Qemetica przejmuje za 1,2 mld zł amerykańską firmę zajmującą się produkcją krzemionki

Kamil Majczak, Prezes Zarządu Qemetica i Marcin Puziak, Członek Zarządu Qemetica. / fot. mat. pras.
Kamil Majczak, Prezes Zarządu Qemetica i Marcin Puziak, Członek Zarządu Qemetica. / fot. mat. pras.
Polska grupa chemiczna Qemetica nabędzie wybrane aktywa oraz operacyjną spółkę zależną PPG, co oznaczać będzie przejęcie dwóch fabryk (w USA i w Holandii), a dodatkowo uzyska prawo do prowadzenia działalności produkcyjnej i badawczo-rozwojowej w kolejnych dwóch lokalizacjach w USA.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Biznes produktów krzemionkowych PPG wytwarza i dostarcza krzemionkę strącaną do największych firm na całym świecie jako dodatek zwiększającywydajność wyrobów końcowych. To surowiec niezbędny w przemyśle produkcji opon, akumulatorów, wypełniaczy i powłok, cechujący się stabilnym wzrostem i dobrymi perspektywami. Nabycie biznesu produkcji krzemionki strącanej oznaczać będzie zwiększenie przychodów i zysku EBITDA Qemetiki, a także dywersyfikację produktową i geograficzną działalności grupy. Ta akwizycja to jedna z największych transakcji tego typu zrealizowana przez polską firmę w USA.

Strategia Qemetiki

Zamknięcie transakcji, której dotyczy umowa, przewidywane jest na czwarty kwartał 2024 roku i wymaga spełnienia zwyczajowych warunków zamknięcia (w tym m.in. uzyskania zgód urzędów antymonopolowych). Proces ich pozyskiwania może potrwać kilka miesięcy.

Realizowana transakcja jest elementem szerszej strategii wzrostu Qemetiki. Wiosną br., podczas ogłaszania planów na lata 2024 – 2029, spółka określiła potencjalne akwizycje jako kierunek do wzmacniania grupy i poszukiwania nowych silników wzrostu.

- Przygotowując się do rozwoju poprzez akwizycje precyzyjnie określiliśmy kryteria przystąpienia do rozmów z potencjalnymi sprzedającymi. Szukaliśmy biznesu, który możemy rozwijać i zwiększać jego wartość, zlokalizowanego w USA, z pakietem 100 proc. lub pakietem kontrolnym, oraz wydłużającego nasz łańcuch wartości. Ta transakcja, spełniając wszystkie wymienione kryteria, powoduje, że po finalizacji i pełnej integracji nowego biznesu, będziemy bliżej osiągnięcia celów strategicznych: rozwijania źródeł wzrostu innych niż soda, a także dywersyfikacji geograficznej i produktowej poprzez zwiększenie naszej obecności na rynku globalnym - mówi Kamil Majczak, prezes zarządu Qemetiki.

Nowy, ósmy biznes Qemetiki

Transakcja obejmuje zakłady produkcyjne biznesu krzemionki strącanej w ramach PPG w następujących lokalizacjach: Lake Charles w stanie Luizjana i Delfzijl w Holandii. Ponadto, Qemetica wydzierżawi linię produkcyjną krzemionki w Barberton, Ohio oraz działalność badawczo-rozwojową w Monroeville w Pensylwanii. Biznes krzemionki zatrudnia około 400 pracowników.

Produkcja i sprzedaż krzemionki strącanej będzie ósmym biznesem Qemetiki. Nowa działalność związana z krzemionką strącaną stanie się drugim co do wielkości biznesem grupy pod względem przychodów. W ramach grupy każdy z ośmiu biznesów działa niezależnie, odpowiadając zarówno za produkcję, sprzedaż, jak i logistykę. Strategia Qemetiki na lata 2024 – 2029 zakłada zwiększanie samodzielności poszczególnych biznesów.

Rozszerzenie portfolio aktywów grupy o producenta krzemionki wydłuża łańcuch wartości, mając na uwadze, że Qemetica jest dziś jednym z największych w Europie dostawcą krzemianów – surowca niezbędnego do produkcji krzemionki. Jednocześnie krzemiany powstają z sody kalcynowanej, której Qemetica jest jedynym z wiodących producentów na Starym Kontynencie.

Transakcja jest również przykładem integracji pionowej, w której jeden podmiot zarządza poszczególnymi etapami łańcucha produkcji. W wyniku przejęcia, Qemetica będzie mogła oferować bardziej specjalistyczne chemikalia (krzemionka strącana), wykorzystywane przez międzynarodowe koncerny do wytwarzania produktów końcowych, takich jak np. nowoczesne „zielone” opony.

- Włączenie przejmowanego podmiotu pozwoli nam na dywersyfikację produktową i na ekspansję na nowe rynki geograficzne. Będzie to też istotny krok w kierunku bardziej równomiernego rozłożenia źródeł przychodów i zysków w grupie. Biznes krzemionki strącanej stanie się drugim co do wielkości, a udział przychodów generowanych w Ameryce Północnej przekroczy 10 proc., przy jednoczesnym spadku udziału przychodów z rynku polskiego poniżej 40 proc. To ważny krok w budowaniu globalnej grupy chemicznej o polskich korzeniach – mówi Marcin Puziak, CFO Qemetiki.

Grupa Qemetica działa do tej pory w siedmiu obszarach biznesowych, produkcji: sody, soli warzonej, środków ochrony roślin, pianek poliuretanowych, krzemianów i szkła, a także w usługach transportu kolejowego. Qemetica posiada dziewięć zakładów produkcyjnych w Polsce i Niemczech oraz spółki dystrybucyjne w biznesie środków ochrony roślin w kilku krajach europejskich. Zatrudnia blisko 3,5 tysiąca osób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ