Patronaty. Sierpień 2020

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Najnowsze wydarzenia w polskim biznesie.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 8/2020 (59)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Biznes w obliczu pandemii. Podsumowanie Europejskiego Kongresu Finansowego

Trzy dni debat i spotkań online z przedstawicielami świata biznesu i finansów. 15–17 czerwca odbyła się pierwsza w historii konferencja EKF Online.

Uczestnicy forum debatowali nad różnymi aspektami związanymi ze światem po pandemii. Pierwszego dnia głównymi tematami były: zielona transformacja oraz transformacja cyfrowa. EKF po raz czwarty poprosił także najwybitniejszych polskich makroekonomistów, żeby przedstawili swoje gospodarcze prognozy dla Polski oraz by odpowiedzieli na pytania o największe zagrożenia dla koniunktury gospodarczej, dla stabilności systemu finansowego, o szanse rozwoju oraz o to, co w polityce gospodarczej jest potrzebne. – Konsensus prognoz dla EKF przewiduje głębszy spadek inwestycji i spożycia w porównaniu do rządowego programu konwergencji – powiedział Ludwik Kotecki, dyrektor Instytutu Odpowiedzialnych Finansów, były wiceminister finansów.

Drugiego dnia rozmawiano o przyszłości sektora bankowego. Na banki spadło w ciągu ostatnich lat wiele ciosów, które powodują, że nawet najsilniejsze z nich będą miały solidne kłopoty. Pierwszym był podatek bankowy, który spowodował, że banki zaczęły masowo kupować rządowe obligacje zamiast dbać o kredytowanie gospodarki. Jeśli udzielały kredytów, to bardziej ryzykownych, bo te im się opłacały. – Podatek jest zły, bo prowadzi do deformacji struktury aktywów w bankach – mówił prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. – Nieprzemyślany podatek bankowy niszczy zdrową alokację kapitału – dodał Leszek Pawłowicz, koordynator EKF.

Kryzys spowoduje, że banki będą zmagać się z rosnącym ryzykiem kredytowym. Wprawdzie regulatorzy europejscy zezwolili na elastyczne potraktowanie zasady, że na kredyty, które w normalnych warunkach należałoby uznać za wątpliwe, trzeba natychmiast utworzyć rezerwę. Ma to pozwolić na oddzielenie rzeczywistego ryzyka kredytowego od ryzyka wynikającego z aktualnej wyjątkowej sytuacji. Ale i tak banki oczekują, że straty kredytowe będą bardzo duże. 

Podczas ostatniego dnia kongresu zadawano pytania o przyszłość każdego aspektu biznesu w Polsce. Czy białe kołnierzyki pozostaną zamurowane w swoich mieszkaniach? Czy będziemy kupować już tylko online i pies z kulawą nogą nie zajrzy do galerii handlowej? Czy wszystkie usługi finansowe przejdą do internetu, a banki z ulgą zamkną oddziały? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy Europejskiego Kongresu Finansowego odbywającego się online. I nie udzielili jednoznacznych odpowiedzi. 

Jubileuszowy, dziesiąty stacjonarny EKF odbędzie się 12–14 października br. w Sopocie.

---

XII Europejski Kongres Gospodarczy 

EEC – European Economic Congress, czyli Europejski Kongres Gospodarczy, odbędzie się 2–4 września 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Po raz piąty wydarzeniu towarzyszyć będą European Tech and Start-up Days. Trzydniowa, największa gospodarcza debata Europy Środkowej odbywać się będzie także online.

– Zapraszamy w dniach 2–4 września br. do Katowic, do Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Wszystko odbędzie się z zachowaniem obowiązujących wymogów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Jednocześnie debaty, sesje i gale transmitowane będą online – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach i European Tech and Start-up Days.  

Główne nurty tematyczne kongresu to: Europa przyszłości, Zielony Ład, walka z recesją, transformacja energetyki i gospodarka ery cyfrowej. Trzy dni wrześniowych debat zgrupowane zostaną w bloki tematyczne takie jak: cyfryzacja, nowe technologie, energia i klimat, rozwój i środowisko, międzynarodowa współpraca gospodarcza, transport i mobilność, przemysł, miasto, metropolia, region, rynek nieruchomości, edukacja i rynek pracy, inwestycje, zarządzanie, przemysł spożywczy, rynek i marketing, finanse, społeczeństwo – ekonomia, ochrona zdrowia. Nie zabraknie także sesji w ramach European Tech and Start-up Days.

– Wyjątkowy charakter tegorocznego kongresu wynikać będzie przede wszystkim z możliwości spotkania i rozmowy po długiej przerwie, ale także z jeszcze szerszego wymiaru wydarzenia, odbywającego się równolegle w internecie. Zapraszamy! – dodaje.  

---

InDM Conference & online meetings 2020

Ruszyła szósta edycja InDM Conference. To cykl spotkań poświęconych tematyce marketingu online.

Specjalne spotkania online na żywo odbywają się do 24 września. Eksperci i uczestnicy wydarzenia poruszą łącznie 40 merytorycznych tematów z dziedziny marketingu w internecie. Zwieńczeniem cyklu będzie specjalna konferencja organizowana 30 września w Warszawie. Podczas tego spotkania na dwóch scenach będzie mowa o najbardziej gorących tematach w branży. Osoby, które nie będą mogły wziąć bezpośredniego udziału w wydarzeniu, otrzymają dostęp do streamu live. Pełny program i rejestracja na: www.inDM.pl 

---

Ważne wydarzenie dla menedżerów z marketingu 

Marketing Management Congress to wydarzenie skierowane wyłącznie do kadry zarządzającej działów marketingu, menedżerów, właścicieli rozwijających się firm, a także specjalistów ds. komunikacji wewnętrznej. Kongres odbędzie się 23 września w Warszawie.

Jak deklarują organizatorzy wydarzenia, International Center of Events, spotkanie wyróżnia się unikalną tematyką dopasowaną do potrzeb doświadczonej kadry zajmującej się marketingiem i posługującej się specjalistycznymi narzędziami. 

Wśród prelegentów, którzy pojawią się podczas wydarzenia, znaleźli się: Franciszek Georgiew, CEO Social Tigers; Wojciech Ławniczak, CEO Very Human Services czy Jacek Walkiewicz, psycholog i jeden z najbardziej znanych mówców w Polsce.

---

Forum Ekonomiczne w Krynicy

Powraca najważniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej miejsce konstruktywnych dyskusji na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne. Ponad 330 wydarzeń, kilka tysięcy gości: szefów państw i rządów, urzędów centralnych, polityków, działaczy samorządowych, naukowców, dziennikarzy, działaczy społecznych. Tak zapowiada się Forum Ekonomiczne 2020, które zaplanowano między 8 a 10 września.

Tegoroczne będzie inne od wszystkich poprzednich. Jego wyjątkowość wynika nie tyle z faktu wystąpienia COVID-19, ile ze zmian, jakie pandemia wywarła na światowej gospodarce i kontaktach społecznych. Paradoksalnie dla Europy Środkowo-Wschodniej czas po koronawirusie może być szansą na rozwój gospodarczy.  

Jedną z najważniejszych osi dyskusji podczas kolejnej edycji Kongresu Ekonomicznego w Krynicy będą następstwa pandemii. COVID-19 doprowadził do globalnego, poważnego kryzysu. My w tym kryzysie próbujemy szukać szans dla Polski i regionu. W efekcie COVID-19 nastąpiło przerwanie globalnych łańcuchów dostaw z Azji – ogarniętej pandemią. Najprawdopodobniej wielkie koncerny będą szukały nowych, bezpieczniejszych lokalizacji. Do tego państwa będą starały się o zwiększenie samowystarczalności (to też wniosek z pandemii). Jest więc to szansa dla naszej części Europy, w której pandemia nie wyrządziła tak wielkich szkód jak w innych regionach.

Z drugiej strony Polska na kryzysie może wiele zyskać. Gwałtowna cyfryzacja dziedzin życia, wcześniej zapóźnionych informatycznie, daje szansę szybkiego wyrównania dystansu, jaki dzielił nas od europejskich liderów. Przerwanie globalnych łańcuchów dostaw może sprawić, że – ze względu na wysoki potencjał i relatywnie tańszą siłę wytwórczą – możemy stać się atrakcyjnym regionem inwestycji dla światowych gigantów.

Podczas kongresu podjęte zostaną także inne tematy związane z następstwami pandemii COVID-19. Ze względu na jego globalny charakter trzeba zredefiniować takie pojęcia jak zrównoważony rozwój czy społeczna odpowiedzialność biznesu. To może nam pozwolić w nowy sposób spojrzeć na choćby tradycyjne rolnictwo czy ekoturystykę, które są naturalnym walorem naszej części Europy.

Jak zapowiadają organizatorzy, specjalna edycja wydarzenia wiąże się także ze specjalnymi środkami ostrożności. W tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, standardy bezpieczeństwa zostały dodatkowo zaostrzone, by rygorystycznie spełniać wszystkie przepisy sanitarno-epidemiologiczne. 

My Company Polska wydanie 8/2020 (59)

Więcej możesz przeczytać w 8/2020 (59) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ