Rząd pomoże w rozwoju firm biotechnologicznych? "Chcemy zbudować ekosystem sprzyjający innowacjom"

Deklaracja wsparcia dla branży biotechnologicznej
Deklaracja wsparcia dla branży biotechnologicznej, fot. mat. prasowe
Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podpisał „Szóstkę dla Biotechnologii” – deklarację wsparcia sektora biotechnologicznego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

– Wiemy, że tych 190 firm biotech, które działają w Polsce, to zaledwie zalążek tego, co może się dziać przy odpowiedniej polityce i odpowiedniej stymulacji – powiedział minister. 

Deklaracja zakłada m.in. wzmocnienie wsparcia instytucjonalnego, budowanie ekosystemu przyjaznego innowacjom i promowanie polskiej myśli biotechnologicznej za granicą. Dokument został podpisany w środę, podczas trwającej konferencji CEBioForum 2022. Obok ministra swój podpis złożył Robert Mikulski, prezes Związku Firm Biotechnologicznych BioForum. Związek gromadzi polskie firmy z branży biotechnologicznej, specjalizujące się zarówno w obszarach rolnictwa, jak medycyny i technologii i reprezentuje ich interesy.

Prosty pomysł na własny biznes

Będzie wsparcie instytucjonalne i "dialog z branżą"

– Wsparcie instytucjonalne i dialog z branżą są kluczowe, jeżeli chcemy zbudować ekosystem sprzyjający innowacjom – powiedział prezes Mikulski. – Dzisiejsza deklaracja i moja obecność na CEBioForum jest dowodem na to, że chcemy bardzo mocno wspierać ten sektor – oświadczył minister Buda. – Jesteśmy w ministerstwie rozwoju wielkimi zwolennikami biotechnologii i wiemy, jaką ma ona wartość i znaczenie. Dlatego chcemy z państwem współpracować.

Globalna wartość rynku biotechnologii była przed dwoma laty szacowana na ponad 852 miliardy dolarów, a eksperci spodziewają się, że do końca dekady jej wartość podwoi się – lub wzrośnie jeszcze bardziej. W Polsce kapitalizacja spółek notowanych na giełdzie wynosi obecnie około 8 miliardów złotych.

– Wielu specjalistów uważa, że biotechnologia stanie się kołem zamachowych nowoczesnej gospodarki. Jednak w żadnym z państw, które stanowią dziś biotechnologiczną czołówkę, nie udało się rozwinąć branży bez znaczących nakładów finansowych.  Dlatego tak ważne jest by twórcy innowacji mogli spotkać się z instytucjami finansującymi nowe projekty – podkreśla dr Magdalena Kulczycka, dyrektor CEBioForum.

 

Oto pełna treść deklaracji:

Szóstka dla biotechnologii. Deklaracja wsparcia rozwoju sektora biotechnologicznego w Polsce

Podpisano:

Minister Rozwoju i Technologii oraz Związek Firm Biotechnologicznych BioForum

Mając na uwadze rosnącą rolę biotechnologii w rozwiązywaniu problemów cywilizacyjnych we wszystkich obszarach życia człowieka, a także gospodarcze i polityczne znaczenie budowania gospodarki innowacyjnej opartej na wiedzy oraz potrzebę stymulowania wzrostu gospodarczego w postpandemicznej gospodarce dotkniętej skutkami agresji Rosji na Ukrainę, zgadzają się co do konieczności wspierania poniższych postulatów i w dobrej wierze deklarują współpracę w zakresie:

 

1. Koordynacji działań i wzmacniania wsparcia instytucjonalnego mającego na celu poprawę konkurencyjności sektora biotechnologicznego w Polsce.

2. Budowania ekosystemu przyjaznego innowacjom i inwestycjom w sektorze biotechnologicznym .

3. Promowania osiągnięć polskiej myśli biotechnologicznej w tym poprzez wsparcie internacjonalizacji.

4. Dbania o równe szanse rozwoju podmiotów działających na rynku biotechnologii w Polsce. 

5. Identyfikowania bieżących wyzwań branży oraz instrumentów wsparcia.

6. Promowania działań podnoszących świadomość w zakresie roli biotechnologii w rozwoju polskiej gospodarki, a także podejmowania wspólnych wysiłków na rzecz jej dalszego dynamicznego rozwoju w kluczowych dla dobrostanu społeczeństwa obszarach. 

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ