Nowa Norma to startup założony przez architektów. "Firma jest odpowiedzią na kryzys mieszkaniowy"

Nowa Norma
Nowa Norma, fot. materiały prasowe
Nowa Norma - startup założony przez Gawła Biedunkiewicza i Karola Nieradkę - połączył siły z firmą Formee, znanym producentem konstrukcji z prefabrykatów. Pod nazwą Nowa Norma by Formee architekci chcą produkować 100 funkcjonalnych i ekonomicznych domów wykonanych metodą prefabrykacji rocznie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nowa Norma - smartdom od polskich architektów

W 2021 roku Biedunkiewicz i Nieradka wyszli z pomysłem produkcji domów jednorodzinnych „klasy premium” wykonanych z prefabrykatów. Architekci odpowiadali nie tylko za sam projekt, ale też cały proces wykonawczy, który przy zoptymalizowanej konstrukcji z elementów prefabrykowanych mógł zamknąć się w 9 miesiącach z uwzględnieniem procesu projektowego i uzyskania pozwolenia na budowę.

Opracowany przez nich modelowy dom Nowej Normy powstał na fundamentach projektu Domu w Dobrej stworzonego przez Karola Nieradkę i nagrodzonego prestiżowym Brick Award. Wyróżnieniem tym mogą pochwalić się takie polskie pracownie jak Kuryłowicz & Associates czy KWK PROMES Roberta Koniecznego. Doceniona przez autorytety z dziedziny architektury realizacja cieszyła się też popularnością wśród prywatnych klientów, którzy coraz częściej zwracali się do autora z pytaniami o podobny projekt.

Architekci sięgnęli po metodę konstrukcji z prefabrykatów, racjonalizując tym samym budowę: zmniejszając liczbę zaangażowanych ekip, rezygnując z prac wymagających ręcznej i zależnej od pogody pracy. 

Nowa Norma łączy siły z Formee

Startup nawiązał właśnie współpracę z firmą Formee, będącą znanym producentem i wykonawcą konstrukcji z prefabrykowanych elementów żelbetowych. Jako Nowa Norma by Formee spółka będzie zapewniać przystępne cenowo domy, utrzymując jakość wykończenia domów premium. Każdy z nich ma 97,6 m2 i w zależności od opcji wykończeniowej jest dostępny od 449 tys. zł netto.

Inspiracje: Maserati

- Naszym założeniem był projekt dobrze przemyślanego, funkcjonalnego i zoptymalizowanego domu w cenie mieszkania. Nazwaliśmy go „Małą Normą”. To dom parterowy o powierzchni użytkowej 97,6 m2 zaprojektowany z myślą o rodzinie 2+2 albo 2+1. Znalazły się w nim przestronna część dzienna z tarasem i część nocna z trzema sypialniami, prywatnymi toaletami i pomieszczeniami do przechowywania. Tak samo jak w przypadku wykonywanych przez nas do tej pory domów „Duża Norma”, te także powstaną w technologii prefabrykowanej. Będą jednak mniejsze (domy „Duża Norma” mają około 180 m2), a tym samym bardziej przystępne cenowo – opowiada Gaweł Biedunkiewicz, architekt i inżynier.

Nowa Norma - odpowiedź na kryzys mieszkaniowy

Jak mówią Biedunkiewicz i Nieradka, ich wynalazek wziął się z realnej potrzeby, jaką jest kryzys mieszkaniowy.

- W tym momencie mamy w Polsce ogromny głód mieszkaniowy – zgodnie z danymi ten deficyt wynosi teraz około 1,5-2 mln lokali mieszkalnych. Co więcej, statystycznie na jednego Polaka przypada jeden z najmniejszych metraży w UE, a około 45 proc. polskich 30-latków mieszka z rodzicami. Nasz dom zaprojektowaliśmy w odpowiedzi na kryzys mieszkaniowy i ekonomiczny – to dom o jakościowej architekturze i materiałach wykończeniowych, który będzie przystępny cenowo dzięki seryjnej produkcji i optymalizacji procesu wykonawczego – tłumaczy Biedunkiewicz.

Domy dostępne są już w sprzedaży. W przeciągu następnych kilku miesięcy ma też powstać dom pokazowy Nowa Norma by Formee.