Santander Leasing startuje z finansowaniem konsumentów

Panele słoneczne
Fot. Pixabay.com
Spółka postanowiła wejść po raz pierwszy na rynek konsumencki, a wraz z tym z ofertą finansowania fotowoltaiki. Santander Leasing w ramach swojej strategii w dłuższej perspektywie będzie się mocno koncentrować i rozwijać specjalną linię produktów skierowanych do konsumentów, w tym wspomagać klientów indywidualnych w przejściu “na zieloną stronę mocy” poprzez ułatwianie dostępu do inwestycji proekologicznych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej Polska w 2021 roku, po raz kolejny z rzędu, utrzyma wysokie tempo przyrostu mocy i czwarte miejsce w UE. IEO ocenia, że na koniec 2021 roku moc zainstalowana w PV w Polsce może przekroczyć 6 GW. Prognozy wskazują także, że łączne obroty na rynku fotowoltaiki w 2021 r. przekroczą 9 mld zł. Jak podawała pod koniec kwietnia br. Agencja Rynku Energii, liczba prosumentów wynosiła 534 104. Wg Solar Power Europe w całym 2020 r. Polska znalazła się na czwartym miejscu (tuż za Niemcami, Holandią i Hiszpanią) pod względem przyrostu mocy z fotowoltaiki w krajach Unii Europejskiej.

- Od lat wpisujemy się w trend ochrony środowiska i wspierania inwestycji efektywnych energetycznie. Nasze dane z końca maja br. wskazują, że dynamika finansowania całej kategorii zielonych inwestycji wśród przedsiębiorców wyniosła 76 proc. r/r, w tym samej fotowoltaiki aż 227 proc. r/r. Wpisując się w prognozy wzrostowe dla całego rynku na początku 2020 r. rozszerzyliśmy ofertę o finansowanie szerokiej gamy instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50kW i wartości nieprzekraczającej 300 tys. zł netto. Uruchomienie dotacji w ramach programu Mój Prąd 3.0 dodatkowo przyspieszyło wprowadzenie oferty dla konsumentów – podkreśla Filip Jaskuła, dyrektor sprzedaży rynku klienta indywidualnego i mikrofinansowania w Santander Leasing.

Jak Santander Leasing wskazywał w swoim raporcie “ZIELONE INWESTYCJE – sytuacja na rynku i prognozy” opublikowanym w połowie kwietnia br. makroekonomiczne efekty pandemii omijają cały obszar zielonej energii. Inwestycje w źródła odnawialne nie spadły praktycznie nigdzie. Tempo ich wzrostu ograniczały w zasadzie tylko pandemiczne środki bezpieczeństwa w fabrykach, na placach budów itp. Nie zabrakło w tym zakresie zarówno funduszy, jak i inwestorów. Wręcz przeciwnie – był to kolejny rok prawdziwego boomu dla wytwarzania energii elektrycznej ze słońca. Produkcja instalacji PV zaczyna być coraz mocniej dostrzegalna z punktu widzenia całego systemu elektroenergetycznego.

Pieniądze na fotowoltaikę

W ramach uruchomionej przez Santander Leasing oferty dla konsumentów klienci mogą skorzystać z pożyczki na nowe panele fotowoltaiczne, których wartość może wynieść od 5 do 80 tys. zł, z udziałem własnym wynoszącym 0 proc. a okres finansowania obejmować od 6 do 120 miesięcy w ratach równych lub malejących.

- Szybki wzrost energii produkowanej ze źródeł fotowoltaicznych, odporność branży na kryzys związany z epidemią oraz uruchomiony przed chwilą program dopłat to świetne perspektywy na przyszłość dla konsumentów. Prognozy IEO wskazują, że moc zainstalowana w fotowoltaice w 2022 r. podwoi swoją wartość w stosunku do ubiegłego roku, a na koniec 2025 r. może osiągnąć poziom 15 GW. Cieszy też fakt, że z roku na rok warunki finansowania inwestycji w tym zakresie poprawiają się – wskazuje Filip Jaskuła.

Mój Prąd 3.0 - założenia

Rząd i Unia Europejska, za pośrednictwem NFOŚiGW, przeznaczą na program 534 mln zł co może się przełożyć na inwestycje wśród 178 tys. konsumentów. Dopłata do instalacji fotowoltaicznej w ramach programu Mój Prąd 3.0 wyniesie maksymalnie 3 000 zł. Jednocześnie nie będzie mogła przekroczyć 50 proc. kosztów całej instalacji. Dotację z programu można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, w ramach której można odpisywać od podatku dochodowego (PIT) instalacje fotowoltaiczne o wartości do 53 tys. zł (nadpłatę podatku urząd skarbowy zwróci po rozliczeniu roku). Nie można natomiast łączyć ze wsparciem w ramach programu „Czyste powietrze” lub jakimikolwiek innymi programami dopłat lub subsydiowanych kredytów. Wnioski w ramach programu Mój Prąd 3.0 można składać do 22 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania budżetu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ