel, zrównoważony rozwój czy akceptacja różnorodności. Scilla Elworthy - trzykrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla w wywiadzie z Agnieszką Snarską z Russel Reynolds Associates, opowiedziała o samoświadomości i rozwoju liderów. Z kolei Anahita Moghaddam – założycielka NeuralBeings mówiła o neuroplastyczności mózgu. Podzieliła się również swoimi spostrzeżeniami na temat podobieństwa relacji międzyludzkich firm do żywych organizmów. Moduł zakończył panel dotyczący nowoczesnego przywództwa „Improving the Way the World is Led” poprowadzony przez Stephena Langtona. Podczas debaty liderzy biznesu rozmawiali o tym, co dały im doświadczenia ostatnich miesięcy, a także o ich realnym wpływie na świat w budowaniu pozytywnych wartości w swoich organizacjach.

W drugiej części dnia, dedykowanej dyskusjom pomiędzy przedstawicielami świata biznesu i nauki, odbyły się również dwa panele Re_Shape the Future, które są częścią cyklu realizowanego przez Digital University i Microsoft. Dyskusja podczas pierwszego Re_Shape the Future poświęcona była temu, jak sztuczna inteligencja może zwiększać naszą produktywność w pracy, natomiast drugi panel w ramach tego cyklu, pozwolił uczestnikom zagłębić się w temat związany z automatyzacją procesów i wpływem takich działań na podnoszenie ludzkiej kreatywności.  Ostatnia z dyskusji dedykowana była współczesnym centrom transportu oraz ich wpływie na gospodarkę  i społeczeństwo. Partnerem tego modułu był Centralny Port Komunikacyjny.  

Z kolei ostatni dzień Masters&Robots składał się z warsztatów interaktywnych, które prowadzili Supreet Singh Machanda, Carl H Smith, Patrycja Sławuta i David Gram.

ZOBACZ RÓWNIEŻ