Polski fundusz zainwestował w amerykański startup. 14,5 mln złotych na rozwój AI

Tenyks
Założyciele Tenyks, fot. mat. prasowe
RKKVC inwestuje w amerykański startup. Tenyks zebrał łącznie 14,5 mln złotych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Tenyks to spin-off Uniwersytetu Cambridge skupiający się na pomocy inżynierom zajmującym się uczeniem maszynowym w tworzeniu lepszej i bezpieczniejszej sztucznej inteligencji. Firma zebrała właśnie 3.4 miliona dolarów w rundzie seed, w której uczestniczył fundusz RKKVC.

Założyciele Tenyks twierdzą, że mają na celu „ochronę świata przed terminatorami” poprzez platformę, która pomaga inżynierom pracującym z danymi wizualnymi (tzw. computer vision) budować niezawodne oprogramowanie.

Firma rozwinęła narzędzie „doktora od sztucznej inteligencji”, które pozwala programistom szybciej zrozumieć wady algorytmów, rozwiązywać problemy, usuwać stronniczość modeli decyzyjnych, poprawiać wydajność oraz jakość danych.

Tworzenie sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jest postrzegana jako przyszłość technologii, ale ma w dalszym ciągu jej reputacja jest mieszana. Sztuczna inteligencja ze złymi zamiarami to nie tylko podstawa science fiction — gdzie byłaby seria Terminator bez Skynetu? — ale jest to problem który coraz częściej jest zauważany na świecie i trafia na pierwsze strony gazet.

Najczęstszym problemem był trening AI. Uczenie maszynowe jest niewiarygodnie wydajne w wykrywaniu wzorców, które mogą umknąć ludzkiej uwadze, ale zazwyczaj brakuje temu procesowi ludzkiego osądu i dlatego komputer może wyciągać błędne wnioski z analizowanych danych. W rezultacie powstały historie, takie jak sztuczna inteligencja IBM opracowana w celu leczenia raka, która sugerowała leczenie, które mogłoby przynieść niekorzystne wyniki dla pacjentów.

Czym jest Tenyks

Firma została założona przez Bottiego Dimanova, Dmitrija Kazhdana i Maleakhi Wijaya, którzy rozwijali technologię Tenyks w ramach swoich prac doktorskich na brytyjskim uniwersytecie Cambridge. Po letnim programie 2021 r. w renomowanym akceleratorze Y Combinator, Tenyks wyszedł z ukrycia i pracuje obecnie nad pięcioma wdrożeniami komercyjnymi – w tym wraz z polskimi spółkami technologicznymi.

Tenyks ma na celu przekształcenie najżmudniejszej części pracy inżyniera uczenia maszynowego, polegającego na ręcznym sortowaniu danych, aby poprawić wskaźnik skuteczności sztucznej inteligencji. 

- Inżynierowie są sfrustrowani błądzeniem w ciemności i próbami ustalenia, czy wprowadzane przez nich zmiany poprawią wydajność, ale nie mają wglądu w informacje potrzebne, aby wiedzieć, co dalej robić. Tenyks znacznie upraszcza ten proces” – mówi Dimanov, CEO. „W jednym przypadku spółka wykorzystała z sukcesem Tenyks do zidentyfikowania pierwotnej przyczyny blisko 80% błędów algorytmów. Ponadto inżynierowie mogą teraz skoncentrować się na łagodzeniu wąskich gardeł, dzięki czemu przyszłe nowe rozwiązania bazujące na technologii wizji komputerowej będzie można wprowadzać w czasie o połowę krótszym – dodaje Botty.

RKKVC wśród inwestorów

Runda była współprowadzona przez fundusze Speedinvest (Austria) i First Minute Capital (Wielka Brytania), z udziałem RKKVC, LaunchHub, Y Combinator, Uniwersytet Cambridge, Creators Funds, Remus Capital, CSVE Ventures, Black Mountain Ventures. Do rundy dołączyli również aniołowie biznesu - w tym współzałożyciele Privitar (lider rynku w zakresie prywatności i zarządzania danymi), Pete Hutton, który jako były zarządzający spółką Arm opracował produkty o wartości ponad 500 milionów dolarów oraz John Taysom, który w 1995 r. kierował pierwszą inwestycją w Yahoo.

- Nasz fundusz od dawna przygląda się firmom deeptechowym, specjalizującym się w takich obszarach jak np. uczenie maszynowe albo computer vision. Tenyks jest wyjątkową spółką, która łączy te dwa obszary. Dodatkowo, od pierwszego spotkania z Tenyks znaleźliśmy wspólny język z jego założycielami i wiedzieliśmy, że warto na nich postawić. Cieszymy się, że choć zainteresowanie spółką wśród inwestorów było bardzo duże, udało nam się dołączyć do grona jej inwestorów – mówi Mateusz Bodio, dyrektor zarządzający RKKVC.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ