Blokada PESEL: Nowe narzędzie ochrony przed kradzieżą tożsamości

Rząd uruchomił nowe narzędzie do walki z kradzieżą tożsamości.
Rząd uruchomił nowe narzędzie do walki z kradzieżą tożsamości. / Fot. wygenerowana przez AI.
Jak działa blokada PESEL? Od 1 czerwca 2024 roku, usługa zastrzeżenia numeru PESEL zacznie funkcjonować w pełnym zakresie. To jedna z najlepszych metod zabezpieczania obywateli przed kradzieżą tożsamości.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jednym z głównych celów blokady PESEL jest ochrona przed kradzieżą tożsamości i wyłudzeniem kredytu. Blokując PESEL, uniemożliwiamy zaciągnięcie kredytu lub pożyczki na nasze dane, niezależnie od tego, kto składa wniosek. Oznacza to, że sami również nie będziemy mogli wziąć kredytu, dopóki blokada jest aktywna.

Bank Millennium informuje, że: „Jeśli ktoś spróbuje zaciągnąć pożyczkę lub kredyt, wykorzystując zastrzeżony numer PESEL, podczas weryfikacji danych natrafi na blokadę w systemie i czynność zostanie zatrzymana”.

Blokada PESEL: Nowe narzędzie ochrony przed kradzieżą tożsamości

Zgodnie z ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania skutków kradzieży tożsamości, instytucje finansowe, takie jak banki, SKOK-i oraz instytucje płatnicze, będą zobowiązane do respektowania zastrzeżonych numerów PESEL. Dla klientów oznacza to nie tylko blokadę zaciągania kredytów, ale także kilka innych istotnych zmian.

Rejestr zastrzeżonych numerów PESEL

Rejestr zastrzeżonych numerów PESEL jest prowadzony przez ministra cyfryzacji. Zawiera on numery ewidencyjne osób pełnoletnich, w tym także cudzoziemców. Dane w rejestrze obejmują numer PESEL, informacje o zastrzeżeniu, momencie zastrzeżenia oraz ewentualnym cofnięciu zastrzeżenia. Zastrzeżenie numeru PESEL może zostać cofnięte bezterminowo lub tymczasowo z oznaczeniem terminu ponownego zastrzeżenia.

Lider. Jak go znaleźć?

Jak zastrzec PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL można przeprowadzić na kilka sposobów:

W urzędzie gminy poprzez wypełnienie wniosku.

Przez internet na stronie mObywatel.gov.pl.

W aplikacji mobilnej mObywatel.

W przyszłości możliwość zastrzeżenia numeru PESEL może być również dostępna poprzez bankowość elektroniczną oraz w placówkach Poczty Polskiej.

Kradzież tożsamości to przestępstwo polegające na przejęciu czyichś danych osobowych, takich jak PESEL, numer dowodu osobistego, dane bankowe, a następnie użyciu ich bez zgody właściciela. Przestępcy wykorzystują te informacje do różnorodnych oszustw, w tym do zaciągania kredytów, dokonywania zakupów na raty, otwierania rachunków bankowych czy nawet do popełniania innych przestępstw pod cudzym nazwiskiem.

Przypadki kradzieży tożsamości w Polsce

Kradzież tożsamości jest niestety coraz powszechniejszym problemem także w Polsce. Jedną z nich może być afera z kredytami na cudze dane, o której głośno było w 2019 roku. Oszuści zakładali fałszywe firmy i wyłudzali dane osobowe od przypadkowych osób. Następnie zaciągali na ich nazwiska kredyty i pożyczki. Szacuje się, że poszkodowanych mogło być kilka tysięcy osób.

W 2020 roku policja rozbiła grupę przestępczą, która zajmowała się wyłudzaniem danych osobowych poprzez fałszywe konkursy na portalach społecznościowych. Zdobyte w ten sposób informacje były używane do oszustw finansowych, w tym zaciągania kredytów i zakupów na raty - informowała Gazeta Wyborcza.

Popularną formą kradzieży tożsamości jest także ta "na policjanta". Przestępcy dzwonią do ofiar, podając się za funkcjonariuszy policji, i informują o rzekomej konieczności zabezpieczenia konta bankowego ofiary. W ten sposób zdobywają dane do konta i wyprowadzają z niego pieniądze.

Szybciej dowiemy się o badanych metodach leczenia. Polacy stworzyli bazę informacji o badaniach klinicznych

Szerszy wpływ blokady PESEL

Blokada PESEL nie dotyczy tylko kredytów. Uniemożliwi również zawiercie umów na rachunki oszczędnościowe, ROR, czy usługi płatnicze związane z możliwością pożyczania środków. Ponadto, zastrzeżony PESEL może zablokować wypłatę gotówki w sytuacjach, gdy suma wypłat przekracza trzykrotność minimalnego wynagrodzenia w ciągu jednego dnia. W takich przypadkach wypłaty zostaną wstrzymane na 12 godzin - informuje portal Bankier.pl.

Potencjalne problemy i nowe wyzwania

Nowe przepisy mają na celu ochronę konsumentów przed oszustwami, ale mogą również przynieść pewne trudności. Użytkownicy mogą obawiać się utrudnionego dostępu do swoich środków, co może zniechęcić do korzystania z blokady PESEL. Przestępcy mogą również próbować adaptować swoje metody oszustw, wykorzystując socjotechniczne schematy, aby obejść nowe zabezpieczenia. W związku z tym regulacja może wymagać dalszych udoskonaleń w odpowiedzi na zmieniające się metody wyłudzaczy danych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ