Fatalne nastroje konsumentów - najgorsze odczyty od 18 lat

konsumenci
fot. shutterstock.
Ufność konsumenta na poziomie -44,9 pkt. Ostatni raz tak złe opinie konsumentów zanotowano w 2004 roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej spadł o 3,2 pkt względem poprzedniego miesiąca i wynosi -44,9 pkt.. Największe spadki zarejestrowano dla oceny obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów i sytuacji finansowej gospodarstwa domowego.

Obniżenie nastrojów konsumenckich

Już od roku obserwujemy regularną degradację nastrojów konsumenckich. We wrześniu 2021 r. zanotowano zaniżenie wskaźnika ufności konsumenckiej o 13 punktów. W styczniu BWUK wynosił już -29,2 pkt. Jest gorzej niż w okresie szczytu pandemii, kiedy niepewność Polaków była dużo większa – chodzi o okres wiosny 2020 roku kiedy wskaźnk ufności obniżył się do poziomu -36 pkt.

Respondenci nie są zbyt optymistycznie nastawieni do nadchodzącej przyszłości – spadł tzw. „wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej” i wynosi -30,8 pkt. To oznacza, że Polacy źle ocenili przyszłą sytuację ekonomiczną kraju i gospodarstw domowych. Nie spodziewają się niczego dobrego także w tendencjach konsumpcji indywidualnej.

Spadek PKB, inflacja i kryzys

Te dane zaprzeczają rządowej narracji o sukcesie polskiej gospodarki, tak ochoczo uprawianej w tzw. mediach narodowych. Nie dziwi, że coraz mniej osób wierzy rządowym przekazom. Każdy z nas mierzy się z galopującą inflacją, wyższymi cenami prądu, wysokimi stopami procentowymi. Zwiększają się także obawy dotyczące kryzysu energetycznego. Wczoraj GUS podał dane, które mówią o 3 największym spadku PKB (w historii statystyk prowadzonych od 1995 roku).

Środki z KPO

Przedsiębiorcy, mocno zależni od nastrojów i portfeli swoich klientów zaznaczają, że wiele ich problemów udałoby się rozwiązać gdyby Polska otrzymała zastrzyk finansowego wsparcia z KPO. Jednak w ostatnim czasie Jarosław Kaczyński zaostrzył kurs wobec Unii Europejskiej, co może oznaczać utratę miliardów euro dla Polski. Nic nie wskazuje na to, żeby Polska miała spełnić warunki (kamienie milowe) wypłat ogromnych środków z Funduszu Odbudowy unijnych gospodarek po pandemii.

Dodatkowo wypełnienie tych zobowiązań wobec Komisji Europejskiej z pewnością pomogłoby biznesowi. Zagraniczni inwestorzy chcą mieć pewność, że swoje środki przeznaczają do krajów, w których funkcjonują niezawisłe sądy, gdzie mogą dochodzić swoich praw. I tego m.in. wymaga od Polski Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE.

WWUK - definicja

Jak informuje Business Insider wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej określa oczekiwane zmiany sytuacji finansowej gospodarstw domowych w perspektywie najbliższych 12 miesięcy oraz zmian ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju. Wskaźnik ten powstaje w wyniku badania ankietowego. Może on przyjmować wartość od -100 do +100 pkt. Wartość powyżej zera oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie. Wartość ujemna odzwierciedla natomiast odwrotne relacje.

Sprawdż: Biuro Pinteresta w Warszawie

ZOBACZ RÓWNIEŻ