Stawiamy na profilaktykę

Katarzyna Ławińska
Katarzyna Ławińska
„To krok dla małego człowieka, ale wielki do odrosłości” – tak brzmi tytuł raportu, opracowanego przez zespół badaczy z Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego pod kierownictwem dr hab. inż. Katarzyny Ławińskiej, którego celem jest poszerzenie wiedzy na temat odpowiedniego doboru obuwia dla prawidłowego rozwoju stóp dzieci.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!


Źle dopasowane obuwie, zbyt ciasne, sztywne oraz niewygodne może przełożyć się na nieprawidłowy rozwój stóp dzieci, który z wiekiem może się utrwalać, pogłębiać i w efekcie rzutować na postawę w dorosłym życiu. To wymagające uwagi zagadnienie jednak nie jest wystarczająco rozpowszechnione wśród rodziców i opiekunów. Stąd też powstał projekt „Wpływ konstrukcji, materiałów i prawidłowego dopasowania obuwia na zdrowie dzieci i młodzieży”, realizowany w Łukasiewicz – ŁIT.

– W projekcie zwracamy uwagę na społeczny wymiar innowacji oraz na analizę związków między nauką, innowacyjnością i gospodarką, w odniesieniu do branży obuwniczej – mówi dr hab. inż. Katarzyna Ławińska, dyrektor Centrum B+R w Łukasiewicz – Łódzkim Instytucie Technologicznym. Warto wiedzieć o tym, że delikatne stopy dziecka są miękkie i podatne na zniekształcenia. Tylko w odpowiednich butach stopa dziecka rozwija się prawidłowo – dodaje.

Jak dobrać buty dla dziecka?

Opracowany raport w przyjazny i przystępny sposób definiuje pojęcia i zagadnienia dot. rozwoju stopy dziecka – od ukazania anatomii i fizjologii stóp dzieci, poprzez możliwe wady wrodzone i nabyte, po metody ich diagnostyki i leczenia. Znajdują się w nim również zasady projektowania i konstrukcji obuwia dziecięcego, jak i zasady jego doboru. Wyposażony w tę wiedzę rodzic może w pełni świadomy sposób dobrać najodpowiedniejsze dla swojego dziecka buty, które nie tylko będą wygodne, ale również zapewnią odpowiedni rozwój stóp.

– Raport podzielony jest na dziesięć rozdziałów, natomiast kluczowym dla rodzica będzie rozdział siódmy, w którym znajdują się praktyczne porady i wskazówki: nie chodźmy na zakupy „z patyczkiem”, a nowe obuwie dobierajmy tylko z dzieckiem, po południu, kiedy to stopa jest nieco zmęczona i ma większe wymiary. Mimo że maluch szybko wyrasta ze swoich butów, warto wybierać je świadomie - tłumaczy dr hab. inż. Katarzyna Ławińska.

– Rodzice często nie zwracają uwagi, jakie obuwie kupują dla swojego dziecka. Kierują się bardziej ceną, niż aspektami, na które kładziemy nacisk w trakcie naszych badań, a to przełożyć się może na problemy już w życiu dorosłym, których nie będzie można w prosty sposób wyeliminować. Na każdym etapie życia należy dbać o właściwie dobrane obuwie, ale w dzieciństwie szczególnie - dodaje Joanna Kwiecień, specjalista ds. badawczych w Łukasiewicz – Łódzkim Instytucie Technologicznym.

Szukajcie „Zdrowej Stopy”

By zapewnić jak najlepsze wsparcie rodzicom, Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny prowadzi certyfikację obuwia dziecięcego i młodzieży do lat 15 umożliwiającą uzyskanie znaku „Zdrowa Stopa”. Nadawany od wielu lat znak wskazuje dostępne na rynku modele obuwia, które zapewniają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stóp dziecka.

Promujemy profilaktykę

Działania popularyzatorskie obejmowały również przygotowanie krótkiego filmiku, opublikowanego w serwisie YouTube. By chodzenie po ziemi było tak łatwe i lekkie jak po księżycu przygotowano materiał zatytułowany „Zdrowe Stopy Twojego dziecka”. Zawiera on treści zbliżone do tych, zawartych w raporcie, jednak dzięki ukazanych w formie wideo informacjach są one atrakcyjniejsze dla młodszej grupy odbiorców, a także łatwiejsze do rozpowszechniania.

Kolejnym rezultatem projektu jest monografia, opracowana wspólnie z Wydziałem Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Praca skierowana jest zwłaszcza do przedsiębiorców z branży obuwniczej. Stanowi istotny wkład w rozwój dalszych badań naukowych obejmujących przemysł skórzano-obuwniczy oraz jego znaczenie w ujęciu innowacji społecznych w Polsce i na świecie.

Zdrowy rozwój dla następnego pokolenia

Wszystkie rezultaty projektu przygotowane został na podstawie przeprowadzonych na szeroką skalę bezpłatnych i bezinwazyjnych badań, w tym pomiarów antropometrycznych, stóp dzieci. Za zgodą opiekunów badania odbyły się w szkołach, przedszkolach i klubach sportowych. Rodzice otrzymali skany stóp oraz profesjonalne rekomendacje, co dalej powinni zrobić, jeżeli w trakcie pomiarów wykryta została nieprawidłowość.

– W ramach naszych projektów i działalności bieżącej przeprowadzamy badania stóp, m.in. za pomocą skanera 3D. Do tej pory udział w nich wzięło ponad 2500 dzieci w wieku 3-15 lat, z czego ocenę ortopedyczną otrzymało 1727. Wszystko to, by zapewnić zdrowy rozwój następnemu pokoleniu – kończy dr hab. inż. Ławińska.

Publikacja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”, umowa numer NdS/539367/2021/2021 „Wpływ konstrukcji, materiałów i prawidłowego dopasowania obuwia na zdrowie dzieci i młodzieży”, kwota dofinansowania 796 964,00 zł , całkowita wartość projektu 796 964,00 zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ