KE zakazuje pracownikom używania TikToka

Tiktok
Fot. Shutterstock.
Komisja Europejska zakazała swoim pracownikom używania TikToka na służbowych telefonach. Powodem mają być zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem. Za decyzją KE mogą pójść instytucje w całej UE. Czy czeka nas efekt domina w odejściu od TikToka?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W związku z obawami o bezpieczeństwo danych, Komisja Europejska zabroniła swoim pracownikom używania popularnej aplikacji TikTok na służbowych telefonach. Zakaz będzie obowiązywać od połowy marca 2022 roku. Decyzja ta została podjęta w celu ochrony przed możliwymi zagrożeniami związanymi z cyberbezpieczeństwem.

KE: TikTok zawieszony z powodów bezpieczeństwa

Komisja Europejska nie udostępniła szczegółowych informacji dotyczących przyczyn zakazu. KE odmówiła również wyjaśnienia, czy miały miejsce jakieś incydenty związane z aplikacją TikTok, które skłoniły ją do podjęcia takiej decyzji. Zdaniem rzecznika europejskiej instytucji taki krok Komisji jest związany z wewnętrznymi kwestiami bezpieczeństwa.

Reprezentanci TikToka wyrazili swoje rozczarowanie decyzją KE, uważając ją za błędną i opartą na nieporozumieniach. W oświadczeniu przekazanym agencji Reutera, TikTok zapewnił, że skontaktował się z KE, aby wyjaśnić, w jaki sposób chroni dane 125 milionów ludzi w całej UE, którzy co miesiąc korzystają z aplikacji.

Efekt domina w odejściu od TikToka?

Decyzja KE o zakazie używania TikToka przez jej pracowników może wpłynąć na dalsze działania innych instytucji, które również mogą zdecydować się na podobne kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoich danych. Aplikacja TikTok, która należy do chińskiej firmy ByteDance, ma miliony użytkowników na całym świecie, a niektóre kraje już wcześniej wyrażały obawy co do bezpieczeństwa danych związanych z jej użytkowaniem.

W pierwszej kolejności na problem wyłudzania danych przez TikToka zwróciły uwagę Stany Zjednoczone. Decyzja KE może być odbierana jako symboliczna rekomendacja dla innych insytucji we wszystkich krajach członkowskich niebieskiej wspólnoty.

Ostatnie wykrycie sprzętu szpiegowskiego CHRL w USA mogło przypsieszyć utratę zaufania europejskich służb do intencji Państwa Środka. Konflikt między sojuszem państw Zachodnich a Chinami zaognia się od kiedy Chiny wspierają reżim Władimira Putina w wojnie z Ukrainą. Być może UE chce przypomnieć Xi Jinpingowi, że gospodarka zarządzanego przez niego kraju ma dużo do stracenia.

Czytaj dalej: Niedobór mieszkań w Polsce może wywołać tarcia społeczne i narodowościowe?

AKTUALIZACJA, 23.02, godz. 16:00

TikTok przekazał naszej redakcji oświadczenie w sprawie decyzji Komisji Europejskiej. Oto link do jego treści:

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ