bValue utworzył fundusz typu growth o kapitalizacji 90 mln euro. Zainwestuje w CEE

bValue
Maciej Balsewicz, Founder i Managing Partner bValue Fund.
Trzeci fundusz zebrany przez bValue dysponuje kapitałem w wysokości 90 mln euro, co oznacza, że przekroczył zakładany cel (target cap) w wysokości 80 mln euro. BVG będzie finansował rozwój przedsiębiorstw technologicznych w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Fundusz ma również możliwość dokonywania częściowych wykupów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

bValue Growth to trzeci i największy dotychczas zebrany fundusz w historii bValue

Co istotne, pozyskanym w okresie trwającego kryzysu finansowego. Około połowy zgromadzonego kapitału pochodzi od instytucji finansowych, w tym Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EIF) oraz Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Reszta kapitału została uzyskana od inwestorów prywatnych, w tym polskich i zagranicznych family office.

- Cieszy nas zaufanie inwestorów. Szczególną satysfakcję mamy z dużego mandatu zaufania, jakim obdarzył nas EIF na pierwszym zamknięciu Funduszu, co w znaczący sposób ułatwiło pozyskanie kolejnych inwestorów - powiedział Maciej Balsewicz, Founder i Managing Partner bValue Fund, odpowiedzialny za proces tworzenia nowych funduszy. - Jesteśmy jednym z niewielu funduszy inwestycyjnych nowej generacji w Polsce, który zebrał trzeci kolejny fundusz. Dodatkowo cieszy fakt, że w większości przyciągnął on nowych inwestorów, co świadczy o bardzo dobrych wynikach osiąganych przez nasz zespół w ramach poprzednich funduszy.

BVG ma ok. 50% to inwestorów instytucjonalnych i ponad 50% inwestorów prywatnych, głównie z Polski i Europy Zachodniej

- Zamknięcie z sukcesem funduszu przez bValue Growth podkreśla katalityczną rolę EIF - powiedziała Marjut Falkstedt, EIF Chief Executive. - Nasza inwestycja w BVG była możliwa dzięki programowi European Scale-up Action for Risk (ESCALAR), który wspiera inwestycje w firmy w fazie scale-up i stanowi świetne dopasowanie do strategii bValue Growth, ułatwiając dostęp do kapitału szybko rosnącym firmom z regionu CEE.

bValue Growth otwiera nową klasę aktywów w regionie, tzw. growth equity. Chce zapełnić lukę finansowania występującą pomiędzy funduszami venture capital - inwestującymi na wczesnym etapie - i private equity, oferującymi głównie wykupy. Fundusz inwestuje w poszczególne projekty kwoty 5-15 mln EUR, w zamian za udziały 20-40% w kapitale. W wyjątkowych przypadkach będzie nabywał pakiety większościowe. W obszarze zainteresowania funduszu są szybko rosnące firmy ze sprawdzonym modelem biznesowym oraz silnym i zmotywowanym zarządem. Fundusz koncentruje się na spółkach technologicznych lub tych z istotnym komponentem technologicznym. 

- Siłą bValue jest posługiwanie się językiem technologii w budowaniu silnych relacji z przedsiębiorcami. Nasze doświadczenie i kultura organizacyjna sprawiają, że potrafimy być wartościowym partnerem mniejszościowym, który jest w stanie wnieść konkretną wartość dodaną - podkreśla Maciej Balsewicz.

bValue i bValue Growth – sukcesy

Fundusz bValue działa na rynku growth equity w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Firma działa od 2016 roku i utworzyła trzy fundusze o łącznym kapitale przekraczającym 100 mln euro. Fundusze te zainwestowały w 40 spółek i dokonały 14 wyjść z inwestycji. Zespół bValue składa się z dziewięciu ekspertów Funduszu oraz platformy już ponad 50 doradców dziedzinowych, współpracujących z Funduszem - świadczących strategiczne i taktyczne wsparcie dla zespołu inwestycyjnego oraz dla spółek z portfela (bValue Bench).

bValue Growth zainwestował dotychczas w spółkę Hostersi, dostawcę usług migracji do chmury i usług opieki nad infrastrukturą chmurową. Obecnie Fundusz jest na etapie zamykania kilku kolejnych inwestycji, o których zamierza poinformować wkrótce. Do portfela poprzednich funduszy bValue należą takie spółki, jak: Tidio, Spin.ai, Noo.ma, Wellbee, AlohaCamp, czy YourKaya.


Wellbee pozyskuje kolejnego inwestora i wprowadza nową platformę psychoedukacyjną

Wellbee pozyskuje kolejnego inwestora i wprowadza nową platformę psychoedukacyjną

Wellbee.pl - jedna z najszybciej rosnących polskich spółek well-techowych - wprowadziła na swoją platformę zupełnie nowy katalog treści psychoedukacyjnych i kursów dotyczących m.in. emocji, relacji i rozwoju osobistego, opracowanych przez topowych polskich specjalistów zdrowia psychicznego. Spółka zdobyła też nowego inwestora - bValue Fund.

ZOBACZ RÓWNIEŻ