Elon Musk zakłada nową firmę AI o nazwie X.AI

Po zakupie Twittera Musk stawia na AI / Fot. Serge
Po zakupie Twittera Musk stawia na AI / Fot. Sergei Elagin, Shutterstock.com
Elon Musk stworzył nową firmę zajmującą się sztuczną inteligencją — nazywa się ona X.AI.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firma, która została zarejestrowana w Nevadzie w zeszłym miesiącu, obecnie ma Muska jako swojego dyrektora i Jareda Birchalla, dyrektora rodzinnego biura Muska, wymienionego jako jej sekretarz. 

Musk zarejestrował firmę 9 marca 2023 r. - wynika z oficjalnych dokumentów.

Zobacz: Cele smart - przykłady

Plotki o tym, że Musk założył firmę zajmującą się sztuczną inteligencją, krążą od kilku dni, a raport Business Insidera ujawnił, że Musk kupił tysiące procesorów graficznych (GPU), aby zasilić nadchodzący generatywny produkt AI. 

Financial Times podobnie poinformował, że Musk planował stworzyć firmę zajmującą się sztuczną inteligencją, aby konkurować z OpenAI wspieranym przez Microsoft. Podobno Musk szukał nawet funduszy od inwestorów SpaceX i Tesli, aby rozpocząć działalność firmy.

X.AI powalczy z ChatGPT? Bardzo prawdopodobne

Podczas wywiadu na Twitterze Spaces, kiedy Musk został zapytany o wszystkie zakupione GPU, miliarder nie wspomniał o swoich planach zbudowania firmy AI, stwierdzając, że "wygląda na to, że wszyscy kupują w tym momencie GPU". Nie zdradzał więcej szczegółów i zasugerował tylko, że nie chce pozostać w tyle.

Sprawdź: Zarabianie na Adobe Stock

Rzekoma nazwa X.AI odpowiada brandingowi nazwy X Corp., którą od pewnego czasu przypisał Twitterowi, wraz z etykietą "X", którą zastosował do swojej wizji "aplikacji do wszystkiego".

Musk otwarcie sprzeciwiał się OpenAI, organizacji AI, której był współzałożycielem w 2015 r., ale odszedł z niej w 2018 r., a ostatnio podpisał list wzywający do wstrzymania "gigantycznych eksperymentów AI". 

W ostatnich miesiącach OpenAI stało się niezwykle rozpoznawalną nazwą dzięki technologiom takim jak ChatGPT i GPT-4. Jest częściowo odpowiedzialne za zainicjowanie obecnego dążenia Microsoftu i Google do głębszej integracji narzędzi AI z wieloma produktami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X