Przedsiębiorcy wychodzą z kryzysu: Wzrost wznowień działalności wg raportu CEIDG

Wznowienia działalności firm poprawiły się o ponad 9 proc. wobec analogicznego okresu przed rokiem.
Wznowienia działalności firm poprawiły się o ponad 9 proc. wobec analogicznego okresu przed rokiem. / Fot. wygenerowana przez AI.
W I kwartale 2024 roku na rynku pojawiło się przeszło 75 tys. nowych firm. Ponad 45 tys. wznowiło działalność. I to właśnie ta druga informacja pokazuje pozytywną tendencję, co może oznaczać, że firmy powoli wychodzą z kryzysu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W pierwszym kwartale 2024 roku w Polsce założono ponad 75 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych, co stanowi spadek o 6,1% w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku. Wtedy zarejestrowano ponad 80 tysięcy nowych firm - dowiadujemy się z raportu CEIDG.

Demografia, inflacja i kryzys gospodarczy zniechęcają do zakładania firm

Ekonomiści wskazują na kilka przyczyn tego spadku. Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), podkreśla, że wpływ na to ma demografia - liczba osób w wieku produkcyjnym maleje. Ponadto, trudna sytuacja gospodarcza i wysoka inflacja zniechęcają do zakładania nowych firm.

Adrian Parol, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny, dodaje, że rosnące koszty prowadzenia działalności, takie jak wyższa płaca minimalna i składki ZUS, również wpływają na spadek liczby nowych firm. "Obecna sytuacja nie sprzyja zakładaniu firm z uwagi na znaczące koszty prowadzenia działalności. Wysoka inflacja, będąca de facto ukrytym podatkiem, mocno ostudziła zapał do składania takich wniosków" - komentuje Parol, cytowany przez Monday.News.

Blokada PESEL: Nowe narzędzie ochrony przed kradzieżą tożsamości

Wzrost wznowień działalności: lepszy sentyment przedsiębiorców

Jednocześnie, w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła liczba wznowień działalności gospodarczej. Do rejestru CEIDG wpłynęło 45,3 tysiąca wniosków o wznowienie działalności, co stanowi wzrost o 9,2% w porównaniu do 41,5 tysiąca w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów, ten wzrost świadczy o lepszych nastrojach wśród przedsiębiorców.

Adrian Parol wskazuje, że przedsiębiorcy liczą na poprawę sytuacji gospodarczej wynikającą ze zmiany rządu i polityki gospodarczej. "Większa liczba wznawianych działalności to przede wszystkim sygnał poprawy aktywności gospodarczej. Dane REGON z GUS wskazują, że to w dużej mierze zasługa firm handlowych, przemysłowych oraz podmiotów prowadzących działalność edukacyjną" - analizuje dr Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym (PIE).

Najwięcej nowych firm w województwie mazowieckim

Z danych CEIDG wynika, że w pierwszym kwartale br. najwięcej nowych firm zarejestrowano w województwie mazowieckim - około 7,5 tysiąca, choć to również spadek w porównaniu do 8,3 tysiąca w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kolei 34,6 tysiąca wniosków dotyczyło firm, które nie wskazały obszaru wykonywania działalności, co stanowi udogodnienie dla przedsiębiorców.

Piotr Soroczyński zaznacza, że przedsiębiorcy nie muszą podawać miejsca prowadzenia działalności, co wynika z obowiązujących przepisów. "Dla części osób stanowi to udogodnienie, a z rozwiązania tego korzysta coraz więcej rejestrujących firm" - podkreśla Soroczyński.

Policjanci szukają Daniela Obajtka. Były prezes Orlenu uciekł z kraju?

Prognozy na przyszłość

Eksperci są zgodni, że w nadchodzących miesiącach liczba otwieranych i wznawianych działalności gospodarczych będzie rosnąć. "W najbliższych miesiącach na pewno będzie więcej otwieranych i wznawianych JDG niż ostatnio. Możemy się tego spodziewać przede wszystkim w województwach o wyższym poziomie uprzemysłowienia" - prognozuje mec. Adrian Parol.

Dr Jakub Rybacki również przewiduje, że kolejne miesiące powinny sprzyjać większej liczbie wniosków o otwieranie oraz przywracanie zawieszonych działalności. Ekspert z PIE uważa, że 2024 rok zapewne będzie znacznie lepszy niż 2023. "Dotychczas przybywało głównie firm usługowych, natomiast słabiej prezentowała się sytuacja w przemyśle i budownictwie. Teraz te dwa sektory powinny nadganiać braki, choćby w związku z poprawą sytuacji na rynku mieszkaniowym" - dodaje Rybacki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ