Szukając alternatywy

bat
Fot. mat. pras.
Jaka przyszłość czeka użytkowników nikotyny? W Warszawie debatowano o ograniczaniu szkód zdrowotnych związanych z paleniem.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 7/2023 (94)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jubileuszowa, 10. edycja międzynarodowej konferencji Global Forum on Nicotine odbyła się 21-24 czerwca w Warszawie. Konferencja była zarówno refleksją nad wyzwaniami i sukcesami w kwestii redukcji ryzyk zdrowotnych związanych z paleniem w ciągu ostatniej dekady, jak i próbą określenia priorytetów na najbliższe lata.

Warto przypomnieć, że tematem wiodącym wcześniejszych edycji była m.in. przyszłość nikotyny w kontekście popularyzacji alternatywnych produktów nikotynowych, które według wielu ekspertów są mniej szkodliwym wyborem dla dotychczasowych użytkowników tradycyjnych papierosów. Forum GFN bierze pod lupę szybko rozwijający się obszar badań związanych z nikotyną i korzystaniem z niej, jak też działania na poziomie instytucji państwowych, w które systemowo może być wpisana polityka redukcji szkód z użyciem e-papierosów, jak to ma miejsce na przykład w Wielkiej Brytanii. 

W poważnie i coraz bardziej zanieczyszczonym świecie redukcja szkód spowodowanych paleniem tytoniu jest obecnie nowym źródłem wpływu na środowisko. 

Umiera się od smoły

Skąd takie podejście? Otóż, jak tłumaczą organizatorzy GFN, palenie tytoniu jest najbardziej szkodliwym sposobem używania nikotyny z powodu wydzielanych substancji smolistych i gazów zawartych w dymie papierosowym. Jednak wiele osób ma trudności z rzuceniem palenia, ponieważ trudno jest im się obejść bez nikotyny. I to właśnie udostępnianie produktów niższego ryzyka, w tym e-papierosów, może w tym pomóc i ograniczyć straty zdrowotne. Koncepcja ta sięga 1976 r., kiedy prof. Michael Russell stwierdził: „Ludzie palą dla nikotyny, ale umierają od smoły” i zasugerował, że stosunek substancji smolistych do nikotyny może być kluczem do bezpieczniejszego palenia. 

Poszczególne rządy postawiły na wdrożenie strategii redukcji ryzyka, polegającej na rekomendowaniu pacjentom, którzy nie są w stanie porzucić nałogu, potencjalnie mniej szkodliwych alternatyw takich 

jak np. e-papierosy. Robią to rządy Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Kanady czy Japonii. 

W tegorocznej konferencji wzięli udział eksperci, naukowcy i aktywiści zaangażowani w popularyzację wiedzy i informacji na ten temat. Podczas zamykającego panelu analizowano m.in. to, w jakim kierunku zmierza przemysł tytoniowy, jakich produktów można się spodziewać i czy ograniczanie szkodliwości palenia tytoniu będzie nadal odgrywać kluczową rolę w polityce zdrowia publicznego.

W tym kontekście wciąż aktualna wydaje się teza wygłoszona niegdyś przez Davida Sweanora z uniwersytetu w Ottawie: 

– Widzimy znaczną liczbę konsumentów, która wyraża chęć przestawienia się [na alternatywy - przyp. red.], jeśli dostępne są zarówno produkty, jak i informacja o nich.

My Company Polska wydanie 7/2023 (94)

Więcej możesz przeczytać w 7/2023 (94) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ