Pracodawca dopłaci pracownikowi za pracę zdalną? Rząd szykuje nowe przepisy

fot. Adam Guz/KPRM
fot. Adam Guz/KPRM
Dotychczasowe rozwiązania prawne związane z pracą zdalną niebawem zostaną zastąpione przez nowe przepisy - powiedziała w rozmowie z PAP Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jednym z postulatów jest wprowadzenie ekwiwalentu pieniężnego za pracę zdalną.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dzięki nowym przepisom pojęcie pracy zdalnej na stałe trafiłoby do Kodeksu pracy. Obecnie kwestię opisują rozwiązania zawarte w ustawach wprowadzających tarcze antykryzysowe. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej stwierdził, że zmiany mogłyby wejść w życie w I kwartale 2021 r.

Obecnie ministerstwo pracuje nad konkretami. Na pewno w przepisach zapewniona zostanie możliwość wykonywania pracy poza siedzibą pracodawcy - całkowicie lub częściowo. Obowiązki służbowe wykonywane byłyby z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub też bez takich środków. Pracodawca i pracownik musieliby ustalić szczegóły takiej współpracy - np. na etapie przyjęcia do pracy. 

W przepisach znajdą się także rozwiązania, które umożliwią pracodawcy wydanie polecenia co do pracy zdalnej. Byłoby to możliwe, jeśli pracownik złożyłby oświadczenie o posiadaniu odpowiednich warunków lokalowych i technicznych do wykonywania takiej pracy. Pracodawca będzie musiał dostarczyć pracownikowi wszystkie niezbędne materiały i narzędzia do pracy zdalnej oraz pokryć koszty związane z ich użytkowaniem. Jeśli pracownik będzie musiał korzystać z własnych materiałów, wówczas otrzyma on ekwiwalent pieniężny - w wysokości uzgodniej z pracodawcą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ