Inovo VC uruchamia trzeci fundusz. Zespół zebrał pół miliarda złotych

Inovo Venture Partners
Inovo Venture Partners
Inovo VC zamknęło swój trzeci fundusz inwestycyjny. Do grona inwestorów należą m.in. IFC z Grupy Banku Światowego, Europejski Fundusz Inwestycyjny oraz PFR Ventures. Łącznie zarządzający pozyskali 105 mln euro na inwestycje w naszym regionie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Fundusz Inovo III zainwestuje łącznie w 20-30 spółek, inwestując od ok. 2 do ok. 20 mln PLN. Inovo VC inwestuje przede wszystkim na etapie Seed, ale okazjonalnie może wziąć udział w rundach pre-seed i Seriach A. 

Do prywatnych Limited Partners dołączyli inwestorzy instytucjonalni, którzy zapewniają ok. 40 proc. wartości aktywów funduszu (AUM). Wśród nich są IFC, Europejski Fundusz Inwestycyjny i PFR Ventures. 

Nowy fundusz od Inovo VC

– Wspieranie innowacyjnych firm na wczesnym etapie rozwoju jest kluczowe nie tylko dla ich własnego powodzenia, ale także dla budowy konkurencyjności europejskiej gospodarki. Dzisiejsze śmiałe pomysły to technologiczni mistrzowie jutra. Dlatego EIF, wspierany przez środki z programu InvestEU, z przyjemnością kontynuuje współpracuje z Inovo VC, aby pomóc ambitnym przedsiębiorcom uruchomić i rozwijać swoje pomysły w regionie CEE – powiedziała Marjut Falkstedt, dyrektor generalna EIF.

– Inovo VC to jeden z najlepszych zespołów zarządzających funduszami early-stage w Polsce i w całym regionie CEE. W ostatnich latach zbudowali portfel spółek, które osiągają olbrzymie sukcesy. Zespół posiada unikalną umiejętność identyfikowania przedsiębiorców o największym potencjale na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Udowodnił też, że potrafi współpracować z założycielami spółek, dzielić się swoją wiedzą oraz siecią kontaktów, a w rezultacie zapewnić prawdziwe “smart money”. Udało im się także zbudować relacje z międzynarodowymi funduszami, które finansują dalszy rozwój spółek portfelowych. Rolą PFR wspieranie polskiego ekosystemu innowacji. Dlatego właśnie wspieramy Inovo VC – mówi Bartłomiej Samsonowicz, dyrektor inwestycyjny w PFR Ventures. 

IFC – członek Grupy Banku Światowego – jest największą globalną instytucją rozwojową skoncentrowaną na sektorze prywatnym na rynkach wschodzących. Organizacja zainwestowała 15 mln EUR, a Inovo to pierwsza inwestycja IFC w fundusz VC w Europie Środkowo-Wschodniej, po ponad 20 latach wspierania funduszy private equity w regionie. IFC pomoże funduszowi w stworzeniu i wdrożeniu strategii ESG, w zgodzie z międzynarodowymi standardami. 

– Strategia IFC dla Europy Środkowo-Wschodniej priorytetowo traktuje tworzenie rynków i zwiększanie konkurencyjności sektora prywatnego. Ta inwestycja pomoże przedsiębiorstwom uzyskać dostęp do niezbędnego kapitału, tworzyć miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników i napędzać rozwój gospodarczy w całym regionie. Wspieranie przedsiębiorczości i zwiększanie dostępu do nowych technologii jest kluczowe  promowania innowacji i otwierania nowych dróg do zrównoważonego wzrostu gospodarczego w CEE – powiedział Ary Naïm, Regional Manager IFC w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej.

Startupy, których poszukuje Inovo

Zespół Inovo VC poszukuje startupów z całej Europy Środkowo-Wschodniej, a także founderów, którzy wywodzą się z regionu, ale budują biznesy w innych miejscach świata. W obszarze zainteresowania funduszu są spółki, które mają potencjał, by podbić globalne rynki i osiągnąć w ciągu kilku lat przychody na poziomie 100 mld USD. Inovo to fundusz generalistyczny, ale jego zespół inwestycyjny ma szczególne umiejętności w obszarach takich jak digital health (Inovo zainwestowało w Infermedica, Jutro Medical, uPacjenta, Index Health), narzędzia dla programistów (Spacelift, Archbee) oraz AI i uczenie maszynowe (Zowie, Pathway, Quantum Boost, AI Clearing).

– Staliśmy się funduszem pierwszego wyboru dla polskich founderów, pomagając im rozwijać startupy poza ich rodzinnym rynkiem, a nawet poza regionem. Dwie trzecie firm z naszego portfela pozyskało finansowanie w dalszych rundach od najlepszych międzynarodowych funduszy. Jedna piąta osiągnęła wycenę ponad 100 mln EUR. Teraz chcemy pomóc firmom z całego regionu rosnąć i pozyskiwać finansowanie od globalnych inwestorów, a w konsekwencji umacniać więź między regionem CEE, a międzynarodowym ekosystemem VC – mówi Maciej Małysz, Partner w Inovo VC.

Fundusz jest kierowany przez partnerów: Tomasza Świebodę, Michała Rokosza i Macieja Małysza. Inovo VC do tej pory inwestowało ramię w ramię w najlepszymi międzynarodowymi funduszami, takimi jak Andreessen Horowitz, należący do Google’a Gradient Ventures, Insight Partners, Point Nine capital, czy Tiger Global Management. 

Zarządzający Inovo Ventures Partners znaleźli się także na naszej liście najbardziej wpływowych w branży

Kto w portfelu Inovo

Spośród 30 spółek portfelowych Inovo VC, 6 przekroczyło już wycenę 100 mln EUR: Booksy – marketplace SaaS dla sektora health & beauty, Infermedica – technologia wykorzystująca AI do wstępnej diagnozy medycznej, Packhelp – producent spersonalizowanych opakowań, Preply – globalny marketplace do nauki języków, Spacelift – platforma automatyzująca zarządzanie serwerami w chmurze, Infermedica – oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję do diagnozowania i segmentacji pacjentów oraz Tidio – live chat, chatboty i narzędzia marketingowe dla małych i średnich firm. 

– W ciągu 9 lat naszej aktywności obserwowaliśmy niezwykłe tempo rozwoju ekosystemu startupów w Europie Środkowo-Wschodniej. Łączna wartość przedsiębiorstw w regionie wzrosła w ciągu ostatnich 5 lat czterokrotnie, osiągając na koniec 2022 roku poziom 190 mld EUR. Swój znaczny udział mieli w tym nasi inwestorzy i spółki portfelowe. Mimo globalnego spowolnienia finansowania VC, nadal widzimy w regionie startupy, które mogą osiągnąć poziom 100 mln USD przychodów w ciągu kilku lat. Jesteśmy przekonani, że w najbliższych 5 latach w naszym regionie powstanie co najmniej 10 nowych unicornów. Chcemy mieć w tym znaczący udział, pomagając najbardziej ambitnym founderom – mówi Michał Rokosz, partner w Inovo VC. 

Pierwszy fundusz Inovo został uruchomiony blisko dekadę temu i dziś jest już w fazie wyjścia. Osiągnął 1,2-krotny zwrot z inwestycji (liczony wskaźnikiem DPI – Distributed to Paid-In Capital), ale jego najlepsze inwestycje, Booksy i Restaumatic, nadal nie zostały zrealizowane. Drugi fundusz pozostaje aktywny, ale bierze udział tylko w kolejnych rundach finansowania spółek portfelowych.

Ponad 65% kapitału zainwestowanego w Inovo Fund III przez prywatnych inwestorów pochodzi od LPs. W gronie prywatnych inwestorów znajdują się m.in. europejskie family offices i polscy przedsiębiorcy z sektora technologii. Wśród nich Rafał Brzoska, założyciel i CEO InPost, Marcin Żukowski, współzałożyciel Snowflake, oraz Aternus Investment Group, należąca do braci Wałach, założycieli firmy z sektora ochrony zdrowia Walmark.

– Równowaga między inwestorami instytucjonalnymi, a prywatnymi, którzy dołączają do najnowszego funduszu Inovo, jest wyraźnym znakiem, że rynki CEE dojrzewają. Z jednej strony mamy strategiczne partnerstwa z IFC, EIF i PFR Ventures. Z drugiej strony, nasi prywatni LPs, w większości powracający po raz drugi lub trzeci, pokazują, że branża VC w regionie działa. Ale w ekosystemie technologicznym w CEE wciąż drzemie olbrzymi niewykorzystany potencjał, który chcemy urzeczywistnić –  powiedział Tomasz Swieboda, Partner w Inovo VC.

ZOBACZ RÓWNIEŻ