Nowelizacja ustawy o CEIDG - krok w stronę pełnej cyfryzacji

CEIDG
CEIDG, fot. Shutterstock
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało nowelizację ustawy o CEIDG. Jak tłumaczą pomysłodawcy projektu, wiele usprawnień to efekt rozmów z samymi przedsiębiorcami. Jakie zmiany czekają na prowadzących działalność gospodarczą?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

CEIDG – elektroniczny rejestr obejmujący obecnie ponad 2,6 mln przedsiębiorców – stanowi kluczowe źródło informacji dla firm prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Od stycznia br. wszelkie wnioski związane z prowadzeniem działalności gospodarczej można składać na portalu biznes.gov.pl (a nie, jak dotychczas, w serwisie ceidg.gov.pl), oferującym ponad 300 e-usług administracji publicznej i będącym przy tym kompleksową bazą informacyjną na temat prowadzenia przedsiębiorstwa.

Jakie przykładowo sprawy można załatwić poprzez biznes.gov.pl? To przede wszystkim możliwość złożenia wniosku o wpisie do CEIDG, zmiany danych firmy w rejestrze, zawieszenia działalności czy realizacji spraw urzędowych.

– Konto przedsiębiorcy w serwisie biznes.gov.pl zostało zaprojektowane w taki sposób, aby korzystanie z niego było jak najbardziej intuicyjne, a jednocześnie, by ułatwiało przedsiębiorcom urzędową część prowadzenia biznesu – komentowała start nowego portalu Olga Semeniuk-Patkowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

To jednak nie koniec zmian i usprawnień związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W oparciu o doświadczenia ostatnich lat oraz postulaty przedstawiane przez przedsiębiorców i obsługujących ich urzędników, Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało nowelizację ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Jak tłumaczą przedstawiciele Ministerstwa, nowelizacja ustawy ma być kolejnym krokiem w stronę pełnej cyfryzacji usług publicznych. - Polskie firmy digitalizują się nie tylko dlatego, że konkurencja zaczyna deptać im po piętach - cyfryzacja to optymalizacja czasu pracy i kosztów, jak również pozytywny wpływ na wizerunek organizacji - wskazuje Marianna Sidoroff z Departamentu Gospodarki Cyfrowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

CEIDG – co się zmieni?

Lista zmian, jakie wprowadza nowelizacja jest dosyć długa. Jednym z głównych założeń jej autorów jest usprawnienie funkcjonowania spółek cywilnych poprzez utworzenie „jednego okienka” dla rejestracji spółki cywilnej, zastępującego osobne wnioski do urzędu skarbowego, GUS i ZUS jednym zintegrowanym wnioskiem. Nowelizacja zakłada przy tym pełniejszą integrację z innymi rejestrami publicznymi oraz istotne zmiany dla pełnomocników tj. ułatwienia dotyczące publikacji w CEIDG informacji o pełnomocniku, co w szczególności będzie dotyczyć pełnomocników innych niż osoby fizyczne. Usprawnienia czekają również syndyków oraz zarządców sukcesyjnych.

- Stopień cyfryzacji wielu polskich przedsiębiorców już teraz jest bardzo zaawansowany, a nadchodzące zmiany mają pomóc cyfryzować się im jeszcze szybciej. Ministerstwo podchodzi do digitalizacji jak do ciągłego procesu – stale wyszukujemy, dzięki wsparciu samych przedsiębiorców, obszary wymagające usprawnień oraz wprowadzenia nowych rozwiązań – tłumaczył ideę nowelizacji Zbigniew Wojciechowski z Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, podczas wirtualnego spotkania w ramach cyklu „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”.

Wirtualny poradnik dla przedsiębiorcy

„Idea Rozwoju Twojego Biznesu” to cykl 10 wideokonferencji online o charakterze informacyjno-edukacyjnym, które odbywają się na przełomie listopada i grudnia. Ich celem jest przybliżenie znajomości nowych rozwiązań i regulacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej polskim przedsiębiorcom i wszystkim osobom zainteresowanym daną tematyką. „Idea Rozwoju Twojego Biznesu” jest więc czymś w rodzaju wirtualnego poradnika dla przedsiębiorców, z którego można skorzystać w każdej chwili, gdyż zapisy widekonferencji są dostępne online również po ich zakończeniu.

– Tegoroczna, druga odsłona „Idei Rozwoju Twojego Biznesu” to dowód, że polscy przedsiębiorcy entuzjastycznie przyjmują dotychczasową ofertę edukacyjną przygotowywaną przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i wynoszą z niej wiele cennej wiedzy - tłumaczy Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Cykl jest organizowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Szczegółowe informacje dotyczące „Idei Rozwoju Twojego Biznesu” są dostępne TUTAJ.

ZOBACZ RÓWNIEŻ