Startup potrzebuje HR? "15 proc. startupów przeżywa dłużej niż 2 lata. Winny chaos administracyjny"

startup
Fot. Pixabay.com
Według badania HR Hints ponad 70 proc. founderów i managerów traktuje problemy HR-owe w ich firmach jako ważniejsze lub tak samo ważne jak np. problemy finansowe, technologiczne czy sprzedażowe. Startup zaczyna się od pomysłu, ale co dalej?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według raportu dotyczącego wyzwań HR-owych w startupach i szybko rozwijających się firmach technologicznych, founderzy, którzy zatrudniają poniżej 50 osób, nie posiadają w zespole osoby odpowiedzialnej za HR lub ich zespół HR-owy składa się z 1 osoby. Decydują się na powiększenie tego działu do 2 osób i więcej dopiero wtedy, gdy ich firma zatrudnia powyżej 50 pracowników. Czy to znaczy, że nie dbają o zarządzanie zasobami ludzkimi?

Prawie połowa badanych wskazała, że korzysta z zewnętrznego wsparcia HR. Ponad 65 proc. founderów w polskich startupach chętnie skorzystałoby z pomocy HR-owej zaproponowanej przez inwestora. - To bardzo dobry sposób spożytkowania tzw. smart money, czyli wsparcia finansowego od inwestora, które przyczynia się do szybkiego i prawidłowego rozwoju spółki – doradza CEO HUB HR Marta Kowalczyk-Rompała.

44 proc. badanych startupów wskazało, że największym wyzwaniem w budowaniu i skalowaniu zespołu jest odpowiednie dopasowanie kandydatów do istniejącego zespołu. . Inkluzywne tytuły i opisy stanowisk, które nie będą dyskryminujące, są kluczowe dla startupów, które chcą skalować i zatrudniać zespoły czerpiące z różnorodności.

HR to oszczędność pieniędzy?

Według raportu OC Tanner 30 proc. pracowników rozgląda się za nową pracą podczas pierwszych 6 miesięcy od zatrudnienia. Prawie 1/4 odejdzie w przeciągu roku. Ten sam raport mówi, że dobrze przeprowadzony onboarding może zatrzymać ponad 90 proc. pracowników na okres przynajmniej trzech lat. - Dotarcie do szerszego grona kandydatów, zainteresowanie tych najbardziej pożądanych i przekonanie ich do siebie to bardzo czasochłonne procesy. Jeśli nie zatrzymamy pracownika na dłużej ten trud i nakład finansowy pójdą na marne. Koszty organizacyjne rotacji pracowników szacuje się na 100-300 proc. wynagrodzenia zastępowanego pracownika – podkreśla Marta Kowalczyk-Rompała.

Zaledwie 15 proc. startupów przeżywa dłużej niż 2 lata.

Za problemami z wyjściem z fazy seed często stoi bałagan administracyjny i przepracowani ludzie – tłumaczy Kowalczyk-Rompała

Dział HR codziennie dba o motywację pracowników każdego szczebla, skalowanie biznesu pod względem zasobów ludzkich, optymalizacja struktur “od dołu do góry”. To do nich trzeba się zgłosić w sprawie systemu motywacyjnego, nawigowania karierą, reskillingu pracowników i ewentualnego outplacementu, czyli „systemu łagodnych zwolnień”.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY