Tarcza antykryzysowa 2.0. Znamy nowe plany rządu [TYLKO U NAS]

fot. Kancelaria Premiera
fot. Kancelaria Premiera 40
Będzie nowa tarcza antykryzysowa. Jak ustaliliśmy w rządzie trwają prace nad nowymi rozwiązaniami mającymi pomóc przedsiębiorstwom oraz nałożyć nowe obowiązki na niektóre firmy oraz zmienić m.in. prawo pracy i wprowadzić zasiłki dla rolników. 3 kwietnia projekt trafił do ministerstw. Jego szczegóły poznał także portal mycompanypolska.pl.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nowa ustawa wprowadza zmiany do łącznie 59 istniejących ustaw. Ponadto zmienia część przepisów zmienionych już przez pierwszą ustawę wprowadzającą tarczę antykryzysową. Znacznej liberalizacji ulegnie m.in. prawo pracy, a także odroczone zostaną terminy związane np. z pozyskiwaniem zgód, realizacją szkoleń i decyzji administracyjnych. - Projekt ustawy stanowi zatem II pakiet dotyczący Tarczy Antykryzysowej i ma na celu wprowadzenie kolejnych kilkudziesięciu rozwiązań zapewniających przeciwdziałanie negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym oraz regulacji wspierających poszczególne grupy społecznie - wynika z uzasadnienia ustawy.

Większa pomoc dla przedsiębiorców

W ustawie zaproponowano rozszerzenie kręgu przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznych „wakacji składkowych” w ZUS o płatników zgłaszających do ubezpieczenia do 49 osób. Włączone będą do tego spółdzielnie socjalne. Zwolnienie ma obowiązywać z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych. I tu ważna uwaga: będzie obejmowało do 9 ubezpieczonych pracowników.

Przedsiębiorcy, u których wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, będą mogli nm.in. obniżyć wymiar czasu pracy o 20 proc. (nie więcej niż do 0,5 etatu) przy założeniu, że wynagrodzenie dla pracowników nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Szykowana jest zmiana w Programie pożyczkowym realizowanym przez BGK „Pierwszy biznes-wsparcie w starcie”, w tym m.in. wprowadzenie ulg w spłacie zaciągniętych pożyczek z Programu.

Wprowadzona będzie możliwość renegocjacji warunków kredytu bankowego przez wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ich wielkości, także przedłużone zostaną terminy na sporządzenie lokalnej i grupowej dokumentacji cen transferowych, odpowiednio do 30 września i 31 grudnia 2020 r.

Podatnik będący podatkową grupą kapitałową, który poniesie w 2020 r. negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 i nie spełni z tego powodu warunku rentowności oraz braku zaległości podatkowych, zachowa również status podatkowej grupy kapitałowej.

Przedsiębiorcy, u których wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, będą mogli nm.in. obniżyć wymiar czasu pracy o 20 proc. (nie więcej niż do 0,5 etatu) przy założeniu, że wynagrodzenie dla pracowników nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Nowe regulacje

W przepisach znalazł się także ustęp zobowiązujący operatorów telefonii komórkowe do nielimitowanego dostępu do „publicznych” stron internetowych (w tym m.in. strony w domenie gov.pl, usługi umożliwiające zdalną diagnostykę medyczną, usługi e-learningu umożliwiające zdalną pracę nauczycieli i uczniów). Operatorzy świadczący usługi komórkowe nie będą mogli wliczyć ich do pakietu danych.

Nowa „tarcza” zobowiązuje firmy zajmujące się organizacją wystaw, kongresów, a także prowadzący działalność kulturalną, rozrywkową, rekreacyjną i sportową (oraz udostępniający pomieszczenia i powierzchnie na szkolenia, konferencje i egzaminy) w przypadku rozwiązania umowy z klientem do wypłaty wszystkich wpłaconych przez klienta środków w terminie 180 dni od rozwiązania umowy.

Ponadto Poczta Polska będzie mogła wrzucać do skrzynki pocztowej przesyłek rejestrowanych (bez konieczności zgody odbiorcy), a także nie będzie musiała uzyskać potwierdzenia odbioru przy przesyłkach kurierskich.

Zmiany w prawie pracy

W ustawie przygotowany został program pomocy dla rolników oraz przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego. Ci którzy muszą przejść kwarantannę dostaną zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Z kolei przedsiębiorstwa z sektora rolno-spożywczego, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii będą miały zliberalizowane prawo pracy. Jak rząd pisze w uzasadnieniu elastyczność w zakresie organizacji pracy tego sektora jest niezbędna do utrzymania normalnego funkcjonowania tych przedsiębiorstw w nadzwyczajnych warunkach, tak aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe obywateli.

Jak wynika z ustawy, pracodawca będzie mógł zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także polecić pracownikowi realizowanie prawa do odpoczynku w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Zapis ten będzie miał też zastosowanie m.in. do operatorów infrastruktury krytycznej, ale także producentów rolno-spożywczych, stacji paliw płynnych czy firm świadczących usługi bankowe.

Rodzice dostaną zwolnienia na opiekę

Wśród innych rozwiązań zlikwidowano maksymalny wiek ucznia, który uprawniał rodzica do skorzystania ze zwolnienia na opiekę (chodzi o zamknięcie szkoły z powodu pandemii).

Ponadto według nowych przepisów właściciel infrastruktury lub urządzeń służących do świadczenia usług telekomunikacyjnych, dostarczania energii elektrycznej, wody, ciepła, gazu oraz odprowadzania ścieków może (w przypadku obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo stanu wyjątkowego) poprosić o asystę policji w celu wejścia na teren nieruchomości należącej do osoby trzeciej - również przy użyciu środków „przełamujących istniejące zabezpieczenia”, by móc prowadzić „czynności niezbędne dla ciągłości świadczenia usług”. By móc poprosić o asystę, właściciel nieruchomości musi odmówić wejścia na teren nieruchomości lub też kiedy nie ma „możliwości kontaktu z właścicielem, użytkownikiem lub zarządcą nieruchomości”.

 Rząd będzie śledził przebywających na kwarantannie

Ponadto nowe prawo umożliwi śledzenie komórek oraz urządzeń końcowych osób chorych na COVID-19 lub objętego kwarantanną. Takie żądanie musi złożyć minister właściwy do spraw informatyzacji do operatora telekomunikacyjnego.

Przepisy przedłużą terminy badań lekarskich i psychologicznych osób wpisanych na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej do 90 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Szkolenia okresowe mogą być realizowane zdalnie.

Zwalnia się także właścicieli lotnisk i dworców, a także przewoźników i operatorów pocztowych z odpowiedzialności za szkody (w tym za brak możliwości świadczenia usług) z powodu pandemii.

Wydłożony zostanie termin wnoszenia opłat za użytkowanie wieczyste (do 30 czerwca, potencjalnie będzie istniała możliwość dalszego przełożenia nie później niż do końca roku). Niektóre firmy będą mogły liczyć na zwolnienia od podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli.

 

Planujemy kontynuację tematu.