Konsekwencje niezapłacenia mandatu

Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe
Każda osoba, która dostała mandat, dobrze wie, że nie jest to sytuacja przyjemna. Z jednej strony czujemy się winni z powodu wykroczenia, którego się dopuściliśmy, zaś z drugiej – czujemy złość z powodu konieczności uiszczenia opłaty. Bywa także, że niepl

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Każda osoba, która dostała mandat, dobrze wie, że nie jest to sytuacja przyjemna. Z jednej strony czujemy się winni z powodu wykroczenia, którego się dopuściliśmy, zaś z drugiej – czujemy złość z powodu konieczności uiszczenia opłaty. Bywa także, że nieplanowany wydatek jest zbyt dużym obciążeniem dla naszego portfela i nie jesteśmy w stanie zapłacić mandatu w terminie. W takiej sytuacji musimy liczyć się z konsekwencjami.

Ile mamy czasu na zapłacenie mandatu i jak to zrobić?

W przypadku mandatu kredytowego mamy siedem dni od daty jego wystawienia. Należy to zrobić jak najszybciej, aby po upływie terminu pieniądze były już zaksięgowane. W przypadku mandatu gotówkowego zaś opłata musi zostać uiszczona jeszcze w radiowozie, za pomocą karty płatniczej lub gotówką.

Sposobów na zapłacenie mandatu kredytowego jest kilka. Do jednych z najpopularniejszych sposobów należy opłacenie mandatu na poczcie. Jest to rozwiązanie chętnie wybierane przez osoby które nie mają zbyt dużej wprawy w uiszczaniu opłat przez internet – czyli osoby starsze lub nie posiadające konta bankowego. Jest to rozwiązanie pewne, jednakże z racji swojego charakteru ma także minusy. Osoba, która planuje dokonać zapłaty, musi dostosować się do tego, w jakich godzinach otwarta jest poczta, ponadto musi się nastawić na ewentualne kolejki. Rozwiązanie to wymaga więc od nas poświęcenia stosunkowo dużej ilości własnego czasu. Opłata za taką transakcję wynosi 10 zł.

Innym rozwiązaniem, dużo wygodniejszym, a także tańszym, jest opłacenie mandatu przez internet. W takim wypadku, za pośrednictwem strony internetowej zapłacmandat.pl wypełniamy specjalny formularz i dokonujemy przelewu. Oprócz tego, że oszczędzamy dużą ilość czasu, zyskujemy także pełną swobodę w decydowaniu o porze zlecenia zapłaty. Można to zrobić nawet ostatniego dnia terminu, o godzinie 21, więc ta metoda jest też stanowczo lepsza dla zapominalskich. Koszt takiego przelewu to 5 zł.

A co jeżeli nie zapłacę?

Informacji o tym, że działania przeciwko nam są już w toku, nie dostaniemy w przeciągu doby od upłynięcia terminu, ale to nie oznacza, że o sprawie zapomniano! Państwo ma aż trzy lata na ściągnięcie kary pieniężnej, a każdy dzień opóźnienia działa na naszą niekorzyść.

W jaki sposób zostanie wyegzekwowany nasz dług? Najprawdopodobniej na samym początku znajdziemy w naszej skrzynce pocztowej kilka ponagleń i informację o tym, że sprawa może trafić do komornika. Jeżeli zaś zacznie dobijać się do nas komornik, sprawa zacznie wyglądać dużo poważniej. Rozmowy z windykatorem nigdy nie należą do przyjemnych, są niepotrzebnym źródłem nerwów, wywołują w nas także poczucie wstydu. Ponadto, tego typu sytuacje mogą znacząco wpłynąć na naszą zdolność kredytową w przyszłości.

Jeżeli spodziewamy się zwrotu podatku, także możemy się rozczarować – mandaty bardzo często są ściągane właśnie z tych pieniędzy, które powinniśmy dostać od państwa w ramach zwrotu.

Nie warto więc zapominać o mandatach lub udawać, że sprawa nie istnieje i nas nie dotyczy. Lepiej jest zapłacić mandat jak najszybciej i nie martwić się o to, w jaki sposób nieuregulowany dług wpłynie na naszą sytuację w przyszłości.

Wielka zmiana – koniec z mandatami za brak dokumentów!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY