Chcesz powrócić do prowadzenia firmy? Powstał program wsparcia dla ponownie rozpoczynających biznes

Chcesz powrócić do prowadzenia firmy? Powstał program wsparcia dla ponownie rozpoczynających biznes
Wystartował program „Nowy start” finansowany ze środków unijnych. To rozwiązanie dla byłych przedsiębiorców, którzy chcą powrócić do prowadzenia firmy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ze wsparcia z funduszy unijnych mogą skorzystać przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy ponownie rozpoczęli działalność gospodarczą. Celem jest dostosowanie ich modelu biznesowego do zmieniających się warunków rynkowych i konkurencji. Budżet na „Nowy Start” pochodzi z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Nabór trwa do 30 listopada 2022 r.

Kto może wziąć udział w programie Nowy Start?

W „Nowym Starcie” mogą wziąć udział przedsiębiorcy, którzy zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu 24 miesięcy i ponownie podjęli się prowadzenia firmy w okresie 6 miesięcy, przed dniem przystąpienia do projektu. Program pozwala na skorzystanie z indywidualnie dobranych szkoleń i warsztatów z zakresu finansów, prawa, zarządzania i umiejętności osobistych oraz z doradztwa poszkoleniowego prowadzonego przez ekspertów.

Celem działania jest zwiększenie posiadanych i nabycie nowych kompetencji w zakresie zarządzania i umiejętności prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Właściciele firm mogą przeanalizować swoją sytuację z ekspertem oraz skorzystać z wiedzy i doświadczeń innych.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze wsparcia mogą zgłosić się do jednego z wybranych przez PARP beneficjentów, którzy jeszcze przyjmują zainteresowane firmy. 

Przeczytaj więcej o wsparciu dla firm

Jest zainteresowanie ze strony firm

– Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem z uwagi na wysokiej jakości szkolenia i usługi doradcze. Przedsiębiorcy, biorąc udział w projekcie, realizują program przypominający program MBA. Zadowolenie uczestników wynika z palącej potrzeby uzupełnienia kompetencji związanych z zarządzaniem firmą, personelem, kosztami, pozyskiwaniem i obsługą klienta. Dodatkowym atutem jest udział w sesjach coachingowych, z których korzysta ok. 80 proc. uczestników. Sesje pozwalają przedsiębiorcom przyjrzeć się swoim celom, swoim mocnym stronom, odkryć swoje potrzeby, co przekłada się na większe zadowolenie z siebie i motywację do działania – podkreśla Beata Knap, Projekt Manager reprezentujący operatora.

– Uczestnicy przystępują do projektu z dużymi oczekiwaniami na zmianę i poprawę swojego biznesu. Kończąc udział w tym przedsięwzięciu, wiedzą, co robić dalej, jak projektować swoje działania i jakie kroki podjąć, aby rozwijać własną firmę i swoje kompetencje – dodaje.

Do projektu „Akademia pozytywnej zmiany”, Polbi, dotychczas zrekrutował aż 200 przedsiębiorców, głównie z branży budowlanej, kosmetycznej, ubezpieczeniowej i szkoleniowej. Dla kolejnych 100 jest nadal miejsce. Z kolei Centrum Doradztwa Finansowego projekt „Drugi start – pewny sukces” realizuje od czerwca 2021 r. dla mikro, małych i średnich firm, zarejestrowanych na terenie województwa lubelskiego oraz mazowieckiego. Kolejne firmy mogą zgłaszać się do końca maja przyszłego roku.

– Do dziś zrekrutowanych zostało 24 przedsiębiorców z terenu województwa lubelskiego. Są to osoby fizyczne, prowadzące indywidualną działalność gospodarczą. Zgodnie z celem projektu uczestnicy mają możliwość zwiększyć zdolność adaptacyjną poprzez zindywidualizowane wsparcie szkoleniowo-doradcze. Mają oni możliwość zdobyć wiedzę, umiejętności dotyczące wsparcia w prowadzeniu obecnej działalności gospodarczej oraz skorzystać z usług doradczych dopasowanych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców – komentuje Urszula Bancerz, odpowiedzialna za projekt.

W projekcie jest jeszcze około 180 miejsc dla zainteresowanych uczestników.

EURO Capital Doradztwo Gospodarcze zakończyło właśnie jedną z tur w ramach naboru do projektu „Profesjonalny Restart” i z chęcią dzieli się swoimi doświadczeniami.

– Do projektu zgłosili się uczestnicy z 36 firm, głównie właściciele mikroprzedsiębiorstw. Wśród przedsiębiorców – 21 zakończyło swój udział w projekcie i wyraziło zadowolenie z uczestnictwa w niniejszym przedsięwzięciu. Dla każdego z przedsiębiorców przewidziano 24 godziny szkoleń (w formule warsztatowej jednorazowo 3 dni szkoleniowe po 8 godzin w czasie i miejscu dostosowanym do potrzeb uczestników, zazwyczaj w weekend) oraz 23 godziny doradztwa indywidualnego, do wyboru według indywidualnych potrzeb wynikających z analizy. Uczestnicy, oprócz profesjonalnej kadry szkoleniowej i doradczej, mają zapewnione materiały szkoleniowe – mówi Adrian Karpowicz z EURO Capital Doradztwo Gospodarcze. Co ważne do projektu może zgłosić się jeszcze ponad 60 przedsiębiorców.

Zgłoszenia do projektów szkoleniowych przyjmują bezpośrednio beneficjenci, odpowiedzialni za dany projekt.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY