Rosja zakaże eksportu benzyny? Na stacjach brakuje paliw

rosja benzyna
Fot. shutterstock.
Rosyjski rząd rozważa wprowadzenie zakazu eksportu benzyny w odpowiedzi na obawy dotyczące potencjalnych niedoborów paliwa na rynku krajowym.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kreml planuje zatrzymać eksport benzyny w związku ze wzrostami jej cen po zmniejszeniu państwowych dotacji dla rafinerii przez Ministerstwo Finansów - informuje agencja Reuters, powołując się na własne źródła.

Wzrost eksportu benzyny w pierwszym kwartale 2023 roku

Jak relacjonuje portal Money.pl w lutym Unia Europejska wprowadziła zakaz importu rosyjskich produktów rafinacji ropy naftowej, w tym oleju napędowego i opałowego. Jednak w tym samym okresie Rosja zwiększyła eksport benzyny o niemal 50% w porównaniu do roku poprzedniego. Paliwo było wysyłane głównie do krajów afrykańskich.

Zmniejszenie dotacji dla rafinerii i wzrost cen paliw

Decyzja Ministerstwa Finansów o zmniejszeniu państwowych dotacji dla rafinerii spotkała się z konsekwencjami w postaci wzrostu cen benzyny na rynku krajowym. W odpowiedzi na te zmiany, rosyjski rząd rozważa teraz wprowadzenie zakazu eksportu benzyny w celu zabezpieczenia rynku wewnętrznego przed niedoborami paliwa. Zakaz ten miałby na celu zatrzymanie wywozu benzyny i utrzymanie odpowiedniej podaży na stacjach benzynowych.

Sam Altman, CEO OpenAI w Warszawie. Transmisja spotkania

Wzrost cen benzyny od kwietnia

Od początku kwietnia ceny benzyny w Rosji zaczęły rosnąć. Według Reutersa, średnia cena hurtowa paliwa AI-92, które jest najpopularniejszym rodzajem benzyny używanym w Rosji, osiągnęła w ubiegłym miesiącu najwyższy poziom od jesieni 2021 roku. Wzrost cen benzyny wywołuje obawy wśród kierowców i przedsiębiorców, którzy obawiają się, że może to prowadzić do dalszego wzrostu kosztów transportu i inflacji.

Wzrost krajowego zużycia benzyny

Rosyjski rząd analizuje teraz potencjalne skutki wprowadzenia zakazu eksportu benzyny. Głównym celem jest zapewnienie stabilności rynku krajowego i dostępności paliwa dla mieszkańców. Obecnie krajowe zużycie benzyny w Rosji wynosi około 3 milionów ton miesięcznie. Kreml szacuje zatem, że zaprzestanie eksportu mogłoby zmniejszyć niedobory na stacjach paliw.

Branża handlowa tonie w długach: 2,2 mld zł na minusie