Najniższa emerytura - ile wynosi? Nie wystarczy na wiele

Najniższa emerytura / Fot. Caroline Hernandez, Uns
Najniższa emerytura / Fot. Caroline Hernandez, Unsplash.com
Czy Polski Ład wpływa na kwotę emerytury? Ile wynosi najniższa emerytura w kraju?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Najniższa emerytura gwarantowana przez państwo ustalana jest raz w roku na okres od 1 marca do 28 lutego następnego roku. Jest ona zarazem przyznawana kobietom po 20 latach stażu pracy i 25 latach stażu pracy w przypadku mężczyzn. Dodatkowo, aby ją otrzymać, trzeba osiągnąć wiek emerytalny. W przypadku kobiet to 60 lat, w przypadku mężczyzn - 65 lat. 

Zobacz: Zwroty grzecznościowe

Warto dodać, że jeśli ktoś osiągnął wiek emerytalny, ale nie ma określonego stażu pracy, ZUS ustala wysokość świadczenia na podstawie zebranego kapitału. Wtedy możemy otrzymać bardzo niskie świadczenia. Ale uwaga! Jeśli dana osoba osiągnęła wiek emerytalny, to nawet w razie uzbierania relatywnie małego kapitału, ZUS musi wyrównać wypłacane świadczenie do corocznie ustalanej kwoty najniższej emerytury. 

Najniższa emerytura w 2022 r.

I tak, najniższa emerytura w 2022 r. wynosi 1338,44 zł brutto. W porównaniu z zeszłym rokiem jest to więcej o 87,56 zł brutto. Osoba, która otrzymuje takie świadczenie, dostanie do ręki 1217,98 zł.

Co ciekawe, w 2021 r. emerytura netto wynosiła 1066,24 zł. Mamy więc do czynienia z dużą podwyżką "na rękę", wynoszącą 151,74 zł. Jak to możliwe? PiS dba o swój elektorat - w ramach Polskiego Ładu rząd wprowadził "emeryturę bez podatku". To nowe zasady podatkowe obowiązujące od stycznia br. Według nich emerytura bez podatku obejmuje świadczenia do 2500 zł brutto. Bez podatku jest więc także najniższa emerytura. 

Sprawdź: Jak pisać maila

Wcześniej, nawet od minimalnej emerytury odprowadzało się podatek w wysokości 17% oraz składkę zdrowotną. Wielu osobom trudno zrozumieć, że emeryt, który odprowadzał składki i podatki, musiał nadal oddawać podatek od emerytury. Tak niestety działa prawo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ