Marki własne przejmują rynek spożywczy [ANALIZA]

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
30,6 mld zł wyniosła w 2018 roku sprzedaż marek własnych rosnąc o 5,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego. To 20,1 proc. sprzedaży produktów FMCG w Polsce - wynika z badania firmy Nielsen.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

 

30,6 mld zł wyniosła w 2018 roku sprzedaż marek własnych rosnąc o 5,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego. To 20,1 proc. sprzedaży produktów FMCG w Polsce - wynika z badania firmy Nielsen.

Dyskonty odpowiedzialne za 81,8 proc. tej sprzedaży, stworzyły potęgę marek nabiałowych. Mleczna Dolina z Biedronki i Pilos z Lidla należą do najczęściej kupowanych produktów marek własnych. 

 

- Produkty marek własnych na dobre zagościły w Polskich domach. Co 5 artykuł w koszyku FMCG to produkt marki własnej, kupowany najczęściej w dyskoncie, gdzie najchętniej sięgamy po nabiał - mówi Justyna Duda, Senior Client Consultant w Nielsen Connect, jedna z autorek raportu.

- Marki własne można przypisać do 4 głównych grup pod względem ich znaczenia  dla danej kategorii oraz dynamiki rozwoju. Według Nielsena Connect marki własne nabiałowe są przykładem “głodnych lwów”, czyli charakteryzują się wzrostem i udziałem powyżej średniej, co oznacza że ta grupa wciąż posiada potencjał dalszego wzrostu - dodaje ekspertka. 

W kolejnych grupach znalazły się “szybkie króliki” odnotowujące wysokie wzrosty przy niskim udziale w rynku oraz “śpiące myszy” z wolniejszymi wzrostami i również niskim udziale w rynku. Na pograniczu tych dwóch grup znajdują się napoje bezalkoholowe. Z kolei “spokojne słonie” generujące niższe wzrosty, ale przy wysokich  udziałach w rynku to domena tzw. “suchej półki” obejmującej m.in: przyprawy, produkty i dania chłodzone, oleje, makarony, zupy, sosy, mąkę, cukier i inne podstawowe produkty spożywcze.

Zmienia się także percepcja jakości marek własnych. - Polacy docenili jakość marek własnych. Aż 44 proc. z nich deklaruje, że wybiera więcej takich produktów. 7 lat temu twierdziła tak tylko 1/3 badanych -  wskazuje Piotr Murawski, Client Specialist w Nielsen Connect, drugi z autorów raportu.

- Dzieje się tak m.in. dlatego, że marki własne podążają tą samą drogą trendów, co produkty brandowe. Premiumizacja, czyli oferowanie wysokiej jakości wyjątkowych i ekskluzywnych produktów w przystępnych cenach to jeden z obserwowanych kierunków - uzupełnia ekspert. 

Trend premiumizacji jest napędzany także optymizmem zakupowym Polaków. Jak wynika z badania TCB Global Consumer Confidence Index, wskaźnik dla Polski wyniósł w drugim kwartale 2019 roku 106 punktów, co oznacza, że Polacy pozytywnie oceniają swoje perspektywy zawodowe, finanse osobiste oraz deklarują, że są skłonni wydawać pieniądze. Wyróżnia nas to na tle przeciętnego Europejczyka, ponieważ wskaźnik dla Europy wyniósł tylko 87 punktów.

Raport Private Label Overview Nielsen Connect powstał na podstawie danych sprzedażowych z Panelu Handlu Detalicznego (do maja 2019), badania źródeł wtórnych, dostępnych raportów Nielsen: TCB Global Consumer Confidence Index, Shopper Trends oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY