Koniec batalii oszustki z Doliny Krzemowej: Elizabeth Holmes idzie do więzienia

theranos Holmes
Fot. shutterstock.
Sąd nie przychylił się do ostatecznej próby opóźnienia rozpoczęcia kary więzienia przez Elizabeth Holmes. Najmłodsza miliarderka świata pozostanie na wolności jeszcze tylko 12 dni.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

"Rewolucyjna" technologia, setki milionów dolarów od inwestorów i mroczne tajemnice wewnątrz firmy. Elizabeth Holmes, kiedyś uważana za geniuszkę Doliny Krzemowej wkrótce rozpocznie odsiadkę. 

Skazana za oszustwa i manipulacje, założycielka Theranos, Elizabeth Holmes, zacznie odbywać karę 11 lat pozbawienia wolności 30 maja 2023 r. 

Sąd niewzruszony argumentacją prawników Holmes

Założycielka kontrowersyjnego startupu Theranos, będzie musiała ponieść konsekwencje swoich działań. Sąd nie ugiął się przed jej argumentacją i nakazał rozpoczęcie odbywania kary więzienia. 39-letnia Holmes stanie przed kratami już 30 maja. To finał długiego procesu sądowego, który ujawnił szereg oszustw i manipulacji, sprawiając, że jej nazwisko staje się symbolem upadku w Dolinie Krzemowej.

Czytaj dalej: Lacoste Krokodyl na korcie

Manipulacje i oszustwa Elizabeth Holmes

Holmes zyskała olbrzymią popularność dzięki swoim rzekomym odkryciom. Obiecująca innowacja medyczna miała zmienić oblicze medycyny, a inwestorzy byli gotowi zainwestować setki milionów dolarów w jej firmę, Theranos.

Technologia opracowana przez Holmes miała zrewolucjonizować sposób pobierania krwi i diagnozowania chorób. Głównym założeniem Theranos było opracowanie urządzenia, tzw. "Edisona", które miało umożliwić wykonywanie różnorodnych badań laboratoryjnych na podstawie jednej kropli krwi, pobranej zaledwie przez nakłucie palca.

Wizja Holmes polegała na tym, że jej technologia znacznie ułatwiłaby dostęp do diagnostyki medycznej, obniżając koszty i czas oczekiwania na wyniki badań. Szybka diagnoza chorób mogłaby znacznie ograniczyć śmiertelność lub pogorszenie stanu zdrowia pacjentów. Taki wynalazek wywarłby ogromny wpływ na opiekę zdrowotną i zmienił sposób, w jaki pacjenci otrzymują wyniki swoich badań. 

Młoda przedsiębiorczyni stała się ikoną Doliny Krzemowej i pojawiła się na okładce magazynu "Forbes". Jednak po latach kompleksowo zaplanowanego oszustwa prawda wypłynęła na światło dzienne i okazało się, że jej "rewolucyjny" wynalazek jest zmyślony. Holmes manipulowała faktami, tuszując faktyczny stan technologii i opierając swoje imperium na fałszywych badaniach.

Warto wspomnieć, że śledztwo wykazało liczne nieprawidłowości w funkcjonowaniu firmy Holmes. Według relacji portalu Money.pl pracownicy Theranosa wspominali, że codzienność organizacji miały tworzyć paranoja, donosicielstwo i szpiegowanie podwładnych. Po ich szczegółowych zeznaniach Holmes dorobiła się przydomku „korporacyjnej psychopatki”.

Upadek gwiazdy Doliny Krzemowej

Skala oszustwa dokonanego przez Elizabeth Holmes jest porażająca. Stała się jedną z największych oszustek w historii Doliny Krzemowej i najprawdopodobniej największą oszustką wśród kobiet w tym środowisku. Młoda przedsiębiorczyni miała wszystko: talent, młodość i ogromne pieniądze. Jednak jej kłamstwa i manipulacje ostatecznie doprowadziły do upadku.

Po długich procesach sądowych, w roku 2022, Elizabeth Holmes została skazana na karę 11 lat więzienia oraz nakazano jej wypłatę ogromnego odszkodowania dla osób i inwestorów poszkodowanych w wyniku działalności Theranosa. 

Czytaj dalej: Dlaczego zrównoważony rozwój jest tak ważny dla BGK? Wywiad z Radosławem Kwietniem

ZOBACZ RÓWNIEŻ