Fundusz KnowledgeHub Starter wkracza w fazę dezinwestycji

Fot. Freepik
Fot. Freepik
KnowledgeHub Starter, jeden z pierwszych funduszy Starter tworzonych w kooperacji z PFR Ventures, rozpoczął fazę dezinwestycji. Po latach owocnej działalności inwestycyjnej, budowania portfolio i intensywnego rozwoju swoich spółek portfelowych, rozpoczął przegląd opcji strategicznych gwarantujących ich optymalny dalszy wzrost.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pomimo wyzwań rynkowych, KnowledgeHub Starter, wspólnie z PFR Ventures, nie tylko zbudował solidny portfel innowacyjnych spółek, ale również przygotowuje się do uruchomienia nowego funduszu. Kontynuuje współpracę z tymi samymi inwestorami, którzy wierzą w potencjał rynku startupów i zyskowne zwroty z tej klasy aktywów. Nowy fundusz będzie oparty na dotychczasowej historii sukcesu i zaufaniu do sprawdzonych strategii inwestycyjnych oraz na doświadczeniu w rozwoju obecnych spółek portfelowych.

PFR Ventures to zarządzający funduszami funduszy, które wspólnie z inwestorami prywatnymi i aniołami biznesu inwestuje w fundusze Venture Capital (VC) zasilając kapitałem polskie, innowacyjne spółki na różnych etapach rozwoju.

Obecnie KnowledgeHub Starter posiada imponujący portfel 18 innowacyjnych spółek, które dzięki wsparciu funduszu przeszły przez fazę pre seed. Fundusz w fazie dezinwestycji zamierza w pełni zaangażować się w aktywne wspieranie spółek w ich dalszym rozwoju, umożliwiając osiągnięcie zakładanych celów biznesowych.

– Ostatnie lata były czasem wytężonej pracy mającej na celu intensywny wzrost oraz budowanie wartości naszych spółek portfelowych. Mam wrażenie, że udało się nam to osiągnąć z nawiązką, co nie ukrywam, bardzo nas cieszy. Dlatego teraz przyglądamy się różnym scenariuszom, które mogą okazać się trampoliną do ich dalszych sukcesów biznesowych. - mówi Grzegorz Chyliński, Partner Zarządzający w KnowledgeHub Starter.

I dodaje: – Potwierdzeniem słuszności przyjętej przez nas strategii rozwoju spółek portfelowych jest fakt, że większość dotychczasowych inwestorów funduszu złożyła deklarację udziału w naszym nowym funduszu z programu Starter. Jest to tym bardziej znaczące, że rynek startupowy i venture capital w Polsce przeżywa ostatnio trudne chwile, więc pozyskanie inwestorów świadczy o skuteczności dobrego doboru spółek portfelowych naszego funduszu.

Wśród spółek portfelowych KnowledgeHub Starter znajdują się między innymi:

  1. Mooveno: Firma z branży myjni ręcznych i usług flotowych

Mooveno to innowacyjna sieć myjni ręcznych oraz usług flotowych, która z powodzeniem zrzesza aż 800 myjni ręcznych na terenie całej Polski. Dzięki unikalnemu modelowi biznesowemu, oferującemu swoje produkty w formie abonamentowej, Mooveno zdobyło pozycję zdecydowanego lidera w swojej branży, ciesząc się uznaniem zarówno klientów, jak i inwestorów.

Spółka Mooveno wyróżnia się na rynku dzięki wysokiej jakości usług oraz innowacyjnemu podejściu do zarządzania flotą pojazdów. Usługa abonamentowa umożliwia klientom regularne korzystanie z myjni ręcznych bez konieczności każdorazowego dokonywania płatności, co znacznie podnosi wygodę i efektywność zarządzania flotą pojazdów. Dzięki temu rozwiązaniu, Mooveno nie tylko przyciągnęło liczne firmy i instytucje, ale również zdobyło lojalność indywidualnych użytkowników, którzy cenią sobie wygodę i jakość świadczonych usług.

Inwestycje ze strony KnowledgeHub Starter, Xevin oraz Protos pozwoliły Mooveno na dynamiczny rozwój i ekspansję. Fundusze te nie tylko wsparły finansowo spółkę, ale także przyczyniły się do wprowadzenia innowacyjnych technologii oraz strategii zarządzania, które umocniły pozycję Mooveno na rynku. Dzięki temu spółka mogła rozbudować swoją sieć myjni oraz wprowadzić nowe, bardziej efektywne rozwiązania, które podnoszą standardy usług w branży.

2. Inksearch: Rewolucja na rynku tatuażu z inksearch.co

Inksearch to dynamicznie rozwijający się marketplace dla rynku tatuażu, który z powodzeniem zdobył dodatkowe fundusze i uzyskał znaczną atencję od momentu swojego startu. Platforma inksearch.co umożliwia użytkownikom łatwe rezerwowanie tatuaży online, rewolucjonizując sposób, w jaki klienci komunikują się z artystami tatuażu.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, inksearch.co usprawnia proces komunikacji pomiędzy klientami a artystami, eliminując tradycyjne bariery i umożliwiając szybkie oraz efektywne umawianie sesji tatuażu. Platforma oferuje szeroki wybór artystów z różnych stylów i specjalności, co pozwala klientom na znalezienie idealnego tatuażysty, który spełni ich oczekiwania. Inksearch.co stało się nie tylko miejscem, gdzie można zarezerwować tatuaż, ale również platformą, która promuje kulturę tatuażu, wspiera artystów w ich rozwoju zawodowym i buduje społeczność miłośników tatuażu. Regularne wydarzenia, współprace z artystami oraz aktywność w mediach społecznościowych przyczyniają się do wzrostu popularności platformy i umacniania jej pozycji na rynku.

Spółka inksearch zdobyła zaufanie i wsparcie wielu renomowanych inwestorów, w tym funduszy KnowledgeHub Starter, Czysta.vc, anioła biznesu Macieja Filipkowskiego oraz funduszy Ekipy VC i Startup Wise Guys. Dzięki tym inwestycjom, inksearch mogła nie tylko rozwinąć swoją technologię, ale również rozszerzyć zasięg i jakość oferowanych usług.

3. Weartech: Innowacyjne rozwiązania dla zarządzania zespołami w sklepach wielkopowierzchniowych

Weartech to dynamiczna spółka, która opracowuje zaawansowane rozwiązania do zarządzania zespołami w sklepach wielkopowierzchniowych, wykorzystując inteligentne technologie na smartwatch-e. Główne narzędzie oferowane przez Weartech, cWatch®, zapewnia natychmiastową, intuicyjną komunikację, która jest kluczowa dla optymalizacji wydajności zespołu oraz znacznego oszczędzania czasu pracy każdego dnia.

cWatch® to przełomowe rozwiązanie, które umożliwia pracownikom sklepów wielkopowierzchniowych błyskawiczne i efektywne komunikowanie się między sobą. Dzięki temu narzędziu, pracownicy mogą szybko reagować na potrzeby klientów, koordynować zadania oraz zarządzać priorytetami w czasie rzeczywistym. Intuicyjny interfejs oraz funkcje dostosowane do specyfiki pracy w handlu detalicznym sprawiają, że cWatch® staje się nieocenionym narzędziem dla każdej sieci detalicznej dążącej do poprawy wydajności operacyjnej.

Weartech oferuje swoje produkty dla wiodących sieci detalicznych w Europie, które doceniają innowacyjność i efektywność rozwiązań proponowanych przez spółkę. Dzięki cWatch® sklepy mogą nie tylko poprawić wewnętrzną komunikację, ale także znacznie podnieść poziom obsługi klienta, co przekłada się na lepsze wyniki sprzedażowe i satysfakcję klientów.

Zaangażowanie funduszy KnowledgeHub Starter i Kogito umożliwiło Weartech rozwój i doskonalenie swoich produktów. Wsparcie finansowe i merytoryczne tych funduszy pozwoliło spółce na szybkie wdrożenie nowych technologii oraz ekspansję na rynki międzynarodowe. Dzięki strategicznemu podejściu i wsparciu inwestorów, Weartech zyskał pozycję czołowego dostawcy inteligentnych rozwiązań do zarządzania zespołami w branży detalicznej.

4. Spantium: Rewolucjonizowanie rynku nieruchomości biurowych dzięki cyfrowym rozwiązaniom

Spantium to nowatorska spółka, która zdigitalizowała proces wynajmu powierzchni biurowych, wprowadzając kompleksowy system do zarządzania powierzchnią biurową od momentu budowy aż po proces komercjalizacji i zarządzania obiektami. Dzięki swoim inteligentnym rozwiązaniom, Spantium dostarcza narzędzia, które transformują rynek nieruchomości biurowych, usprawniając każdy etap projektowania, wynajmu i zarządzania powierzchnią biurową.

Aplikacja Spantium wspiera deweloperów, architektów i klientów w sposób, który wcześniej nie był możliwy. Deweloperzy mogą korzystać z zaawansowanych funkcji do zarządzania projektem budowy, monitorowania postępów oraz planowania przestrzeni. Architekci mają dostęp do narzędzi umożliwiających precyzyjne projektowanie i optymalizację wykorzystania przestrzeni biurowej. Klienci z kolei mogą łatwo przeglądać dostępne oferty, dokonywać rezerwacji i zarządzać wynajmowanymi powierzchniami w czasie rzeczywistym.

Spantium zyskało uznanie na rynku dzięki swojej innowacyjności i skuteczności. Spółka oferuje rozwiązania, które znacząco redukują koszty i czas związany z procesem wynajmu oraz zarządzania powierzchnią biurową, przy jednoczesnym zwiększeniu satysfakcji klientów i użytkowników. Dzięki swoim zaawansowanym narzędziom, Spantium umożliwia płynne i efektywne zarządzanie nieruchomościami biurowymi, dostosowując się do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku.

Zaangażowanie funduszy KnowledgeHub Starter i Kogito umożliwiło Spantium nie tylko rozwój technologiczny, ale także szybką ekspansję na rynku nieruchomości biurowych. Wsparcie finansowe i merytoryczne tych funduszy pozwoliło spółce na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które znacząco zwiększają efektywność zarządzania powierzchniami biurowymi.

5. Activy: Nowatorskie wyzwania sportowe angażujące pracowników

Activy to innowacyjna spółka, która wprowadziła na rynek aplikację mobilną z elementami grywalizacji, mającą na celu angażowanie pracowników w wyzwania sportowe i promowanie zdrowego trybu życia. Dzięki Activy firmy mogą skutecznie motywować swoich pracowników do podejmowania aktywności fizycznej, liczenia kroków oraz kształtowania zdrowych nawyków poprzez atrakcyjne wyzwania wellbeingowe.

Aplikacja Activy oferuje pełną obsługę i zestaw materiałów dostosowanych do potrzeb każdej firmy, co umożliwia łatwe wdrożenie i zarządzanie programami prozdrowotnymi. Activy nie tylko poprawia kondycję fizyczną pracowników, ale także integruje zespoły dzięki elementom grywalizacji oraz celom charytatywnym, które dodatkowo motywują uczestników.

Grywalizacja w Activy polega na wprowadzeniu elementów rywalizacji i zabawy do codziennych aktywności fizycznych. Pracownicy zdobywają punkty za swoje osiągnięcia, rywalizują z kolegami z pracy i osiągają wspólne cele, co zwiększa ich zaangażowanie i motywację. Dodatkowo, Activy umożliwia firmom organizowanie wyzwań charytatywnych, gdzie osiągnięcia pracowników przekładają się na wsparcie dla wybranych organizacji dobroczynnych.

KnowledgeHub Starter będzie nadal aktywnie wspierać swoje spółki w zdobywaniu nowych rund finansowania oraz w promocji ich marki, produktów i usług na rynku. Dzięki doświadczeniu zarządczemu zespołu oraz szerokiemu networkowi inwestorskiemu, fundusz planuje umożliwić swoim spółkom osiągnięcie kolejnych kamieni milowych i dalszego dynamicznego rozwoju.

Nowy fundusz KnowledgeHub Starter będzie kontynuował misję budowania innowacyjnych startupów, bazując na dotychczasowych sukcesach rynkowych i silnych relacjach z inwestorami.

Sprawdź także: Będzie piąta odsłona KAYA VC. Fundusz zainwestuje 80 mln euro, także w Polsce

Bycie w ciągłym fundraisingu kończy się dla startupów źle – Dawid Sukacz (21 Concordia)

Bycie w ciągłym fundraisingu kończy się dla startupów źle – Dawid Sukacz (21 Concordia)

– Często spotykam założycieli i pomysłodawców startupów, którzy są skoncentrowani wyłącznie na tym, aby zbudować kolejnego „unikalnego jednorożca”, zapominając jednocześnie, że bardzo szybko inwestorzy zaczną się pytać o cash flow i realność wyceny – mówi Dawid Sukacz, partner zarządzający w funduszu private equity 21 Concordia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ