Poznaj sposoby, jak zmieniać świat - mapa innowacji

innowacje społeczne
Fot. mat. pras.
Rozwój technologii, wojna, pandemia — ciągłe zmiany, poczucie niepewności o jutro, pokazują, że potrzebujemy innowacji społecznych. Jak robić je mądrze? Jak projektować rozwiązania, które będą skuteczne? Na to pytanie odpowiedziały twórczynie Kursu projektowania innowacji społecznych, który w tym roku po raz pierwszy zrealizowany został na Uniwersytecie SWPS.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pomysły na innowacje społeczne biorą się zazwyczaj z potrzeb grupy, z którą pracujemy. Możliwość obserwacji tej grupy, przeprowadzenie badania, wsparte raportami zewnętrznymi - dają najlepszą odpowiedź na pomysł na innowacje. Pomysł bez zdiagnozowanej potrzeby nie ma sensu. Pomysły też biorą się z sytuacji, jaka występuje w społeczeństwie - Jezeli wiemy, że mamy zasoby i narzędzia, aby je zrealizować. Przykładem może być migracja kobiet z Ukrainy, wsparcie przedsiębiorczyń - kobiet w czasie pandemii - mówi Paulina Kołodziejak - Łaska, dyrektorka działu cyfrowego i partnerstw Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.

Wyzwania innowatorów i innowatorek społecznych

Jednym z ważniejszych tematów, któremu przyglądały się autorki Kursu projektowania innowacji społecznych, są wyzwania innowatorów i innowatorek społecznych. Podpowiedzi, jak skuteczniej działać można znaleźć w autorskiej mapy wyzwań społecznych, która pomaga odpowiadać na pytanie skąd brać pomysły na innowacje społeczne i przedstawia proces jak projektować innowacje społeczne.

Mapa innowatorów

Mapa to jedno z narzędzi nowopowstałego laboratorium Innowacji Społecznych. Lab wspiera w odkrywaniu i czytaniu otoczenia jako źródła możliwości do działań, w ramach których generowany jest pozytywny wpływ.

Innowatorzy społeczni to w naszym LABie architekci lepszego jutra, z którymi podczas kursu projektowania i innych planowanych przedsięwzięć; wspólnie odkrywamy morze możliwości do działania, celem generowania pożądanych zmian w otoczeniu - mówi Magdalena Klubów, Co-founderka FUTURE.de.sign_LAB

Ważnym narzędziem, które można lepiej poznać dzięki mapie innowacji, są wskaźniki obiektywne i subiektywne, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób można wpływać na jakość życia poprzez konkretną innowację społeczną. Ogromną rolę odgrywa też wpływometr, który wspiera innowatorów w ocenie potencjału rozwojowego ich inicjatyw.

Mapę innowatorów można pobrać ze strony siecprzedsiebiorczychkobiet.pl/innowacje

ZOBACZ RÓWNIEŻ