Elon Musk pozywa OpenAI i CEO Sama Altmana

Elon Musk pozywa OpenAI i CEO Sama Altmana
Muskowi nie podoba się, że OpenAI działa jako firma nastawiona na zysk.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Elon Musk pozywa OpenAI i jego CEO, Sama Altmana, twierdząc, że firma stojąca za ChatGPT odeszła od swojej pierwotnej, non-profitowej misji poprzez partnerstwo z Microsoftem za 13 miliardów dolarów i utrzymywanie w tajemnicy kodu dla swoich najnowszych produktów generatywnej sztucznej inteligencji.

Musk, który współzałożył OpenAI w 2015 r., odszedł od firmy i założył własną spółkę AI o nazwie xAI. Jego skarga, złożona w czwartek w sądzie stanowym Kalifornii, mówi, że firma i jej partnerstwo z Microsoftem naruszyły założycielską kartę OpenAI, co stanowi "naruszenie umowy". Musk domaga się procesu przed ławą przysięgłych oraz tego, aby firma, Altman i współzałożyciel Greg Brockman zwrócili zysk, który otrzymali z działalności.

Pierwotna misja OpenAI

OpenAI zostało założone jako środek kontroli nad tym, co założyciele uważali za poważne zagrożenie, jakie ogólna sztuczna inteligencja, czyli AGI, stanowi dla ludzkości. Firma stworzyła radę nadzorczą do przeglądu każdego produktu, który firma stworzyła, a kod jej produktów był upubliczniony.

Ale Altman, Brockman i główny naukowiec Ilya Sutskever w 2019 r. utworzyli OpenAI LP, jednostkę nastawioną na zysk, która istnieje w ramach większej struktury firmy. Ta firma zwiększyła wartość OpenAI z zera do wyceny w wysokości 90 miliardów dolarów w ciągu zaledwie kilku lat — i Altman jest powszechnie uznawany za mózg tego planu oraz klucz do sukcesu firmy.

Pozew również opisuje kryzys CEO OpenAI z zeszłego roku, który doprowadził do tymczasowego usunięcia Altmana z firmy, najwyraźniej z powodu obaw kilku członków zarządu dotyczących ryzyka sztucznej inteligencji. Po kilku dniach niepewności i interwencji Microsoftu, Altman został przywrócony na swoje stanowisko, co analitycy branżowi określili jako zwycięstwo dla tych, którzy dążą do komercjalizacji technologii AI.

"Opinia publiczna wciąż jest w ciemności w kwestii tego, co dokładnie 'proces rozważań' Rady ujawnił, co doprowadziło do początkowego zwolnienia pana Altmana" — czytamy. "Jednak jedno jest jasne dla pana Muska i szerokiej opinii publicznej: OpenAI porzuciło swoją 'nieodwołalną' misję non-profit w pogoni za zyskiem."

Chociaż Microsoft — który zainwestował miliardy dolarów w OpenAI i który ma ścisłe partnerstwo ze startupem — nie jest wymieniony jako pozwany w pozwie Muska, gigant technologiczny pojawia się 68 razy w skardze.

Dostało się też Microsoftowi

Duża część pozwu dotyczy wpływu Microsoftu na OpenAI i ekonomicznej pozycji Microsoftu. Musk wcześniej groził pozwaniem Microsoftu i oskarżył go o kradzież treści z X, firmy mediów społecznościowych Muska, do szkolenia narzędzi AI Microsoftu.

"OpenAI, Inc. zostało przekształcone w zamknięte źródło de facto spółki zależnej od największej firmy technologicznej na świecie: Microsoftu" — mówi czwartkowy pozew. "Pod jego nową Radą nie tylko rozwija, ale faktycznie udoskonala AGI, aby maksymalizować zyski dla Microsoftu".

Musk, CEO Tesli i SpaceX, opuścił OpenAI w 2018 roku. Nadal wypowiada się przeciwko zagrożeniom sztucznej inteligencji. W skardze przedstawia obecnych liderów OpenAI jako chciwych.

"Tam, gdzie niektórzy, jak pan Musk, widzą egzystencjalne zagrożenie w AGI, inni widzą AGI jako źródło zysku i władzy" — czytamy w pozwie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ