Kasy online dobrodziejstwem dla budżetu

SHUTTERSTOCK
SHUTTERSTOCK 57
Nawet o 2,8 mld zł mogą wzrosnąć roczne wpływy do polskiego budżetu po wprowadzeniu systemu kas fiskalnych online – ocenia KPMG. Przykład innych państw pokazuje, że nie tylko uszczelnia to system podatkowy, ale i ułatwia rozliczenia z fiskusem.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nawet o 2,8 mld zł mogą wzrosnąć roczne wpływy do polskiego budżetu po wprowadzeniu systemu kas fiskalnych online – ocenia KPMG. Przykład innych państw pokazuje, że nie tylko uszczelnia to system podatkowy, ale i ułatwia rozliczenia z fiskusem. 

Autorzy raportu „Studium przypadku – system kas fiskalnych on-line w Polsce” zauważają, że rokrocznie budżet traci 12–14 proc. PKB w wyniku działania szarej strefy. Tymczasem bez wprowadzania nowych obciążeń podatkowych, a jedynie korzystając z rozwiązań informatycznych, można temu w znaczący sposób przeciwdziałać. Kasy online stale bowiem komunikują się z centralnym systemem administracji podatkowej i przyczyniają do ujawnienia dochodów. Co prawda ich wprowadzenie oznacza koszty, ale nawet gdyby były one refundowane z budżetu (przewidywany koszt wymiany urządzeń to 370 mln zł), zwrócą się już po zainstalowaniu 100 tys. takich kas. Docelowo zaś może być ich nawet milion. 

Rozwiązania takie mają już u siebie Chorwacja, Turcja, Węgry, Bułgaria, a ich wdrażanie rozpoczynają Czesi. Zależnie od kraju, wpływy do budżetu z tytułu VAT zwiększały się od 7 do 20 proc. – Pamiętajmy, że rejestrowanie dochodów przekłada się także na wpływy z CIT i PIT, zmniejsza nieuczciwą konkurencję, a sam system jest stosunkowo tani. Zdalne zarządzanie oprogramowaniem kas, zwłaszcza stawkami VAT, ułatwia też wprowadzanie zmian w zakresie tego podatku – zauważa Paweł Darski z KPMG. Przedsiębiorcy mogliby też wykorzystać nowe kasy do świadczenia innych usług wymagających komunikacji online (np. doładowywanie telefonów). 

ZOBACZ RÓWNIEŻ