Nowe zmiany w Polskim Systemie Kaucyjnym

system kaucyjny
Pfand to system kaucyjny działający w Niemczech od 30 lat. Polska pracuje nad wdrożeniem swojego programu recyklingu opakowań. / Fot. shutterstock.
Polska stoi na progu znaczących zmian dotyczących recyklingu i gospodarki odpadami. Rząd pracuje nad nowelizacją w sprawie systemu kaucyjnego, tymczasem w UE trwa dyskusja nad przepisami, które mogą zmienić zasady odpowiedzialności producentów za opakowania.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rząd przedstawił projekt nowelizacji ustawy, który ma na celu ułatwienie recyklingu opakowań. Z kolei w UE toczą się dyskusje nad przepisami, które mogą zmienić zasady odpowiedzialności producentów za opakowania.

Kluczowe zmiany w Systemie Kaucyjnym

Podczas ostatnich konsultacji, które odbyły się na początku marca, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało zmodyfikowane założenia systemu kaucyjnego. Wśród najważniejszych zmian znalazły się propozycje dotyczące wyłączenia opłat kaucyjnych z VAT, przesunięcia terminu wprowadzenia obowiązku zbiórki opakowań po produktach mlecznych, a także precyzyjnego ustalenia wysokości kaucji. Takie dostosowania mają na celu nie tylko ułatwienie konsumentom zwrotu opakowań, ale również zapewnienie sprawniejszego obiegu tych materiałów w całym łańcuchu sprzedaży - czytamy w projekcie nowelizacji ustawy.

LPP w ogniu krytyki: Raport Hindenburg Research wywołuje burzę na GPW

Przyszłość Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP)

Na arenie europejskiej toczą się rozmowy na temat przepisów odnośnie opakowań i odpadów opakowaniowych, tzw.
PPWR, które będą regulowały m.in. kwestie rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Przepisy dotyczące ROP, które odgrywają kluczową rolę w procesie recyklingu. Nowe regulacje mają zachęcać do stosowania opakowań wielokrotnego użytku oraz takich, które łatwo poddają się recyklingowi.

Po osiągnięciu wstępnego porozumienia, przepisy czekają teraz na akceptację przez państwa członkowskie i odpowiednie komisje Parlamentu Europejskiego - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Szukasz pracy w IT, ale nie potrafisz rozwijać AI? Nie licz na wysokie zarobki

Co dalej z Systemem Kaucyjnym?

Wprowadzenie zmian w Polskim Systemie Kaucyjnym jest zależne od finalizacji prac nad unijnym rozporządzeniem. Anita Sowińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podkreśla, że chociaż finalne decyzje na poziomie UE jeszcze nie zapadły, kierunek działań jest już jasny. To pozwala na rozpoczęcie przygotowań do wprowadzenia systemu ROP w Polsce, który będzie zgodny z przyszłymi regulacjami europejskimi - wyjaśnia Sowińska na łamach Pulsu Biznesu. 

Rozpatrywane zmiany w prawie mają na celu nie tylko ulepszenie systemu gospodarki odpadami w Polsce, ale również dostosowanie go do nadchodzących standardów europejskich. Wprowadzenie systemu kaucyjnego i nowych zasad odpowiedzialności producenta opakowań ma szansę znacząco wpłynąć na poprawę efektywności recyklingu oraz na zmniejszenie ilości odpadów. Zmiany mają pomóc przedsiębiorcom uporać się z odpowiedzialnością, która spada na nich w związku z planami zielonej transformacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ