Fundusz Sebastiana Kulczyka i TDJ Pitango Ventures zainwestowały w polski startup medyczny

fot. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
fot. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Poznańska firma StethoMe zamknęła kolejną rundę finansową. Firma pozyskała od inwestorów, w tym od funduszu Sebastiana Kulczyka, TDJ Pitango Ventures czy prywatnego inwestora z Hong Kongu 2,5 mld dolarów na komercjalizację technologii w Europie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zespół StethoMe opracował system, który składa się z elektronicznego stetoskopu, dedykowanej aplikacji StethoMe oraz algorytmów AI. Rozwiązanie pozwala na zdalne badanie płuc i serca, a analiza AI dostarcza natychmiastowy wynik o nieprawidłowościach wykrytych w układzie oddechowym. To jedyne tego typu rozwiązanie na świecie. Jak pokazują badania, algorytmy sztucznej inteligencji StethoMe są nawet o 29 proc. bardziej skuteczne w wykrywaniu i klasyfikowaniu patologicznych dźwięków niż pulmonolodzy.  Algorytmy AI i stetoskop StethoMe są już obecne we Francji, Hiszpanii i w Polsce. 

W czasie walki z Covid-19 rozwiązanie StethoMe znalazło zastosowanie w szpitalach zakaźnych w całej Polsce, zwiększając bezpieczeństwo personelu medycznego i pacjentów.Od początku kwietnia urządzenie StethoMe wspiera lekarzy m.in. w Szpitalu Zakaźnym w Poznaniu, a nawet w Sant Joan de Déu Barcelona Children's Hospital – barcelońskim szpitalu dziecięcym. 

W najbliższych dniach, StethoMe wraz z największym portalem charytatywnym w Polsce – Siepomaga – przekaże kolejne kilkadziesiąt sztuk stetoskopów do wybranych szpitali w całej Polsce. 

Inwestorzy wchodzą w projekt

Wsparcie dla StethoMe kontynuują brytyjski fundusz Sebastiana Kulczyka Manta Ray oraz polsko-izraelski TDJ Pitango Ventures. Do grona inwestorów dołączyli RST Ventures For Earth i Movens VC oraz prywatny inwestor z Hongkongu. Łącznie runda przyniosła 2,5 mln dolarów, które zespół przeznaczy na dalszą ekspansję na rynku europejskim.  W gronie inwestorów w poznański start up, z poprzednich rund, jest też polski SpeedUp Venture Capital Group.

Obecnie najmocniej koncentrujemy się na komercjalizacji rozwiązania i sprzedaży produktu. Nasze urządzenie pojawiło się już w Hiszpanii, Francji, gdzie współpracuje z platformami MaQuestionMedicale i Home Doctor. W Polsce trwa pilotaż w Centrum Medycznym PZU Zdrowie Warszawa Chmielna. Cel na najbliższe miesiące to  systematycznie zwiększać wartość naszych kontraktów oraz pozyskiwać kolejnych klientów na całym kontynencie. Kryzys związany z pandemią Covid-19 uwypuklił natychmiastową potrzebę transformacji telemedycyny, którą umożliwia StethoMe 

- powiedział Wojciech Radomski, CEO i współzałożyciel StethoMe.

Wojciech Fedorowicz, managing general partner w TDJ Pitango Ventures: Efekty pracy zespołu StethoMe z ostatnich trzech lat potwierdzają nasze przeczucia co do potencjału produktu i samej telemedycyny. Możemy mówić, że COVID-19 zmienił nasze realia, ale w tym przypadku tylko uwypuklił rosnącą potrzebę rozwiązań w sektorze urządzeń medycznych, szczególnie tych opartych na AI i umożliwiających przeprowadzanie badań na odległość.

Artur Banach, partner i współzałożyciel Movens VC: StethoMe idealnie wpasowuje się w nasz model “diamentu technologicznego”. To spółka odpowiadająca DNA Movens VC: z globalnym potencjałem, rozwijająca technologie w oparciu o algorytmy uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, trafiająca do odbiorców z dużych branż. Do tego skokowy wzrost znaczenia telemedycyny buduje nowy rozdział w historii Stethome.

Piotr Kłodnicki, partner zarządzający RST Ventures For Earth: Inwestycja RST Ventures For Earth w StethoMe idealnie wpisuje się w ideę "ethical tech", którą nasz fundusz realizuje. Wspieramy projekty technologiczne, które jednocześnie istotnie przyczyniają się do poprawy jakości życia ludzi i poprawy stanu środowiska naturalnego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ