Polska inwestycyjnym eldorado? Rekordowa liczba fuzji i przejęć

Biuro Techland
Biuro Techland / Fot. materiały prasowe
Choć w Europie Zachodniej liczba transakcji M&A w ostatnim czasie zaczyna powoli rosnąć po nieobfitujących w fuzje i przejęcia pierwszych miesiącach 2023 r., to w Polsce jest inaczej. Ostatnie miesiące są jednymi z najlepszych od prawie dekady. Króluje branża TMT i IT, a największe przejęcia wyceniane są nawet na kilka miliardów złotych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według raportu Fordata „M&A Index Poland” III kwartał 2023 r. jest czwartym najlepszym pod względem liczby transakcji od 2016 r. W ciągu tych ostatnich miesięcy doszło do 94 fuzji i przejęć. Lepszy pod tym względem był tylko IV kwartał 2021 r. - zawarto wtedy 102 takie umowy – i pozostałe kwartały 2023 r. Pierwsze 3 miesiące tego roku to 95 transakcji, kolejne trzy – 96. W ciągu bieżącego roku widać utrzymujący się trend liczby zawieranych umów M&A.

Najdroższa ujawniona transakcja to przejęcie Techland, polskiej firmy gamingowej, przez chińską firmę Tencent. Kupujący musieli wydać na zakup 6,3 mld zł. Techland utrzymuje pełne prawa franczyzowe do swoich produktów, jak również wolność artystyczną. Utrzymuje, mimo że chińscy nabywcy stają się większościowym udziałowcem. Druga najdroższa transakcja to Entain CEE kupujący giganta z branży bukmacherskiej, czyli STS Holding. Za udziały trzeba było zapłacić 3,9 mld zł, a nabycie ma zostać sfinalizowane w najbliższym czasie po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych.

Eksperci przekonują, że Polskie firmy są łakomym kąskiem, ponieważ mają atrakcyjne wyceny, kompetencje, a przejęcie otwiera zazwyczaj nowe możliwości dla obu stron transakcji. Jednym z przykładów niedawnych transakcji w tym zakresie może być Edison (obecnie Editel Polska), który stał się częścią austriackiej firmy Editel z siedzibą w Wiedniu – Co prawda już wcześniej obsługiwaliśmy klientów w regionie, wdrażając technologie EDI i automatyzując ich komunikację biznesową, jednak dołączenie do europejskiej grupy otworzyło przed nami nowe możliwości. Prawda jest taka, że duzi chcą pracować z dużymi. Będąc częścią europejskiej grupy, jest nam zdecydowanie łatwiej rozmawiać z korporacjami, które mają zasięg globalny. To działa też w drugą stronę. Know-how naszych kolegów z Czech, Chorwacji czy Austrii jest też ważne dla polskich firm, choćby motoryzacyjnych, bo muszą one dostosować się do wymagań partnerów zza granicy. Znajomość tych procesów, tego jak to zrobić, jest niezmiernie ważna — tłumaczy Tomasz Kuciel, CEO Editel Polska.

Michał Górecko, prezes zarządu BPSC, firmy informatycznej przejętej przez Grupę Forterro zwraca też uwagę na inny aspekt. - Nowy właściciel patrzy na firmę inaczej, zazwyczaj kupuje ją, bo chce zwiększyć jej wartość, a to pociąga za sobą optymalizację w wielu obszarach. W naszym przypadku przejęcie odczuwalnie i pozytywnie wpłynęło na zmniejszenie kosztów, proces tworzenia oprogramowania ERP i jakość usług. Choć efekt z pewnością nie byłby taki, gdyby właściciel nie zdecydował o zachowaniu dużej autonomii spółki – zaznacza.

Co nas czeka w najbliższych miesiącach

Przedstawiciele branży TMT i IT są najliczniejszą grupą wśród zarówno przejmujących, jak i przejmowanych. Pośród kupowanych to 17 proc. wszystkich podmiotów. Na kolejnych miejscach znaleźli się gracze z branży przemysłowej (14 proc.), FMCG (14 proc.) i usługowej (11 proc.). Podobnie wygląda sytuacja po stronie przejmującej. Kupujące firmy to w 18 proc. reprezentanci sektora TMT, a na dalszych miejscach firmy przemysłowe, FMCG i usługowe.

Eksperci zwracają uwagę, że w ciągu kolejnych miesięcy możemy spodziewać się kolejnych wzrostów na rynku fuzji i przejęć. To za sprawą zmieniających się oczekiwań inflacyjnych. One mogą zachęcać inwestorów z innych państw do działań na polskim rynku. 

Zgodnie z informacjami PWC w pierwszej połowie 2023 r. wolumen transakcji M&A na całym świecie spadł o 4 proc. w porównaniu do drugiej połowy roku poprzedniego. Sprawdzają się prognozy ekspertów, którzy wskazywali na trudną sytuację ekonomiczną jako na jeden z głównych powodów malejącej liczby zawieranych umów. Teraz inflacja spowalnia, a w USA zażegnano kryzys związany z pułapem zadłużenia. Eksperci spodziewają się największych zmian w liczbie transakcji przeprowadzanych przez przedsiębiorstwa średniej wielkości. Duzi gracze mogli sobie pozwolić na zakupy nawet w czasach kryzysu. Ponadto fuzjom i przejęciom sprzyjają procesy restrukturyzacyjne i przeglądy portfeli.

ZOBACZ RÓWNIEŻ