Dwie dekady Fundacji Integralia – projekt społeczny, który porusza
Obchody 20-lecia Fundacji Integralia / Fot. Materiały prasowez miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 12/2024 (111)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Fundacja Integralia powstaje w 2004 r., kiedy idea społecznej odpowiedzialności biznesu, dopiero się rodzi. Organizacja powołana przez Piotra Marię Śliwickiego, ówczesnego prezesa Ergo Hestii, jest jedną z pierwszych takich inicjatyw przy dużych firmach. Jej ogromne znaczenie dla przyszłych zmian na rynku pracy podkreślają dane z tamtych lat.
– Bezrobocie sięga wtedy prawie 20 proc. Wśród osób z niepełnosprawnościami pracuje 18 proc. Większość z nich, czyli 70 proc., pracuje w zakładach pracy chronionej. W warstwie językowej o osobach z niepełnosprawnościami mówimy „kaleka, inwalida, upośledzony, niepełnosprawny” – przypominała Dagmara Senda, prezeska Fundacji Integralia.
Słowa zmiany
– Przed dwiema dekadami osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy mierzyły się z trudnościami nieporównywalnie większymi niż te, które występują dzisiaj. W zakładach pracy chronionej pracowały głównie fizycznie. Pomysł ERGO Hestii na zmianę tego modelu i przekonanie pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych na stanowiskach pracowników intelektualnych, okazał się ogromnym projektem społecznym, który zrewolucjonizował rynek – podsumował Artur Borowiński, prezes Grupy ERGO Hestia.
– Wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami wynosi teraz 32 proc. Ambicją Polski jest, żeby w tej dekadzie jeszcze sięgnął 40 proc. – ogłosiła Dagmara Senda. – Dziś badania pokazują, że tendencje się odwróciły: 70 proc. osób z niepełnosprawnością pracuje na wolnym rynku pracy, a tylko 30 proc. w zakładach chronionych – wyliczała.
Zasługi Integralii są w tym zakresie nieocenione. W ciągu dwóch dekad stała się pionierem w zatrudnianiu takich osób w przedsiębiorstwach i instytucjach. Jej działania przyczyniły się do zmiany postrzegania tej grupy społecznej w oczach pracodawców.
– Patrząc na te 20 lat, mogę powiedzieć, że nasza misja się powiodła, choć wiele jeszcze jest do zrobienia – mówi Artur Borowiński i dodaje, że ERGO Hestia stara się być przykładem i w ciągu zaledwie jednego roku zwiększyła liczbę pracowników z orzeczeniami o niepełnosprawności ze 106 do 143.
Jak zmienić perspektywę?
Trudno wymienić wszystkie działania Fundacji Integralia. Przez 20 lat nawiązała współpracę z 405 pracodawcami. 1587 osób uzyskało realne wsparcie w drodze do aktywizacji zawodowej. 611 osób zyskało stałą pracę, w której może się realizować. Niemal 8,5 tys. Polaków skorzystało z warsztatów „Zmień Perspektywę”, które przygotowały ich do zrozumienia potrzeb osób z niepełnosprawnością w pracy.
Sztandarowym programem Fundacji jest „Sprawny staż”. Pierwsza, ogólnopolska inicjatywa dla studentów i absolwentów z niepełnosprawnościami, którzy za jej sprawą odbywają staże w dużych i cenionych przedsiębiorstwach. W trzeciej edycji programu – w porównaniu z pierwszą – liczba firm, które wzięły w niej udział, wzrosła trzykrotnie, a liczba aplikujących zwiększyła się o 450 proc.
To wszystko nie udałoby się, gdyby nie wizja, odwaga i determinacja osób zaangażowanych w działalność fundacji, m.in. Piotra M. Śliwickiego, z którego inicjatywy powołana została fundacja; Beaty Wachowiak-Zwary, pierwszej prezeski zarządu fundacji, która aktualnie wspiera jej działania w ramach rady nadzorczej i Moniki Truszkowskiej-Bednarek, jej wieloletniej prezeski – obie wspólnymi siłami pozwoliły zbudować coś wyjątkowego. Ich przekonanie o słuszności drogi obranej przez ERGO Hestię przyczyniło się do poszerzenia świadomości pracodawców.
Przed Fundacją Integralia kolejne wyzwania. Jak wspomina Dagmara Senda, przez najbliższe lata zamierza wspierać nowe grupy wykluczane z rynku, m.in. osoby starsze i nieneuronormatywne.
– Sprzyja nam fakt, że na rynku pracy ludzi jest coraz mniej, więc menedżerowie firmy muszą uważniej przyglądać się wszystkim kandydatom – mówi Senda i dodaje, że chciałaby, by fundacja była inkubatorem inicjującym zatrudnianie osób z niepełnosprawnością, by w kolejnym etapie przedsiębiorcy traktowali to jako coś oczywistego.
Więcej możesz przeczytać w 12/2024 (111) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.