Bez większych wstrząsów
Fot. ShutterstockCzęść ekspertów jeszcze latem zeszłego roku martwiła się, że nowelizacja ustawy o PIT i CIT zmieni sposób rozliczania transakcji leasingu operacyjnego. Że zniknie istotna, z punktu widzenia przedsiębiorcy, różnica między leasingiem operacyjnym a leasingiem finansowym, która polega na tym, iż w przypadku tego pierwszego podatek VAT można uiszczać stopniowo, wraz z każdą płaconą ratą leasingową. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że koszty podatkowe leasingu rozkładają się wtedy w czasie. Przy leasingu finansowym VAT trzeba zapłacić z góry od całej kwoty transakcji, gdyż nie chodzi tu o usługę, a o wydanie towaru. Na szczęście, obawy ekspertów okazały się płonne.
Co prawda ustawodawca, w odniesieniu do tzw. cienkiej kapitalizacji, wprowadził przepisy ograniczające możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów nie tylko odsetek od pożyczek i kredytów udzielonych przez podmioty powiązane, ale również innych kosztów finansowania dłużnego, m.in. opłat, prowizji, premii, części odsetkowej raty leasingowej, kar i opłat za opóźnienie w zapłacie, kosztów zabezpieczenia zobowiązań itp. I to także w przypadku finansowania udzielonego przez podmioty niepowiązane.
– Pod pojęciem części odsetkowej raty leasingowej ustawodawca miał na myśli wyłącznie leasing finansowy (art. 15c pkt 12 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) w takiej formie, w jakiej funkcjonuje on w rozumieniu przepisów o podatku...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska