Koszmar Putina: finansowanie odbudowy Ukrainy z zamrożonych aktywów Kremla

Yellen
Janet Yellen, sekretarz skarbu USA. Fot. shutterstock.
Janet Yellen. sekretarz skarbu USA stwierdziła, że Rosja powinna zapłacić Ukrainie za wyrządzone szkody. Jak zapowiada prezydent Zełenski Ukraina zrobi wszystko, żeby wykorzystać rosyjskie aktywa zamrożone na zachodzie na odbudowę kraju po agresji. "Wojna powinna wyjść najdrożej właśnie dla agresora" - podkreślił.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Powraca temat odbudowy Ukrainy po zakończeniu działań wojennych, która według Banku Światowego może kosztować nawet 411 mld dolarów. W tej sytuacji Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych wprost stwierdziła, że Moskwa powinna zapłacić za szkody wyrządzone Ukrainie.

Rosyjskie aktywa na odbudowę Ukrainy?

Jak zauważyła Janet Yellen, są blokady prawne, które uniemożliwiają finansowanie strat ukraińskich z zamrożonych środków Kremla. Rosyjskie aktywa powinny zostać przeznaczone na odbudowę kraju cierpiącego na skutek agresji, ale prawo uniemożliwia ich wykorzystanie w ten sposób - tłumaczyła Yellen.

Trudne zadanie i obietnica Zełenskiego

W minioną środę prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zażądał przejęcia zamrożonych aktywów rosyjskich. Jak mówił, Rosja powinna zapłacić za wyrządzone szkody i przeznaczyć swoje aktywa na odbudowę Ukrainy. W tym celu Wołodymyr Zełenski podjął rozmowy ze swoimi partnerami, ale wśród nich pojawiły się głosy sceptyczne. Wątpliwości natury prawnej, praktyczne przeszkody oraz polityczne ryzyka, sprawiają, że jest to trudne zadanie.

- Rosyjskie aktywa powinny pójść na odbudowę po agresji. Wojna powinna wyjść najdrożej właśnie dla agresora. I robimy w tym celu wszystko – stwierdził w środę prezydent Ukrainy.

Czytaj dalej: Po pierwsze człowiek, czyli 10 społecznych pomysłów na ESG

14 miliardów dol. na pilne wydatki

Jak przypomina portal Money.pl w środę Bank Światowy ogłosił, że przeznaczy 200 mln dolarów na naprawę infrastruktury energetycznej i systemów grzewczych Ukrainy, a kolejne 300 mln dol. przekażą partnerzy tej instytucji. To jednak tylko niewielka część kosztów związanych z odbudową kraju ogarniętego wojną. Tylko w tym roku trzeba by było przeznaczyć 14 mld dolarów na pilne wydatki związane z odbudową infrastruktury.

Wypłata zamrożonych aktywów Ukrainie? To może się udać

Dyplomaci z sojuszu zachodnich państw nie mają wątpliwości, że to Rosja powinna zapłacić za wyrządzone szkody. Jednak przed Ukrainą jeszcze długa droga do pokoju, a przed nim trudno mówić o wypłaceniu środków z zamrożonych aktywów Kremla. Z drugiej strony agresja Rosji na Ukrainę wywołała szereg niestandardowych działań zachodnich państw jak choćby zakup broni przez Unię Europejską czy wstąpienie Finlandii do NATO. Z tej perspektywy wypłata zamrożonych aktywów Rosji Ukrainie nie musi być aż tak nierealna.

Organizacje międzynarodowe także wskazują na koniecznoć rozważenia innych rozwiązań. W tym kontekście warto wspomnieć o możliwości zwiększenia pomocy międzynarodowej dla Ukrainy oraz stworzenia programów mających na celu wsparcie kraju w trudnym okresie odbudowy. Wspólna praca i solidarność mogą pomóc Ukrainie w powrocie na drogę rozwoju i zapewnić lepszą przyszłość dla jej obywateli.

Sprawdź: Elon Musk zakłada nową firmę AI o nazwie X.AI