Elon Musk wyszedł na hipokrytę. OpenAI opublikowała jego e-maile

Elon Musk wyszedł na hipokrytę. OpenAI opublikowała jego e-maile
Elon Musk pozwał OpenAI i nie podoba mu się m.in. to, że firma stojąca za ChatGPT działa jako spółka nastawiona na zysk i zrezygnowała z bycia organizacją non-profit. OpenAI przygotowało ciekawą odpowiedź.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przypomnijmy: Elon Musk pozwał OpenAI i Sama Altmana, szefa firmy, twierdząc, że firma stojąca za ChatGPT i DALL-E odeszła od swojej pierwotnej, non-profitowej misji poprzez partnerstwo z Microsoftem za 13 miliardów dolarów i utrzymywanie w tajemnicy kodu dla swoich najnowszych produktów generatywnej sztucznej inteligencji.

OpenAI postawiła zareagować i opublikowała e-maile Elona Muska, w których nawoływał przedstawicieli startupu do zebrania przynajmniej 1 miliarda dolarów. W ten sposób firma zaprezentowała widoczną hipokryzję ze strony miliardera i osoby, która wcześniej wspierała OpenAI, ale już tego nie robi.

W odpowiedzi na pozew Muska i jego komentarze, OpenAI udostępniło stare e-maile miliardera, w których obecny CEO Tesli i SpaceX zachęcał wschodzący startup do zebrania co najmniej 1 miliarda dolarów finansowania i zgodził się, że powinien "z czasem zacząć być mniej otwarty" oraz "nie dzielić się" know-how z innymi.

Odtworzone wiadomości prezentują zdecydowanie inny punkt widzenia niż ten, który Musk reprezentował w zeszłym tygodniu, kiedy pozwał OpenAI i CEO Sama Altmana, zarzucając naruszenie umowy i nieuczciwą konkurencję.

W pozwie, prawnicy Muska twierdzą, że wewnętrzne funkcjonowanie modelu AI GPT-4 OpenAI jest "całkowicie tajne, dostępne tylko dla OpenAI — i, według informacji i przekonań Muska, Microsoftu, oraz że tajemnica ta jest napędzana przez cel komercyjny, a nie bezpieczeństwo obywateli". OpenAI stwierdziło: zamierzamy wnioskować o oddalenie wszystkich roszczeń Elona.

Musk krytykował publicznie działania OpenAI

W listopadzie ub.r. Musk powiedział publiczności na konferencji DealBook The New York Times, że OpenAI odbiegło od swojej pierwotnej misji. Miało być organizacją non-profit, a stało się spółką komercyjną ze wsparciem Microsoftu.

— OpenAI powinno zostać przemianowane na "super zamknięte źródło dla maksymalnego zysku AI", ponieważ to jest to, czym jest w rzeczywistości — powiedział Musk na scenie wydarzenia. Zauważył, że przekształciło się z "fundacji open source" na wielomiliardową korporację nastawioną na zysk.

E-maile udostępnione przez OpenAI pokazują jednak, że to Musk wydawał się zniechęcać współzałożycieli OpenAI do zbyt oszczędnego podejścia do zbierania funduszy. Pisał, że OpenAI ma zerową szansę na stanie się istotnym konkurentem dla Google DeepMind, chyba że startup dokona "dramatycznej zmiany w działaniach i zasobach".

Czytamy, że: "moja ocena prawdopodobieństwa, że OpenAI będzie istotnym rywalem dla DeepMind/Google bez dramatycznej zmiany w podejściu do pracy i zasobach to 0%. Nawet nie 1%".

Musk dodał, że chciałby, aby było inaczej. "Nawet zebranie kilkuset milionów nie będzie wystarczające. To wymaga miliardów rocznie natychmiast, albo zapomnijcie o tym" — pisał Elon Musk parę lat temu.

OpenAI niewygodną konkurencją dla Muska

Eon Musk jest teraz CEO nie tylko producenta samochodów Tesla, a także SpaceX. Jest też właścicielem X Corp., jak również założycielem startupu rozwijającego interfejs mózg-komputer Neuralink, a także potencjalnym konkurentem dla OpenAI — rozwija AI o podobnych możliwościach w ramach projektu xAI.

OpenAI poinformowała też, że Elon Musk, przed odejściem, chciał większościowego udziału w kapitale, początkowej kontroli nad radą dyrektorów, a także chciał byćć CEO całego przedsięwzięcia.

Obecnie Musk rozwija pierwszy produkt swojej spółki xAI. To Grok, oprogramowanie konkurencyjne do ChatGPT.

Elon Musk sprzeciwia się powstaniu AGI

Musk poprzez swoich prawników argumentuje, że wczesny zespół OpenAI zawarł porozumienia, by rozwijać sztuczną inteligencję ogólną, czyli AGI, "dla dobra ludzkości" jako organizacja non-profit. Jednak projekt został przekształcony w firmę z kompleksową strukturą korporacyjną, w tym podmiot nastawiony na zysk, który — jak twierdzi Musk — jest w dużej mierze kontrolowany przez Microsoft.

Obecnie Elon Musk używa dużej części swojego pozwu, by przypomnieć światu m.in. o swojej centralnej roli w tworzeniu OpenAI, które stało się jednym z najgorętszych startupów na świecie, głównie dzięki ChatGPT i DALL-E.

ZOBACZ RÓWNIEŻ