Dużo dobrego

Najlepsze książki dla przedsiębiorców
Najlepsze książki dla przedsiębiorców, fot. materiały prasowe
To życzenia dla nas wszystkich w tych trudnych czasach oraz najkrótsza recenzja polecanych w tym miesiącu książek – o dobrostanie, o dobrym, długim życiu, o dobrym podejściu do pieniędzy.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 4/2022 (79)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Tajemnice długowieczności

Marta Zaraska
Wydawnictwo WAB

Wywołując wojnę w Ukrainie, Putin paradoksalnie przyczynił się do tego, że Polacy pożyją dłużej. Dlaczego? Bo Polacy masowo zaangażowali się w pomoc uchodźcom z zagranicy, zaczęli działać wolontaryjnie i charytatywnie – i to na różnych polach. Jak pisze Marta Zaraska w swojej bestsellerowej książce „Tajemnice długowieczności”: „Bezinteresowne pomaganie innym zmniejsza śmiertelność od 22 do 44 proc. – to mniej więcej tyle, co spożywanie sześciu lub więcej porcji owoców i warzyw dziennie”.

Okazuje się, że wolontariusze mają o 29 proc. niższe ryzyko wysokiego poziomu glukozy we krwi i spędzają o 38 proc. mniej dni w szpitalach niż osoby, które nie angażują się w tego typu działania. Oczywiście do przepisu na długowieczność trzeba dodać dietę i ruch, ale kluczowe według autorki książki są dobre relacje z innymi i praca, także ta bez wynagrodzenia. Zaraska, która na co dzień mieszka we Francji, publikuje teksty m.in. w „The Washington Post” czy „Scientific American”, swoją książkę napisała na rynek kanadyjski i koreański, oczywiście na długo przed inwazją na Ukrainę. Jednak rady w niej zawarte okazały się niezwykle aktualne. Świetna lektura na trudne czasy.

Adresy. Co mówią nam o tożsamości, statusie i władzy

Deirdre Mask
Wydawnictwo Znak

Czy zakładając swoją firmę, zastanawialiście się, jaki powinna mieć ona adres? Pewnie większość wpisała ten, pod którym się de facto znajduje, znacznie więcej uwagi poświęcając choćby nazwie swojej marki i logo, które będzie widniało na szyldzie czy stronie internetowej. Deirdre Mask, autorka reporterskiej książki „Adresy”, przekonuje, że już sama nazwa ulicy zmienia postrzeganie znajdujących się tam przedsiębiorstw czy mieszkańców. Także przez nich samych. Przykład?

Właściciele apartamentowców w Miasteczku Wilanów odrzucili nazwę Rzeżuchy dla bardziej eleganckiej w ich mniemaniu Rukoli. Ale nie tylko o snobizm tu chodzi. Czasami za adresem idą bardzo praktyczne udogodnienia czy wręcz przeciwnie – przeszkody. Często to właśnie brak adresu, np. w slumsach czy ogromnych, przypominających miasta obozach dla uchodźców, nie pozwala wyjść z ubóstwa. Mask pokazuje, jak miejsce zamieszkania, siatka ulic, ich nazwy, a nawet numery domów wpływają na nasze życie. Innymi słowy: powiedz mi, gdzie mieszkasz, a powiem ci, kim jesteś.

Lider dobrostanu. Jak tworzyć wspierającą kulturę pracy w hybrydowym świecie

Ewa Stelmasiak
The Wellness Institute

osobistym, niewymiernym, trudnym do uchwycenia jak dobrostan – nasz i innych? Nie tylko można, ale wręcz trzeba! Zwłaszcza gdy prowadzimy firmę. Zarządzanie dobrostanem przekłada się bowiem nie tylko na obniżenie kosztów zdrowotnych w organizacji, ale także poprawia konkurencyjność naszej firmy. Sprawia, że pracownicy chętniej ze sobą współpracują, są bardziej zaangażowani i dają z siebie więcej, niż się od nich oczekuje, są też odporniejsi na stres. Rola dobrostanu w pandemii stała się jeszcze bardziej kluczowa. No dobrze, ale jak to się robi? Właśnie o tym jest książka Ewy Stelmasiak, która jest pionierką wellness w Polsce, cenioną ekspertką w Polsce i za granicą, szefową The Wellness Institute.

Stelmasiak omawia pięć podejść do zarządzania dobrostanem w organizacji, podpowiada, od czego należy zacząć. Stawia pytania, które warto sobie zadać, jeśli zależy nam na dobrostanie własnym, rozwoju naszych organizacji i zrównoważonym rozwoju świata.

Twoje pieniądze. Jak więcej zarabiać, mniej wydawać i lepiej inwestować

Philipp J. Muller
MT Biznes

ak to jest, że jednych pieniądze się trzymają, ba! lgną do nich jak muchy do miodu, a innym przelatują przez palce jak woda? I nie chodzi tu o skąpstwo czy hulaszczy tryb życia, ale raczej o szkolną umiejętność dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Innymi słowy księgowania i zarządzania. Zasady dotyczące pieniędzy są proste, ale – z jakichś powodów – nikt ich nam nie pokazuje. Nie uczymy się o pieniądzach, mimo że od ponad 30 lat żyjemy w kapitalizmie. Luka edukacyjna nie pozwala nam rozwinąć odpowiedzialnego podejścia do pieniędzy i właściwych zachowań finansowych.

Książka Philippa J. Müllera, znanego niemieckiego trenera finansowego, próbuje to nadrobić. Krok po kroku przeprowadza nas przez finansową dżunglę. Nie, nie uczy księgowości sensu stricto. Wyjaśnia za to, czym są dla nas pieniądze i dlaczego droga do dobrobytu zaczyna się od rozwoju osobistego. Pokazuje, jak można skutecznie zarządzać finansami osobistymi, czyli jak zadbać o domowy budżet, wychodzić z długów, pomnażać oszczędności i samemu zadbać o godziwą emeryturę.

My Company Polska wydanie 4/2022 (79)

Więcej możesz przeczytać w 4/2022 (79) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X