Polska ustanawia rekord na rynku dolarowym: Gigantyczna emisja obligacji

Historyczna emisja obligacji na rynku dolara.
Historyczna emisja obligacji na rynku dolara. / Fot. shutterstock.
W poniedziałek, w niezwykle ważnym dla polskiej gospodarki wydarzeniu, Ministerstwo Finansów zrealizowało transakcję, która na długo zostanie zapamiętana na światowych rynkach finansowych. Pytanie czy słuszne jest zadłużanie się na

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Resort finansów, pod kierownictwem ministra Andrzeja Domańskiego, umieścił na rynku dolara obligacje o łącznej wartości 8 miliardów dolarów amerykańskich, ustanawiając tym samym rekord jako największa emisja obligacji skarbowych przeprowadzona w walucie USA.

Dzięki tej przełomowej operacji, Polska zdołała sfinansować ponad połowę zaplanowanych na ten rok potrzeb pożyczkowych. Według resortu finansów to osiągnięcie podkreśla zaufanie międzynarodowych inwestorów do polskiej gospodarki oraz efektywność strategii finansowej państwa.

Dywersyfikacja poprzez trzy rodzaje obligacji

Ministerstwo zaproponowało inwestorom trzy rodzaje papierów wartościowych, z różnymi okresami zapadalności: 5-letnie, 10-letnie oraz 30-letnie, co pozwoliło na przyciągnięcie szerokiego grona stabilnych i długoterminowych inwestorów. Takie podejście przyczyniło się do osiągnięcia atrakcyjnych rentowności dla nowo wyemitowanych obligacji, które ustalono na odpowiednio: 4,79%, 5,16% i 5,58% - wyjaśnia Andrzej Domański we wpisie na portalu X.

Szczegóły emisji pod lupą

Analizując detale, warto zwrócić uwagę na specyfikę każdego rodzaju obligacji. Pięcioletnie papiery, o wartości nominalnej 1,5 mld dolarów, osiągnęły rentowność na poziomie 4,797%, co stanowiło wartość o 70 punktów bazowych wyższą niż rentowność odpowiednich amerykańskich obligacji rządowych. Dziesięcioletnie obligacje, z kolei, wyceniono o 105 punktów bazowych powyżej amerykańskich odpowiedników, osiągając rentowność 5,162%. Trzydziestoletnie papiery, będące największą częścią emisji o wartości nominalnej 3,5 mld dolarów, wyznaczono na poziomie 130 punktów bazowych nad amerykańskimi obligacjami, co przełożyło się na rentowność 5,580% - czytamy w komunikacie ministerstwa finansów.

Bruksela zakazuje pieców na gaz. PiS: "Przepisy UE doprowadzą Polaków do biedy"

Wsparcie największych instytucji finansowych

Jak podaje portal Money.pl emisja została zorganizowana przez konsorcjum banków światowej klasy, w skład którego weszły Citi, Deutsche Bank, J.P. Morgan oraz Santander. Ministerstwo Finansów podkreśliło, że operacja została przeprowadzona na podstawie programu emisji obligacji zatwierdzonego przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, co zapewnia wysoki standard przeprowadzonej transakcji.

Pojawiły się jednak głosy krytyczne wobec decyzji rządu. Ekonomiści zwracają uwagę, że zadłużanie się w obcej walucie może przynieść negatywne skutki dla finansów państwa.

Realizacja największej emisji na rynku dolara przez Ministerstwo Finansów RP stanowi nie tylko historyczny moment dla polskiego sektora finansowego, ale także sygnał dla inwestorów na całym świecie o stabilności i atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Jak zaznaczają eksperci resortu skuteczne pozyskanie znaczącej części potrzeb pożyczkowych na rok pokazuje umiejętność adaptacji i przewidywania na dynamicznie zmieniającym się rynku globalnym, otwierając nowe możliwości dla przyszłego rozwoju i finansowania państwa.

7 skutecznych sposobów na zmotywowanie i poprawę nastrojów pracowników

Szykuje się rekordowy rok na rynku obligacji firm

Szykuje się rekordowy rok na rynku obligacji firm

Pod względem wartości nowych emisji na rynku nieskarbowych obligacji korporacyjnych ten rok będzie rekordowy, bo sprzedaż prawdopodobnie przekroczy 20 mld zł. Tylko w drugim kwartale br. wyniosła 5,76 mld zł, a od początku roku – blisko 11 mld zł.

Wycena akcji z perspektywy obligacji

Wycena akcji z perspektywy obligacji

Gorący sezon na inwestycyjne przepowiednie mamy już za sobą: teraz rzekomo wiadomo dokładnie, co przyniesie przyszłość w najbliższych miesiącach. Tylko dlaczego tak niewielu autorów rynkowych horoskopów zdobywa się po roku na ich weryfikację?

Czy obligacje to rozwiązanie dla twojej firmy?

Czy obligacje to rozwiązanie dla twojej firmy?

Emisja obligacji jest wygodniejsza niż kredyt z banku, a w warunkach niskich stóp procentowych kusi tym bardziej. Zwykle jednak jest droższa (choć szybsza), a poza tym – mniejsi gracze i tu mają pod górkę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ